Wpis z mikrobloga

Jeśli tzw. "Górny Śląsk" (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia) kojarzy Ci się z przemysłem, wysoką urbanizacją i panującą szarzyzną, to... w sumie po części jest to prawdziwe przekonanie, ale spójrz na to!

Weźmy na warsztat Katowice - miasto-symbol aglomeracji. To, co widzicie na zdjęciach pod spodem to... centrum Katowic. Nie w rozumieniu zwyczajowym, tj. Spodka lub wybetonowanego rynku z rzeką wpuszczoną pod ziemię w kanał (to taka sub-ciekawostka dla ludzi spoza regionu).

Prawdziwe centrum - czyli środek. Tu: geodezyjny, oparty na centroidzie. Jak się go wyznacza? Odpowiem obrazowo.

Obrysujcie sobie kontury danego miasta na kartonie, po czym wytnijcie tak powstałą figurę, a następnie spróbujcie położyć ją na własnym palcu. Punkt, w którym złapiecie równowagę, równoważny jest z środkiem ciężkości figury (centroid) i wyznacza nam geodezyjny środek wyciętego kształtu.

A co z tymi Katowicami? Ano ich środek wypada... w lesie. Przypadek? A kto powiedział, że to był przypadek ( ͡° ͜ʖ ͡°) Prawdopodobieństwo takiego scenariusza to w przypadku stolicy województwa śląskiego więc wręcz forty-forty (bo "20% pobiera tutaj kasa", #pdk)

Ponad 40% powierzchni całych Katowic stanowią lasy. Dokładnie tak.
Dokładając do tego choćby parki, to plasują się w czołówce najbardziej zielonych miast w Polsce. Choć obecnie akurat - białych ;)

---
45/x
Tag do obserwowania/czarnolistowania: #bzdecior
Znajdziesz mnie też na YT/IG/TT/FB pod hasłem "bzdecior".

#ciekawostka #ciekawostki #ciekawostkanadzis #katowice #slaskie #geografia
bzdecior - Jeśli tzw. "Górny Śląsk" (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia) kojarzy Ci ...

źródło: collage_centrumkatowic

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
No ale to nic nie wnosi. Katowice z 3 stron graniczą z innymi miastami, na południe z małą przerwą w postaci Tych są setki kilometrów kwadratowych lasów.

Ty możesz sobie terytorialnie dołożyć do Katowic lasy aż do Bielska, a nawet do Budapesztu,
ale to nie zmienia obrazu Katowic. Miasto poprzemysłowe, tłoczne i ze smogiem.

Przyjezdni nie wpadają do Katowic, bo zielony las jest blisko. Od takich wypadów są inne miejsca. Szansa dla
  • Odpowiedz
@bartousz: wszystko sie zgadza ale jak do tego zestawu wrzuciłeś mecze Gieksy? Tzn. Każdy niech sobie kibicuje komu tam chce, szczególnie na śląsku sytuacja jest skomplikowana, ale stawianie meczów Gieksy obok NOSPRy to troche mocne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Zanim zacząłem się spotykać z frelką z Bytomia, to też myślałem, że (Górny) Śląsk to tylko hołdy i gruby. Dopiero, kiedy spędziłem trochę w jej rodzinnych stronach zobaczyłem, ile tam lasów, zieleni, parków, itd. Piękne województwo!
  • Odpowiedz