Wpis z mikrobloga

#komputery #pcmasterrace
Mireczki obecnie myślę nad odświeżeniem blaszaka, bo ma już swoje lata. Póki co nie rozkręcałem komputera, także niektórych modeli nie pamiętam xD
Niby wszystko działa, ale zawsze może działać lepiej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zestaw jaki mam to:
CPU Ryzen 5 1600 + półpasywne chłodzenie (nie pamiętam modelu, ale to bardzo duży radiator)
Płyta głowna Gigabyte Aorus B450 Elite
24GB RAM (16 + 8)
RTX 3050
Zasilacz 500W (certyfikowany 80Plus Bronze, nie żaden Mustang ( ͡° ͜ʖ ͡°))
Samsung 860 Evo

W pierwszej kolejności wymieniłbym SSD, bo obecny niebawem dokona swojego żywota.
Szukam w związku z tym rozwiązania, które w idealnym scenariuszu pozwoli mi na zainstalowanie 2 identycznych dysków i spięcie ich w RAID1 (to dla mnie najwygodniejszy backup). Czy to się da zrobić na obecnej płycie głównej?
Dodatkowo myślę nad wymianą zasilacza na coś modularnego, moc minimalnie 500W.
Ilość RAM mi wystarcza, także tutaj bym zostawił bez zmian.
Procesor też działa dobrze, ale jeśli jest jakaś w miarę tania alternatywa (nie musi być najnowszej generacji) to mogę zapolować na OLX.
  • 11
@D_Train a do czego używasz tego kompa? Jak do gier to chyba ramy nie chodzą w dual channel co? Możesz mieć przez tą konfigurację mniej fps. Druga sprawa, ja bym chyba tylko wymienił procka na R5 5600 i już będzie super. Nawet ten zasilacz jeszcze da radę
@BornToDie69: Wszystko w co gram to działa dobrze, Baldur 3 bez zacięć, komputer raczej nie jest usilnie eksploatowany, nie mam już tyle czasu ani chęci żeby żyłować blaszaka w benchmarkach ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zasilacz ma już +-5 lat także obawiam się, że jak padnie to zabierze ze sobą coś więcej. Jeśli chodzi o RAM to dla mnie pojemność > szybkość, Ryzen 5 5600 będzie działał dobrze
@supra107: Kurz akurat co ~2 miesiące czyszczę, tylko nie zapisałem sobie przy ostatnim razie co tam jest w środku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@BornToDie69 No podoba mi się coraz bardziej to, że mogę sobie kilka generacji przeskoczyć bez wymiany w pełni sprawnej płyty głównej