Wpis z mikrobloga

Pani Leokadia ma 92 lata. Podczas II wojny światowej jej wieś przez miesiąc czasu znajdowała się na linii frontu. Najpierw w jej domu spali niemieccy żołnierze, potem rosyjscy. Raz w wiosce byli Niemcy, raz Rosjanie. Mimo upływu lat, Pani Leokadia pamięta wszystko doskonale, opowiada z datami i konkretnymi szczegółami. Wszystko pamięta przez pryzmat bycia dzieckiem. Od strzelających bomb, które wyglądały jak fajerwerki i oglądała je z bratem ze strychu, czy Rosjan, którzy byli bardzo brutalni i wprowadzili terror po Niemców, którzy siedzieli sobie w lesie i seriami powalali całe grupy Moskali, biegnących przed siebie ze słynnym "Wpierjod!" na ustach.

Byłem na rumuńskiej Bukowinie, gdzie ponagrywałem kilka rozmów z osobami, które przeżyły II wojnę światową. W historiach tych jest wszystko. Wojna, śmierć, głód, wygnanie, spanie miesiącami w stodole, bezmyślne okrucieństwo i odcinanie głów za narodowość. Wszystko kończy się bez szczęśliwego zakończenia... Chociaż?

Zapraszam do oglądania i wykopywania materiału: "Przeżyłam drugą wojnę światową" - wspomnienia
mateoaka - Pani Leokadia ma 92 lata. Podczas II wojny światowej jej wieś przez miesią...

źródło: 2ws1

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz