Wpis z mikrobloga

Planuję nabyć nowy sprzęt do serwera seedbox/NAS/Plex/AdGuard, pracujący non-stop przez całą dobę. Chcę maksymalnie wykorzystać potencjał Odroida H3+ do tych zadań, jednocześnie zachowuje elastyczność w razie napotkanych ograniczeń.

Podstawą ma być Odroid H3+ (z procesorem Intel® Pentium® Silver N6005).

Według mnie najbardziej wymagającym elementem będzie Plex, szczególnie przy próbach transkodowania materiałów 4K HDR x264 z maksymalnym bitrate'em 77.5 Mb/s, obsługującym nawet 4 transkodowania jednocześnie.

Chciałbym, aby Plex wykorzystywał jako folder tymczasowy pamięć RAM (co prawdopodobnie zwiększy zapotrzebowanie na RAM).

Natomiast dla metadanych najlepiej byłoby wykorzystać SSD.

6 TB przestrzeni dyskowej na HDD wydaje się wystarczające.

Nie jestem ograniczony budżetem, ale zależy mi na zoptymalizowaniu komponentów, aby uniknąć dławienia przez wąskie gardło.

Moja konfiguracja może wydawać się przesadzona, dlatego też proszę o porady dotyczące zoptymalizowania podzespołów, by wykorzystać cały potencjał wydajnościowy, unikając overperformance jakiegoś komponentu.

Moje priorytety to x86 i niskie zużycie prądu (CPU+GPU Stress : ≃18W + 2xHDD  20W), a z uwagi na transkodowanie wybieram procesor Intel z Intel Quick Sync Video oraz oraz rozmiary ograniczające się do max. do płytki SoC +2xHDD 3,5” (gdyby miały padać jakieś alternatywy). Nie potrzebuje redundancji danych bo będzie to magazyn danych śmieciowych.

Warunki pracy Odroid H3+:

-1 Gbps ethernet
-1 Gbps internet UP i DOWN
-system: Debian GNU
-zastosowanie: seedbox/NAS/Plex/AdGuard przez 24h/7

Planowane podzespoły:

-2x Seagate IronWolf Pro NAS HDD 24TB (RAID 0) – choć wydaje się, że 6 TB wystarczy, te dyski 24 TB oferują najwyższą wydajność w odczycie/zapisie i tylko dlatego traktuje je jako konfiguracje wyjściową... jeśli jednak ta wydajność to już overperformance to kroimy do odpowiedniej wydajności (lub nawet rewizji, jeżeli IronWolf Pro to za dużo). Jeśli RAID 0 to już przesada, możemy rozważyć pojedynczy dysk itp. i tak dalej. Trudno mi dokładnie oszacować potrzebną wydajność przy pełnym obciążeniu (seedbox + 4 transmisje).
-WD Red SN700 1TB (nie wiem, czy przy złączu PCIe Gen3 na Odroid H3+ nie brać wydajniejszego dysku PCIe Gen4 Seagate IronWolf 525 1TB) ten dysk będzie służył jedynie jako systemowy i do przechowywania metadanych -> wybrano 1 TB tylko dlatego, że ma najlepsze parametry odczytu/zapisu, chociaż 256 GB mogłoby być wystarczające -> jeśli różnica jest niezauważalna nawet przy drobnych różnicach w wydajności, możemy zdecydować się na mniejszą pojemność.
-Corsair Vengeance 2x32G (64GiB) PC4-24300 CMSX64GX4M2A2933C19 2933 MT/s 19-19-19-47 -> nie jestem pewny, ile pamięci będzie potrzebne do jednoczesnego transkodowania 4 materiałów, gdzie największy plik ma 85 GB. Poradnik Plex sugeruje, że potrzebna jest przestrzeń dyskowa zbliżona do rozmiaru pliku źródłowego transkodowania plus 100 MB, przynajmniej w przypadku dysków HDD/SSD – nie wiem jak w przypadku RAM. Mimo komunikatów o za małej przestrzeni przy lokacji na SSD (film 85GB), przy alokacji do RAM nie pojawia się ten komunikat nawet jeżeli aktualnie mam jedynie 16GB. Jeśli ilość ta jest jednak nadmiarem, możemy rozważyć zmniejszenie.

Kosztorys zestawu:

ODROID-H3+ + zasilacz + obudowa + okablowanie SATA + cło: 1303,52 zł
2x dyski HDD: 10134,22 zł
1x dysk SSD: 893,55 zł
RAM: 688,48 zł
Razem: 13019,77 zł

Bardzo proszę o porady. Głównym celem jest maksymalna wydajność, jednak nie chcę inwestować w sprzęt, który będzie szybszy niżeli jego najwolniejszy podzespół przez co bym przepłacił za daną wydajność, której nie wykorzystam.

#raspberrypi
#raspberry
#elektronika
#komputery
#omv
#serwery
#linux
#lan
#siecikomputerowe
#plex
  • 2
  • Odpowiedz