Wpis z mikrobloga

Imo wpływ WK na inflację jest bliski zeru bo zdecydowana większość pieniędzy leci w nadpłaty kredytów. Z gospodarczego punktu widzenia jest to jeden z najlepszych pomysłów poprzedniego rządu (i w sumie jeden z najlepszych programów mieszkaniowych jakie kiedykolwiek w tym kraju były) bo wakajki są finansowane z zysku banków a nie budżetu Państwa (tak jak BK2% który powinien jak najszybciej trafić na śmietnik).
Przy obecnych kryteriach że z wakajek mają prawo korzystać
  • Odpowiedz
@dodo_ co to jest normalne oprocentowanie? Ludzie co brali przy mega niskim pod korek, dostali gigantyczne podwyżki i najzwyczajniej nie mają możliwości by to spłacać. Niby prosta sprawa. Sprzedajcie, idźcie na ulice. Problem jednak jest taki, że tak wysoki wibor to zarobek banku, co jest zwykłym złodziejstwem. Bank z tego co wiem ma zarabiać na prowizji, która jest osobno, a nie na wiborze. No ale żyjemy w dzikim kraju, więc mamy dzikie
  • Odpowiedz
masz wiecej pieniedzy, wiec wiecej wydajesz. Przez co wszyscy mamy inflacje. Zryj gruz, jak nie umiesz liczyc ryzyka.


@qusqui21: przecież zdecydowana większość korzystających z WK nadpłacała kredyty więc ten argument jest kompletnie nietrafiony
  • Odpowiedz
Tak samo jak niesprawiedliwe jest to, że po wzięciu kredytu nie mam prawa go sobie refinansować na lepszych warunkach, ale to nie jest tak medialne widocznie
@ edit
Tak, zmienili to również dla kredytów branych przed zmianą
  • Odpowiedz
@tomszczyk: może, ale ze stałej na stałą. Knf wydał taką rekomendację jak dużo osób przeszło na stałą. Nie można refinansować na zmienną. Czyli zmiana zasad w trakcie kredytu.
  • Odpowiedz
masz wiecej pieniedzy, wiec wiecej wydajesz. Przez co wszyscy mamy inflacje. Zryj gruz, jak nie umiesz liczyc ryzyka.


@qusqui21: przecież wyraźnie napisałem, że większość wakacji kredytowych poszła na nadpłaty. Nawet @BornToDie69 wprost napisał, że nadpłaca.

Wytłumaczysz nam w jaki sposób nadpłacając kredyt wydaje więcej pieniędzy przez co wszyscy mamy inflację? :D
  • Odpowiedz
Tak samo jak niesprawiedliwe jest to, że po wzięciu kredytu nie mam prawa go sobie refinansować na lepszych warunkach, ale to nie jest tak medialne widocznie

@ edit

Tak, zmienili to również dla kredytów branych przed zmianą


@goraceparofki: możesz refinansować w kazdej chwili, musisz jedynie przejść na stałe jeśli masz stałe oprocentowanie.

I to w sumie też tylko zalecenie, banki nie muszą się do tego stosować (ale pewnie to robią).
  • Odpowiedz
@GdzieJestBanan: a najlepsze jest to że ty za to zapłacisz w wyższych opłatach bankowych, niższym oprocentowaniu lokat i w wyższej inflacji. Ja głupi nie brałem kredytu bo wiedziałem że po co idzie może być kryzys i nie chciałem ryzykować. Nie większy błąd życia, wtedy 7 k za metr teraz 14k. Nawet przy aktualnym oprocentowaniu rata by była śmiesznie niska w stosunku kupionego dzisiaj w kredycie dwa procent albo do najmu.
  • Odpowiedz
@GdzieJestBanan: nie wiem kto sie spodziewal innego wyniku biorac pod uwage to, ze jeszcze nie tak dawno mariusz z produkcji i agnieszka z zabki byli w stanie sie zakredytowac na trzy pokoje w centrum wielkiego miasta
  • Odpowiedz
@tomszczyk @Krupier w przypadku kiedy mam stałą, mogę przejść tylko na stałą i nie może być niższa, jeśli dobrze się orientuje. I to chyba nie jest luźna rekomendacja tylko przymus, wydaje mi się że bank nie może mi udzielić lepszego kredytu na stalej
  • Odpowiedz
@tomszczyk: @goraceparofki: No właśnie przy stałej nie możesz w innym banku zmienić na zmienną.
Kredytobiorca może też refinansować pozostały do spłaty kredyt środkami z innego banku, o atrakcyjniejszej ofercie, pod warunkiem, że nowy kredyt jest również kredytem o stałym, bądź okresowo stałym oprocentowaniu.

https://mfinanse.pl/blog/refinansowanie-kredytow-na-stalej-stopie/
https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=82903&p_id=18
  • Odpowiedz
Spłaćmy kredyty za nich, a co tam, stać nas.


@GdzieJestBanan: Przeciez panstwo nie splaca za Ciebie nic, ty nikomu tez nie splacasz. Masz tylko mozliwosc odroczenia jednego miesiaca w splacie, co wydluza okres splaty. Dzieki temu mozna rolowac horrendalne odsetki nadplata. A propos inflacji, jak oszczedze na jedzeniu to tez napedzam inflacje, bo nagle mam wiecej pieniedzy do wydania? Niezle #!$%@? domoroslego ekonomisty xD
  • Odpowiedz