Wpis z mikrobloga

#prawo #pytaniedoeksperta #darowizna #nieruchomosci

Załóżmy, że przekazuję dom darowizną osobom, które muszą zapłacić pełny podatek od tej darowizny.

Jeśli w akcie notarialnym wpisana będzie wartość X, a #urzadskarbowy uzna, że wartość domu wynosi Y to czy mi grożą jakieś konsekwencje czy konsekwencje prawne i finansowe grożą tylko obdarowanej osobie?

Ps. Tak, w tygodniu udam się do notariusza i radcy żeby dowiedzieć się u eksperta. Pytam tutaj w międzyczasie.
  • 8
via Android
  • 0
@DiMaria tak też podejrzewałem. Z pewnych względów potencjalną osoba, która ma otrzymać darowiznę, uprzedziłem o konieczności wynajęcia rzeczoznawcy.

Co może grozić darczyńcy? Coś na zasadzie współudzialu w unikanie podatków i postępowanie karnoskarbowe?
@Zeroskill byczku, ale to nie Ty sobie piszesz akt, tylko notariusz, który w przypadku podatku od darowizny jest akurat płatnikiem podatku, więc musi wskazać wartość darowizny (podstawę opodatkowania), obliczyć podatek, pobrać go od obdarowanego i przelać do US.
via Android
  • 0
@Zeroskill @PanKapibara dzięki za info. Mój temat jest skomplikowany i obiecałem kuzynowi, którego już robale przerabiają od kilku lat, że zamknę temat tej nieruchomości poprzez darowiznę na jego dzieci ale nie chcę też sam siebie i dzieciaków swoich na jakąś minę #!$%@?ć, bo innym pomóc chciałem.