Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Słuchajcie, mam pytanie o inwestycje, chciałbym zainwestować niecały milion "w gotówce" (czytaj: z oszczędności, a nie na kredyt) w lokum na wynajem i myślę o lokalu użytkowym w dużym mieście. Wydaje się, że ma przewagę nad mieszkaniem, bo lokatorzy nie są chronieni ustawą o ochronie lokatorów? Ale czy mimo to może być trudność wyrzucenia niepłacęcego najemcy? Co wtedy się robi?
I chciałbym brać lokal na siebe jako osoba prywatna (mniej formalności), ale dużo najemców to firmy, i oni płąca VAT, którego nie mogą odliczyć, gdy ja nie jestem firmą, więc to dla nich dodatkowy koszt i łatwiej znaleźć najemcę będąc firmą?
O czym jeszcze powinienem pamiętać? Czy jest to dobry sposób na pasywny dochód - inwestycja w lokal użytkowy? I czy lepiej kupowac od dewelopera, czy na rynku wtórnym? Aha, i czy są jakieś ograniczenia, na co mogę wynając lokal, czy mam dowolność, może być żabka, restauracja, dentysta, salon masażu tajskiego? #nieruchomosci #gielda #inwestujzwykopem #pomnazaniemajatku #inwestycje #biznes #kiciochpyta



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 18
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: najlepiej udaj sie do ksiegowej z pytaniem co z VAT. Chyba jako osoba prywatna mozesz wystawiac normalnie FV - ale nie dam sobie reki uciac, bo to nie moja dzialka :)

Generalnie lokale sa spoko - ROI 1-2% w skali roku wyzszy zazwyczaj, umowy dlugoterminowe, brak ustawy chroniacej najemce.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 1
✨️ Autor wpisu (OP): żaden bait, Mirki. Nie znam się na tym, ale chcę się poznać, więc jeśli nie mam znajomego co ma taki lokal, to gdzie mam zacząć rozeznanie? Przeczytałem kilka artykułów i teraz pytam tu. Nie ma jednego specjalisty, który za kilka stówek podzieli się całą wiedzą. Księgowa odpowie na kwestie podatku, ale nie rynku, prawnik powie, o kwestiach prawnych, ale nie o ROI itp, czy o kwestiach "życiowych"
  • Odpowiedz
@ubranyGRUBAS potwierdzam, znajomy ma lokal od 20 lat, z tego jakieś 5-7 bujał sie ze ściąganiem długów od typa co nie płacił .. jeden lokal to słaby pomysł, lepiej by było to podzielić na mniejsze. Ale i tak ryzykowne - „dobry puntk” może za lat 10 być zupenie nieatrakcyjny (przykładowo - Stary Rybek w Poznaniu lub lokale użytkowe w Galerii Malta)
  • Odpowiedz
Nawel Midel sie przejechal na lokalach uzytkowych i mowil ze obecnie prawie wszystkich sie pozbył(nie placili mu najemcy) To samo zona Morawieckiego, tez niby ostatnio sprzedawała lokale w cemtrum Wrocalwia. Ale ty anonimowy mirku idz jak w dym! Znalzales cos ujowego co malo osob robi, bo jest ... ujowe
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): "lokale użytkowe to syf, chyba że budujesz jakiś pawilon handlowy w dobrym miejscu. Twoi najemcy to będą małe gówno firmy, łatwo wpadające w długi, których nie sposób odzyskać."

hm a żabka, hert, czy dentysta to też syf? o takich klientach na najem myślałem..


· Akcje: Odpowiedz
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): "potwierdzam, znajomy ma lokal od 20 lat, z tego jakieś 5-7 bujał sie ze ściąganiem długów od typa co nie płacił .. jeden lokal to słaby pomysł, lepiej by było to podzielić na mniejsze. Ale i tak ryzykowne - „dobry puntk” może za lat 10 być zupenie nieatrakcyjny (przykładowo - Stary Rybek w Poznaniu lub lokale użytkowe w Galerii Malta)"

mam na myśli raczej kupno lokalu od
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): "ogólnie ma to bardzo mały sens. Lepiej kupić mieszkanie 4 pokojowe i wynajmować na pokoje. Lokal da Ci minimalna stope zwrotu. Ewentualnie coś pod booking"

@programista15cm

nie mam głowy do zajmowania się najemcami, naprawami, niepłacącymi lokatorami, a booking.com to już w ogóle zapomnieć można. Mam absorbującą pracę na etat z wymaganą dyspozycyjnością. Chciałbym wynając lokal pod żabkę, czy dentyste lub innego ginekologa i mieć stabilnego najemcę na
  • Odpowiedz