Wpis z mikrobloga

Zmarł mój ojciec. Nie miałem z nim kontaktu od kilkunastu lat i nie bardzo chce się angażować w organizowanie pogrzebu i wydawanie pieniędzy.
Nie sadze, ze mogę liczyć na zasiłek pogrzebowy bo nie był ubezpieczony i pracował na czarno całe życie, a sam nie mieszkam w Polsce od 15 lat.

Jego rodzina (z która nie mam kontaktu od 15lat) do mnie wydzwania, ze muszę się tym zająć.

Macie jakieś doświadczenie z tym albo poradę jak to załatwić?
Moge załatwić sobie urlop i zająć sie jakimiś papierkowymi sprawami z urzędami, bo i tak muszę się zrzec spadku, aby nie przeszły mi jego długi. Po prostu nie chce wydawać 15 kola na pogrzeb.

Czy mam jakis prawny obowiązek, aby to organizować?

#pogrzeb #spadek #prawo
  • 6
  • Odpowiedz
Mogę ewentualnie się dorzucić do kosztów pogrzebu, ale chce im po porostu powiedzieć, ze nie będę tego organizować.


@Niemampolskiegonumeru: a po co? To gmina ma obowiązek zapłacić i pochować go. Jak to duża gmina to pewnie go skremują i umieszczą w jakiejś zbiorowej mogile i tyle. Jak mała to pochowają w najtańszej trumnie. A jeśli chcesz dogadywać się z rodziną żeby to oni organizowali pochówek to śmiało, ale wiesz gdzie się
  • Odpowiedz
@Niemampolskiegonumeru: Co do zasiłku pogrzebowego, to może miał rodzeństwo albo żyjących rodziców? Ty możesz w takiej sytuacji wziąć rachunki na siebie, a ktoś z rodziny użyczyć ubezpieczenia do wypłaty zasiłku. Ale to musi był ktoś z jego najbliższej rodziny: rodzice, dzieci, rodzeństwo. No i pamiętaj, że zasiłek to tylko 4k, więc nie wystarczy na wiele.
  • Odpowiedz