Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, bo już trochę głupieje...

Ostatnio kupiłem sobie taką żarówkę (WiZ) którą mogę sterować z poziomu aplikacji
Wszystko jest super, tylko że aby mogła ona działać, to przełącznik od światła na ścianie musi być ciągle w pozycji włączonej, bo jak znajdzie się w pozycji wyłączonej, to z poziomu aplikacji na telefon nie jestem w stanie włączyć już światła
Logiczne - żarówka musi mieć ciągły dostęp do prądu, nawet jak jest wygaszona

Myślę więc nad zakupem przykładowo takiego przełącznika ściennego na Aliexpress, tylko pojawiło się w mojej głowie jedno pytanie
Czy taki przełącznik po podłączeniu może służyć tylko do kontrolowania samego stanu tej żarówki, a nie do przekazywania do niej prądu?

Chodzi mi o coś takiego, że prąd ciągle by do niej trafiał, zaś przyciskiem na ścianie bym ją tylko wygaszał albo aktywował (tak jak to robię teraz z poziomu aplikacji)

Czy może powinienem kupić coś stricte do wydawania poleceń, np taki przycisk zdalny, bądź takie dedykowane rozwiązanie od WiZ?

Jest to moja pierwsza tego typu zabawka i zbytnio nie orientuję się w tym temacie :-)
Z góry dzięki
#smarthome #inteligentnydom #oswietlenie
  • 2
  • Odpowiedz
Oświetlenie:
Są 4 sposoby (w skrócie)
- żarówka (smart) : włącz, wyłącz, zmiana koloru barwy ( wymaga stałego zasilania)
- włącznik oświetlenia (smart) : zastępuje włącznik standardowy (On/OF)
- moduł dopuszkowy (smart): tradycyjny włącznik którym można On/Off lub za pomocą aplikacji, googla, alexa, home assistant..
- moduł dopuszkowy z ściemniaczem(smart) tak jak moduł dopuszkowy + regulacja jasności
* Moduły instaluje się pod przełącznikiem oświetlenia a co zatym idzie, wymaga dodatkowego miejsca.
  • Odpowiedz
Czy taki przełącznik po podłączeniu może służyć tylko do kontrolowania samego stanu tej żarówki, a nie do przekazywania do niej prądu?


@DinapeS: Ogólnie takie przełączniki mogą robić obie rzeczy, zarówno sterować obwodem jak i wysyłać sygnał do systemu smarthome. Najczęściej robią jedno i drugie na raz bez możliwości wyboru co nie stanowi problemu bo wystarczy wtedy obwodu żarówki do przełącznika nie przypinać, niech sobie wisi, a żarówkę zewrzeć na stałe, niech
  • Odpowiedz