Wpis z mikrobloga

zawsze jak jest małżeństwo mieszane polsko-jakieśtam to z Polski jest kobieta. Czemu?


@siepan: bo polskie chłopy to abominacje z kompleksami i w dodatku nałożone są na to najgorsze stereotypy o polakach i nie zapraszam do dyskusji bo nie ma o czym xD

Chyba, że Azji, to wiadomo że przegryw będzie chadem bo jest z Europy.
@smooker: dwujęzyczność u dzieci strasznie mi się podoba. Takie dziecko już na starcie ma w miarę biegłą znajomość dwóch języków i dalej to kwestia tylko ćwiczenia i prowadzenia konwersacji w obu w miarę regularnie. Do tego stopnia mi się to podoba, że snułam plany, żeby w Polsce mówić do dziecka po angielsku i puszczać mu bajki jedynie po angielsku. Teraz mieszkam w Holandii, więc uczę się języka i liczę, że moje
@Antibambino: co w tym takiego "XD"? Moim zdaniem fajna opcja, tylko dobrze żeby ten drugi język nie był takim martwym językiem, czyli żeby dziecko nie miało poczucia, że to język do komunikowania się z jedną osobą. Widziałam, że czasami rodzice wychowujący dzieci dwujęzycznie spotykają się na placu zabaw czy zapraszają się wzajemnie z dziećmi, żeby dzieci mogły też między sobą się komunikować. Wiadomo, małe dzieci używają zwykle tych słów, które są
@Krolowa_Nauk: bajki niestety to nie wszystko, bo z językiem chlonac trzeba kulturę kraju. Na własnym przykładzie wiem. Razem z partnerka mamy 4letniego synka, oboje mieszkaliśmy w UK (tam się poznaliśmy) przez ok 14 lat, syn świetnie mówi po angielsku z dużo lepszym akcentem niż ja sam (chociaż mój też nie jest najgorszy), po Polsku rozumie wszystko i mówi sporo ale z ang akcentem. w tym roku przeprowadziliśmy się do Włoch i
@lipka: z braku laku lepsze bajki i rozmowy po angielsku, niż nic. Specjalnie pod dziecko bym się nie wyprowadzała. Los mnie rzucił do Holandii, więc mam okazję zrealizować nieco lepiej te plany;)
co w tym takiego "XD"?


@Krolowa_Nauk: Nie jestem żadnym patriotą, wyleczyli mnie z tego politycy i ludzie głosujący na tych polityków, natomiast żeby w swoim rodzinnym domu mówić do dziecka w obcym języku, to trzeba mieć niezdrowo pod kopułą. Ucz go tego obcego, choćby w ten sposób, że w jeden dzień w tygodniu mówicie tylko w tym języku, ale nie codziennie. Jeśli inne pomysły odnośnie wychowywania masz równie dobre, to współczuję
@Krolowa_Nauk: Powodzenia! To jest naprawdę dobra inicjatywa. Zasugerowałbym jeszcze wprowadzić dziecko w świat matematyki. Wierzę że w przyszłości technologia pójdzie do przodu, a wraz z nią matematyka. Tylko żeby dziecko zachciało się uczyć matematyki, to trzeba to jakoś od dobrej strony zacząć...
@Krolowa_Nauk: akurat w Holandii to nie będzie problem, ludzie w większości zajebiście gadają po angielsku, co innego takie Niemcy dla przykładu, nawet jak znają angielski to nie chcą gadać więc albo zaczynasz rozmawiać w ich języku albo giniesz

mi się to podoba, od tygodnia siedzę w Niemczech i znam już trochę ten język i w sumie jestem zaskoczony jak dużo jestem w stanie zrozumieć i zakomunikować wbrew jedynkom i dwójkom w
@Krolowa_Nauk: widziałem kiedyś na yt filmy jakiegoś polaka, który mówił do swojej córki od urodzenia tylko po angielsku i efekty były fantastyczne, choć to musi być niełatwe i trzeba być zdyscyplinowanym.
@Antibambino: ach, o to chodzi. Oczywiście, że nie planowałam mówić do niego tylko po angielsku, bo język polski jest dla mnie ważny i chciałabym móc się z dzieckiem komunikować również w ojczystym języku. Da się z dzieckiem komunikować w dwóch, zależnie od okoliczności. Szczegóły kiedy i jak zostawiłam na później, przyjdzie i na to czas. Teraz sytuacja się zmieniła i w domu raczej planuję rozmawiać po polsku, obcego nauczy się w