Wpis z mikrobloga

Siema. Jakiś czas temu chwaliłem się tutaj, że wychodzę z teleskopem na miasto i spotkało się to ze sporym entuzjazmem. Zaczynałem od pokazywania Saturna, bo myślałem, że tylko ta planeta będzie robić wrażenie. Do widoku takiego księżyca niejako przywykliśmy, nie to co planeta z pierścieniami. Okazuje się jednak, że inne rzeczy na niebie też są chętnie oglądane, a moja inicjatywa trochę się rozwinęła. Cały czas inwestuję w sprzęt, żeby uatrakcyjnić pokazy, ale jeden z wydatków jest dość poważny jak na jednorazowy zakup, a bardzo chciałbym zrealizować go do wiosny. Dlatego otworzyłem zrzutkę: https://zrzutka.pl/xnn7fn

W skrócie chodzi o zakup teleskopu słonecznego, żeby jeszcze załapać się na maksimum aktywności słonecznej i móc pokazywać ciekawe rzeczy na niebie również za dnia.

Zdaję sobie sprawę, że nie powinienem za bardzo szukać wsparcia na tej stronie (chociaż w sumie paru wykopków po moim ostatnim wpisie do mnie podeszło :D), ale może znajdzie się jakiś #programista15k filantrop, który wesprze ciekawą inicjatywę. Drobne wsparcie również docenię :)

Ogólnie jakby udało się zebrać chociaż połowę tej kwoty ze zbiórki to już będzie gitarka.

Może w przyszłości się rozwinę na tyle, że będę mógł odwiedzać inne miasta :)

#astronomia #lublin
Antybristler - Siema. Jakiś czas temu chwaliłem się tutaj, że wychodzę z teleskopem n...

źródło: 376432238_3617974078482551_1058922970352614513_n

Pobierz
  • 171
@Antybristler super miras. Moje miasto i jeśli ci się uda to w przyszłym roku na wiosnę, gdy będziesz pokazywał niebo to podejdę z moją młodą, której pokazywałem m.i.n perseidy, starlinki oraz w miarę możliwości i wiedzy gwiazdozbiory. Co prawda przez lornetkę radzieckiej technologii (po dziadku, który pokazywał niebo mi, gdy byłem szczochem) oraz przez apke Stellarium na telefonie.
Póki co młodą zafascynowana (joł joł Jowisz, największy olbrzym gazowy ( ͡º ͜
@Antybristler: Mirku, przypięliśmy Twój post na stronie głównej. Mam nadzieję, że za zebrane pieniądze postawisz sobie całe obserwatorium ( ͡º ͜ʖ͡º) Gdzie i kiedy w Lublinie można Cię spotkać? ;))


@a__s: o kurde, dzięki (ʘʘ)

Spotkać mnie można na Placu Litewskim, chociaż myślę też o jakimś miejscu z tarasem porobić trochę wspomaganej elektronicznie astronomii :)

O swoich wyjściach informuję na socialach:
@Antybristler: a czemu nie skorzystasz z wypożyczalni sprzętu astro? Są organizacje pożytku publicznego takie jak np. stowarzyszenie Polaris, można od nich wypożyczyć sprzęt - obiektywy, teleskopy, lornetki. Zajmują się propagowaniem astonomi i bardzo wspierają tego typu inicjatywy jak Twoja. Jakiś czas temu mieli program że np. prowadzisz wykład połączony z obserwacjami online i dostajesz za to kasę na astro fanty, zasada jest taka że możesz je trzymać u siebie tak długo
@UrimTumim: nie czułbym się zbyt pewnie korzystając z nieswojego sprzętu. O samej organizacji coś tam słyszałem, ale nie wczytywałem się dokładnie, ale już nadrabiam i widzę, że ciekawe rzeczy robią.

@Antybristler: Hej, planuje kupić newtona 10". Jak bardzo przeszkadza oświetlenie w mieście?


@wykopiem_albo_zakopiem: jak chcesz obserwować planety i księżyc to zaświetlenie nie przeszkadza. Jak będziesz chciał pooglądać obiekty głębokiego nieba będziesz musiał wyjechać za miasto.
Teleskop słoneczny to fajna rzecz. Mam PST 40 i do tego okular LVW 8mm. Pięknie wyłapuje zarówno plamy, proturberancje jak i granulacje powierzchni. Patrzenie na Słońce to naprawdę niesamowite przeżycie. Szukaj na forach używek, będzie taniej. Mam kumpla, który robi telepy na zamówienie. Słoneczne również. Ale nie są to tanie rzeczy.
@Antybristler

Tak nad tym myślę @obieq ma trochę racji że zrzuta jest na prywatny teleskop dla OPa. Moja rada jak z tego wyjść to zaprosić kolegów po fachu i zarejestrować stowarzyszenie. Dostaniecie KRS i macie nieograniczone możliwości pozyskiwania środków z samorządów a i ludzie chętniej dadzą organizacji a nie prywaciarzom. Także z fartem miras rób co robisz ale pomyśl o rozwoju instytucjonalnym nie tylko technicznym.
@Antybristler: graty. Też mi się już z 2 razy zdarzyło ze swoim Newtonem 10" wyjść w ludzi. Choć zawsze w dzień i Słońce przez folię oraz Księżyc za dnia. Na nocne miasto za szybko umiera :D choć teraz teoretycznie już wcześnie ciemno, ale znowu mam prawdziwą zimę i temperatury które mnie nie motywują do siedzenia na dworze ;) (wymówki).
Powodzenia. Fajnie jest się tym widokiem podzielić z obcymi
Z jednej strony fajna inicjatywa, z drugiej bardzo #!$%@?. Sam mam ośmio calowego dobsona i kompletnie nie ma sensu zabierać tego do miasta. Miasto jest zbyt zanieczyszczone światłem i poza Jowiszem, Saturnrnem, Wenus i księżycem właściwie nic nie zobaczysz. Mieszkam w mieście i ostatnio nie ma czasu jeździc na wieś i lustro stoi jako ozdobą. Chyba muszę sprzedać, albo sprezentuję jakiemuś bystrzejszemu dzieciakowi w rodzinie.