Wpis z mikrobloga

#gielda Chciałbym zacząć odkładać część pieniędzy w akcjach. Gdzie mogę przeczytać jak w ogóle zacząć to robić? Nie chcę czytać jakiś sponsorowanych przechwałek. Wiem że z wszystkim wiąże się ryzyko. Chciałbym kupić różne akcje z najróżniejszych sektorów i zwyczajnie odkładać kasę. Nie wiem zupełnie jak rozliczyć się z takich rzeczy w podatkach. Jest jakiś solidny kanał lub artykuł który to tłumaczy. Interesują mnie firmy spoza Polski. Za wszelkie sensowne linki z góry dziękuję
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@moff Później po pracy przeczytam. Interesuje mnie najbardziej technicznie gdzie założyć konto i jak rozliczyć się podatkowo i kiedy. Nie interesują mnie na razie "w co inwestować"
  • Odpowiedz
@pawel0707: Wejdź na jakiś dom maklerski - np. bossa, ing i poczytaj zakładki edukacja żeby złapać podstawy. Później otwórz rachunek i pohandluj na próbę żeby zobaczyć efekty i zrozumieć co robisz. Za jakies poważniejsze lektury, analizy i strategie to weź się jak już będziesz ogarniał podstawy.
  • Odpowiedz
  • 0
@cyborgkombat ooo taką radę właśnie liczyłem. Xtb ma najsensowniejsze marzę i pomaga rozliczyć się podatkowo? Dopiero gdy sprzedaje się akcje i dały one zysk płaci się podatek? No i podatek jest od różnicy w cenie akcji jeżeli były na plus? Czy w rozliczeniu rocznym jeżeli wszystkie operacje wyszły na plus?
  • Odpowiedz
@pawel0707 podatek płacisz jeśli wartość sprzedanych w danym roku akcji jest wyższa niż koszt ich zakupu. XTB wysyła Ci PIT-8C z którego gotowe wartości przychodu i kosztów wypisujesz w PIT-38. Jeśli jesteś w zysku grzecznie płacisz do 30. kwietnia. Jeśli jesteś w stracie możesz odliczyć ją od zysku w kolejnych latach. XTB nie ma prowizji do 100k EUR miesięcznie obrotu, więc jeśli chcesz inwestować małe kwoty jest w porządku
  • Odpowiedz
@pawel0707 mieli kiedyś karę od KNF za mieszanie z CFDekamki (instrumenty pochodne). Ale generalnie w przypadku akcji uważam, że są ok. Nie miałam nigdy problemów. Jako spółka też wyglądają zdrowo. Na minus to, że nie mają IKE/IKZE (specjalne konta pozwalające inwestować/oszczędzać na emeryturę że zwolnieniem podatkowym).
Zresztą poczytaj sobie też o IKE i IKZE jeśli nie masz/nie znasz, to też jest dosyć fajna opcja przy mniejszych kwotach (że względu na limity roczne)
  • Odpowiedz
Interesuje mnie najbardziej technicznie gdzie założyć konto i jak rozliczyć się podatkowo i kiedy. Nie interesują mnie na razie "w co inwestować"


@pawel0707: Tylko, że pierwsze zależy od drugiego. Najpierw musisz określić w co i jak chcesz inwestować, a potem wybrać gdzie to robić.

Np. jeśli chcesz "odkładać kasę" na bardzo długi termin - do emerytury to powinieneś to robić przez konto IKE/IKZE, to już bardzo ogranicza wybór brokera bo jest
  • Odpowiedz