Wpis z mikrobloga

@Qlien i jeszcze ostatnia kwestia dlaczego unity nadal jest korzystniejsze

unreal pobiera 5% od łącznego zysku wszystkich gier

unity pobiera opłatę od GRY

czyli możesz mieć 10 gier które wygenerują 150000 USD zysku i w przypadku unity nie zapłacisz nic (poza licencja 2k USD, ale nie jest obowiązkowa)

unreal by pobrał już 25k USD
unreal pobiera 5% od całkowitego zysku studia

you will only owe royalties once the lifetime gross revenue from that product exceeds $1 million USD; in other words, the first $1 million will be royalty-exempt


@happy_shroom: No tak średnio bym powiedział. To jest per gra, a nie per studio

źródło masz w ich terms of use


@happy_shroom: Musisz podlinkować który artykuł o tym mówi, bo nic tu nie widzę o rozliczeniach
unreal pobiera 5% od całkowitego zysku studia


you will only owe royalties once the lifetime gross revenue from that product exceeds $1 million USD; in other words, the first $1 million will be royalty-exempt


@happy_shroom: No tak średnio bym powiedział. To jest per gra, a nie per studio


@maad: dobra, sorry mój błąd, ale to nie zmienia pozostałych punktów
@happy_shroom: Spoko może dla ciebie, dla innych nie jest tak kolorowo. No i w wolnej chwili podrzuć co według ciebie w TOS(który mogą sobie w każdej chwili zmienić jak to zrobili niedawno) zwalnia mikrotransancje i reklamy ze zliczania przychodu
@maad: nie powiedziałem, że zwalnia mikrotransancje i reklamy ze zliczania przychodu, po prostu jak przekroczysz limit 200k to płacisz jednorazowo te maximum 20 centów i potem możesz sobie zarobić od tego samego użytkownika nawet 1000 usd z mikrotranzakcji i reklam i nie zapłacisz od tego żadnej prowizji
a w przypadku unreala zapłaciłbyś 5% od tego
widzę jak czytałeś XD

#!$%@? z tym, że pobiera wiele razy na wiele urządzeń albo piraci skoro unity nalicza opłatę tylko w przypadku PIERWSZEJ unikalnej instalacji a piraty nie są brane pod uwagę


@happy_shroom: możesz mi wyjaśnić skąd unity wie czy gra jest piratem albo użytkownik zainstalował grę na dwóch swoich telefonach?

wolę zapłaci unity więcej za usługi, niż stracić wszystko jak upadną, bo już toną w długach


@happy_shroom: to
bo tam się składa, że ja pracowałem przy wielu grach oraz mam na swoim koncie kilka tytułów


@happy_shroom: chyba jako osoba z hru xd tak średnio wierzę że jako programista , skoro nawet nie wiesz, że średnio możliwe technicznie jest rozróżnienie że strony unity wielu instalacji jednego użytkownika jeżeli zmieni telefon, zainstaluje grę na innym telefonie albo będzie piratem, albo jak łatwo oszukać system xd
200k to płacisz jednorazowo te maximum 20 centów i potem możesz sobie zarobić od tego samego użytkownika nawet 1000 usd z mikrotranzakcji i reklam i nie zapłacisz od tego żadnej prowizji


@happy_shroom: Boże xd oczywiście bo powszechnie wiadomo, że średnia przychodu z jednego użytkownika mobilnego to 1000$ a nie centy
potem możesz sobie zarobić od tego samego użytkownika nawet 1000 usd z mikrotranzakcji i reklam i nie zapłacisz od tego żadnej prowizji


@happy_shroom: Among Us na mobilki utrzymuje się z reklam, przekracza 200k usd i ma ponad 500mln pobrań na androidzie. Ich revenue za 2021 to ~80 mln za wszystkie platformy. Więcej przykładów chcesz?
@Qlien ja pi3rdole typie podałem tylko ekstremalny przykład z tym 1000 USD, to inaczej, 1000000 osób wygeneruje zysk 60 centów i nie zapłacisz od 60k USD zysku ani centa unity (@Nwojtek wydał kilkaset tysięcy złotych na mobilna więc i takie przypadki się zdarzają)

dobra w y j e b a n e szkoda mi już na ciebie czasu

studia wiedzą, że unity nadal się im opłaca i nie przejdą na inny silnik,
@Qlien ale z jednym się w sumie zgadzam
mogli by po prostu brać % od zysków

pewnie było by drożej niż opłata od instalacji, ale za to bez niedomówien i misinformacji

Unity było w stanie stworzyć jeden z najbardziej zaawansowanych silników graficznych i wiedzą co robią wprowadzając nowy system oraz są świadomi jakie mogą być potencjalne jego niebezpieczeństwa i jak mogą temu zapobiec (akurat łatwo da się sprawdzić czy gra jest piratem)
bardziej ufam unity niż artykułom na internecie/kanałom poświęconym gamedev chcącym zdobyć jak najwięcej odsłon powtarzając informacje nieprawdziwe/przeinaczone/pomijając kluczowe kwestie


@happy_shroom: jeszcze nigdzie nie widziałem informacji która przeinacza to co unity przekazało.

Nie odpowiadasz na żadne rzeczowe argumenty, które podnoszą deweloperzy, które są źródłem ich zwątpienia i o których ja tu piszę, tylko się pienisz, wymyślasz, że się znasz, mimo że piszesz brednie, albo podajesz skrajne przypadki i oburzasz się jak ktoś
co ten przykład miał udowodnić?

że gra która miała swój boom kilka lat temu ma dużo pobrań i przychodu?


@happy_shroom: Dokładnie to i z ich świetnym systemem opłata za pobrania z mobilek byłaby większa niż ich revenue za wszystkie platformy. Inny przykład - wrzucasz grę na epic store, doczłapałeś się do tych 200k i epic wrzuca twoją grę za free(bo mogą i robią to co weekend z różnymi grami) gdzie pobrania
@happy_shroom:
Powiadasz, że pracowałeś/pracujesz przy mobilkach, a piszesz straszne bzdury.

Praktycznie każda średnia gra mobilna osiągnie limity wyznaczone przez Unity, bo 1m pobrań to jest tyle co nic, a obrót w roku w wysokości $ 1m to też żadne osiągnięcie.
Wbrew pozorom najbardziej oberwą te mniejsze studia, które działają na mniejszej ilości instalacji, bo większe sobie odbiją to kosztem, który jest powyżej miliona pobrań.

A wystarczyłoby, żeby dali koszt $0,005 za