Wpis z mikrobloga

Pani Leokadia ma 92 lata. Podczas II wojny światowej jej wieś przez miesiąc czasu znajdowała się na linii frontu. Najpierw w jej domu spali niemieccy żołnierze, potem rosyjscy. Raz w wiosce byli Niemcy, raz Rosjanie. Mimo upływu lat, Pani Leokadia pamięta wszystko doskonale, opowiada z datami i konkretnymi szczegółami. Wszystko pamięta przez pryzmat bycia dzieckiem. Od strzelających bomb, które wyglądały jak fajerwerki i oglądała je z bratem ze strychu, czy Rosjan, którzy byli bardzo brutalni i wprowadzili terror po Niemców, którzy siedzieli sobie w lesie i seriami powalali całe grupy Moskali, biegnących przed siebie ze słynnym "Wpierjod!" na ustach.

Byłem na rumuńskiej Bukowinie, gdzie ponagrywałem kilka rozmów z osobami, które przeżyły II wojnę światową. W historiach tych jest wszystko. Wojna, śmierć, głód, wygnanie, spanie miesiącami w stodole, bezmyślne okrucieństwo i odcinanie głów za narodowość. Wszystko kończy się bez szczęśliwego zakończenia... Chociaż?

Zapraszam do oglądania i wykopywania materiału: "Przeżyłam drugą wojnę światową" - wspomnienia
Pobierz mateoaka - Pani Leokadia ma 92 lata. Podczas II wojny światowej jej wieś przez miesią...
źródło: 2ws1
  • 46
@mateoaka: moja śp babcia też przeżyła drugą wojnę światową ale za często o niej nie opowiadała bo widać że to było traumatyczne przeżycie.
Powiedziała mi że ruscy byli gorsi od Niemców, opowiedziała jak wyglądał pierwszy dzień wojny na jej wsi, że widziała brata któremu urwało nogę, ruscy wrzucili granat do stodoły gdzie byli dwaj bracia (na szczęście przeżyli) także się nie dziwię że nie opowiadała za dużo na ten temat