Wpis z mikrobloga

W kooońcu buduję sobie składaka po latach na lapku i w związku z tym do was pytanie - siedzieć na AM4 takim zestawem czy szukać coś pod AM5 kosztem grafiki, którą ewentualnie wymienię pod koniec 2024? Grać będę na 1080p oraz w Assetto Corsa na VR poprzez Display Port na Pico Link 3.

AMD Ryzen 5 5600
MSI B550A Pro
Patriot Viper Steel 2x16GB 3600 DDR4 CL18
Crucial P5 Plus 1TB
SilentiumPC Vero L5 600W
Endorfy Signum 300 Solid (lub Corsair 4000D)
Endorfy Fera 5 (pojedynczy wiatrak czy dwa?)
XFX Radeon RX 6800 SWFT 16GB (nie XT!)
#pcmasterrace #komputery #gry #majk3lskladapcty
  • 19
  • Odpowiedz
@antarhei: 5800x3d by się tam przydał do AC albo 7500 na am5.
Fera z 2 wiatrakami jeśli nie jest droższa więcej niż 50 PLN od wersji z jednym. Możesz siedzieć na 2 albo jeden dać do obudowy, ogólnie te fluctusy to bardzo dobre wiatraki i luzem kosztują 50 PLN sztuka.
Tego Radeona kręcić bo zapas mocy ma.
  • Odpowiedz
@NielegalneKretowisko: Kolega się zatrzymał na latach 2000-2010, nie podając jakiegokolwiek powodu dlaczego nie miałby brać procesora AMD oraz grafiki AMD.

Kolega popatrzy na 7800X3D (1679zł) gdzie pięknie #!$%@? 14900K (2799zł) w grach (nie patrzę na zastosowania profesjonalne). Kompletny bełkot z Twojej strony.
  • Odpowiedz
@leru007 Jestem geekiem technologicznym, ktory ma praktycznie laboratorium w domu. 3 komputery z najnowszymi podzespolami, konsole, handheldy, oledy, audiofilskie audio itd. Jeden pc (2 letni) mam zlozony calkowicie z AMD. Mam z tym komputerem same problemy. Sterowniki do karty graficznej pomimo ogolnego dobrego dzialania potrafia wysadzic niektore gry w powietrze. Od jakiegos miesiaca tez nie mozna ich zaktualizowac, poniewaz wprowadzili sobie anti lag+, krory nie dziala i jest wykrywany jako hack przez
  • Odpowiedz
@NielegalneKretowisko: Geek Technologiczny, który nie zdał sobie sprawy że to nie wina AMD że #!$%@?ło Anti-Lag+ jako hack bo tak działają te techniki. To, że Valve miał w piździe testowanie tego w CS2 to sorry, wina producenta gry. Od czasu wprowadzenia Anti-Lag+ nie było problemów z tym tylko w CS2 gdzie jeszcze pracują nad VAC Live i nie został wprowadzony a różnie może być z NVIDIĄ. Podaj mi źródła tych problemów
  • Odpowiedz
  • 0
@L3gion: @ReeceWithouterpoon 5800x3d to jednak 700zl doplaty, zostaje około tysiak na kartę graficzną na najbliższy rok, dwa.
Wiem, że 5600 szału nie robi, ale wziąłem go, bo jest sprawdzony i tani. Do tego szukałem karty która nie będzie overkillem dla niego.
Oczywiście wjeżdża od razu Undervolting w w czym tylko się da.

@leru007 @NielegalneKretowisko gruba dyskusja,byle bez spin. Przekopalem reddit odnośnie AMD do VR, zestawu tylko opartego o czerwonych i tak
  • Odpowiedz
  • 0
@antarhei w używkach nie wiadomo tak czy siak. Pewnie jedna i druga po kopaniu - tak trzeba zakładać.

Przez 7500f+ już raczej niewiele będzie ograniczana.
  • Odpowiedz
  • 0
@majk3l: tylko tu już musi wejść płyta pod AM5 za ponad 800 zł, żeby to miało sens - więc zniżyć się do poziomu RX 6600 za 1000zł,by zmieścić się w budżecie?
  • Odpowiedz
  • 0
Płyty am5 są od 400 zł zioom ( ͡º ͜ʖ͡º)

Zresztą nie znamy budżetu o którym mówisz.

A jeszcze wracając: Bottleneck dla xt to prawie ten sam poziom co Rx 6800. Ale bottleneck to sprawa wtórna.

Zresztą, jeżeli obie miałbyś w zbliżonej cenie to kupowanie 6800 bez xt byłoby po prostu nierozsądne.

No ale z perspektywy potrzeb to nawet 6700xt może być dla ciebie odpowiedni. @antarhei
  • Odpowiedz
  • 0
@majk3l: chcę zmieścić się do 4k, dlatego ten główny pomysł z 5600 i rx 6800. Mieszkam w DE, blisko PL, więc amazony europejskie i polskie sklepy mam przewertowane cenowo.

No i nie chciałym gówno-płyty ze słabą sekcją zasilania i małą ilością portów.
  • Odpowiedz
@antarhei: przy jednym monitorze 1080p to serio nie zrobisz użytku z tego RX 6800. To nie działa tak, że jak weźmiesz "za mocny" procesor do tej grafy to źle, a jak słabszy to dobrze.
Jak sam podniosłeś, grafika będzie się nudzić. Przy Ryśku 5600 będzie duużot bardziej się nudzić. 6700XT to nawet za dużo dla Ciebie, chyba, że planujesz wymienić monitor na 1440p/4K to wtedy może to zmienić postać rzeczy, ale
majk3l - @antarhei: przy jednym monitorze 1080p to serio nie zrobisz użytku z tego RX...
  • Odpowiedz
  • 0
@majk3l: tylko pytanie - czy z tą kartą będę mógł przeżyć modernizację za 2-4 lata czy będzie ona do wymiany razem z prockiem i kartą? Z GPU rzeczywiście - w 1080p 6700XT jest mocna w parze z Ryśkiem 7500f, także rzeczywiście kierunek w stronę AM5 wydaje się spoko. Jedynie kwestia co z MOBO.
  • Odpowiedz
  • 0
@antarhei może nie tyle, że strach tam wsadzać jakiegoś 7950x, bo nawet takiego kloca to uciągnie. No ale wiadomo, że płyta ma jakieś tam ograniczenia.

Na pewno będzie jeszcze sporo modeli proców które ona spokojnie uciągnie - optimum do gier nie idzie w kierunku max power (patrz 7800x3d i 9600x3d).

Ale jak ma ci czegoś brakować to może i warto dołożyć 2 stówki na b650-s, - p czy - a, to może
  • Odpowiedz