Wpis z mikrobloga

[Skraplająca się woda na oknie, w czasie dużej różnicy temperatur ]
Cześć Miraski! Przychodzę z pytaniem: Macie jakieś sposoby na rozwiązanie problemu skraplającej się wody na oknach/drzwiach balkonowych podczas dużej różnicy temp? tj. gdy na zewnątrz temperatura jest na minusie, a wewnątrz około 20.
Sprawa wygląda fatalnie, zakupiłem osuszacz powietrza ale to leczy tylko skutek, chciałbym się pozbyć przyczyny.
#pomagajzwykopem #pomocy #budownictwo #budowadomu #dom #pytanie #pracbaza
Dejdwid96 - [Skraplająca się woda na oknie, w czasie dużej różnicy temperatur ]    
 ...

źródło: Screenshot_22

Pobierz
  • 37
@Dejdwid96: ma to sens, bo właśnie w tej luce między krawędzią szyby a skrzydłem jest największy mostek termiczny. Nowoczesne okna mają tam dodatkową uszczelke lub różnego rodzaju wkłady piankowe etc. Aczkolwiek na naszym rynku takiej taśmy jeszcze nie widzialem
@Dejdwid96: Kondensacja wynika z kombinacji wilgotności w pomieszczeniu i różnicy temperatur pomiędzy szybą a pokojem. Wilgotność ma różny rozkład w pomieszczeniu i przy podłodze jest największa (przez to problem dotyczy tylko drzwi a nie okien), u mnie w pokoju pomiędzy parapetem a wilgotnym kątem różnice bywały nawet pod 20%.

Ja mieszkam w wilgotnym mieszkaniu i bawiłem się w osuszacz a teraz na noc po prostu rozszczelniam 1 okno żeby poprawić wentylację,
@ja_nie_lubie: znów problem występuje też przy oknach starych i nieszczelnych które wpuszczają mroźnego powietrza aż za dużo. Dany temat ma tyle zależnych zmiennych że ciezko to ogarnąć. Dlatego firmy okienne w warunkach gwarancji maja napisane, że kondensacja to zjawisko naturalne i nie podlega gwarancji. I cyk pora na csa
@tomaszk158: Przy starych oknach to jest taka kwestia, że mają słabą izolację i szyba jest dużo zimniejsza i nawet przy niskiej wilgotności w środku będzie się kondensować. A jak przy dobrze zaizolowanym oknie zbije się wilgotność do tak 50% to kondensacji nie będzie.

Pamiętam z dzieciństwa potężną kondensację i 'mroźne malunki' na nieszczelnych drewnianych oknach w domu, jak rodzice ogarnęli nowe lepiej izolujące to problem zniknął.
@Dejdwid96 Ale kondensacja pary wodnej nie jest błędem. Po prostu żyjąc w takich warunkach klimatycznych, i korzystając z kuchni/łazienki wymuszamy większą wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych. Rzadziej wietrzymy pomieszczenia zimą niż latem, wymieniamy mniej m^3 powietrza. Kondensacja jest naturalna, gdy masz wentylację grawitacyjną i szczelne okna. Więc albo częściej wietrz, albo podetnij uszczelkę na górnym poziomym ramiaku - OSROŻNIE!
chciałbym się pozbyć przyczyny.


@Dejdwid96: przyczyna to wilgotne powietrze xd
-Nie zamykasz drzwi przy kąpieli xD
-Masz uwaloną wentylację grawitacyjną
-(jeśli w bloku) jesteś nowobogackim biedakiem z podzielnikiem na grzejnikach, więc nie wietrzysz chałupy, bo każde otwarcie okna to "łucieko ciepło i grzejniki bijom" i się kisisz w smrodach, wydychając wodę :D
-Może masz strzeloną/rozszczelnioną/starą szybę i Ci nie trzyma temperatury, więc przy mrozie robi się cholernie zimna i skrapla się
@tellet: XD,
Kibel jest gdzie indziej, okno gdzie indziej, w tytule już masz opisane że jest to niemożliwe że wilgotność jest zbyt duża bo mam osuszacz powietrza i posiada coś takiego jak ekran, na którym wyświetla się aktualna wilgotność. Utrzymuje cały czas rzędu 55-60%. Co do wentylacji to jest wszystko git, wietrzenie też wykonuję gdzieś z 2 razy dziennie po 10 minut. Co do szyby to jest nowe okno więc raczej
@Dejdwid96 a nie regulowałeś czasem okien na zimę czyt nie docisnąłeś śruba okien? :) milrowentylacja powinna być i nie ma czegos takiego jak ustawienie na zimę i lato
Macie jakieś sposoby na rozwiązanie problemu skraplającej się wody na oknach/drzwiach balkonowych podczas dużej różnicy temp?


@Dejdwid96: trzeba było nie oszczędzać na wentylacji mechanicznej¯\(ツ)/¯

W pokoju za słabo działa wentylacja
@Dejdwid96 mam tzw "plus energetyczny dom" a i tak latam z papierem rano w sypialni ;p ale to przez to że standardowo mam wysoka wilgotność 65-70% (rekuperacja z odzyskiem wilgoci) Jak oszuszse sobie do 55-60% to raczej problem przestaje występować. Tu za dzuo nic nie zrobisz z punktem rosy.