Wpis z mikrobloga

Witam Mirki,

Postanowiłem ponownie zasięgnąć Waszej porady na temat wyboru telefonu, a konkretniej na rozwianie kilku wątpliwości dotyczących produktów ze stajni z jabłkiem.

Postanowiłem (nie w 100% ale prawie) że zdecyduję się na kupno iPhone'a. Miałem wszystkie marki telefonów a jabłka jeszcze nie, więc chcę po prostu spróbować czy rzeczywiście jest aż tak super.
Domyślam się, że każdy system i producent ma wady, ale chciałbym poznać odpowiedź na kilka pytań, które mnie nurtują i które pomogą mi podjąć dobry wybór.

1. W starym androidzie nie korzystam ze Spotify tylko mam poukładane foldery z muzyką (pliki mp3 fizycznie na telefonie), które odpalam programem Aimp3 i tak sobie słucham. Czy w iphone jest taka możliwość, czy jest to jakoś poblokowane i trzeba mocno kombinować?

2. Czy to prawda, że w książce z wybieranymi ostatnio numerami jest ich w porównaniu do androida bardzo mało? Bo ostatnio gdy wbijałem jakiś numer to wyskoczyło mi, że dzwoniłem na niego miesiąc temu. Czy tak jest w ip?

3. Jak to jest z ustawieniem sobie dzwonka i przypisaniu do konkretnego kontaktu? W androidzie ściągnąłem sobie przygotowany wcześniej dzwonek mp3, który potem dopasowałem do kontaktu. Czy w jabłku też można to w miarę normalnie zrobić czy trzeba uskuteczniać kombinacje alpejskie?

4. Wybór konkretnego modelu - zależy mi na przyzwoitej baterii, dobrym aparacie, odświeżaniu powyżej 60hz. Jest to dla mnie niepojęte dlaczego Apple w zwykłych modelach nie daje odświeżania na poziomie, ale pewnie chodzi o jeleni i kasę. Oglądałem fotki z Iphone 14 Pro i byłem zachwycony. Modele, o których myślę:
- iPhone 13 Pro
- iPhone 14
- iPhone 14 Pro
14 zwykła jest w miarę spoko cenie, 13 pro i 14 pro coraz ciężej znaleźć, więc już sam nie wiem.
Znajomy ma 15 zwykłą, to jest wkvrwiony, bo bateria jest dramatem podobno.

Będę wdzięczny za odpowiedzi :)

#smartfon #apple #iphone #ios
  • 20
  • Odpowiedz
@Malomowny:
1. Można ogarnąć foobar2000 i wrzucić cały folder z muza, ale chwilę mi to zajęło, domyślnie będzie chciał gówno z Apple music i synchronizować poprzez jakaś #!$%@? apke - niby na windowsie też się da ale bardziej chodzi o Mac

2. Ostatnie połączenie w moich 'recents' mam z 2022 i to że stycznia, ale mało dzwonię, niemnie luźno 100+ wynikow

3. Tutaj jest tragedia i kombinacje, pewnie się da za
  • Odpowiedz
Tutaj jest tragedia i kombinacje, pewnie się da za darmo, ale raczej trza by było zapłacić za takie bajery


@masterdick: żartujesz? wgrywasz dowolne mp3 finderem/iTunes (i to jest jedyny "trudny" krok tego procesu) i potem z biblioteki wybierasz ten utwór jako dzwonek. tyle.
w porównaniu z Androidem nie może to być plik ściągnięty z netu tylko musi być zsynchronizowany z kompa, jedyna różnica.
  • Odpowiedz
@kabzior: no i to jest tragedia w #!$%@? bo trzeba mieć Findera (czyli maczka) albo iTunes (który chyba dziala na windowsie ale...), wcześniej nie widziałem że jest wgl dzwonek do wyboru w kontakcie

Może nie szukałem, dzięki
  • Odpowiedz
  • 0
@masterdick: dzieki za obszerna odpowiedz. Domyslam sie ze najlepiej to wszystko hula na kilku sprzetach appla ale nie zanosi sie na to abym oprocz potencjalnego telefonu mial cos kupowac.
Z ksiazka adresowa jest w takim razie ok.

A co Cie jeszcze denerwuje w tych telefonach, jakie rzeczy w porownaniu do andka sa gorzej zrobione?
  • Odpowiedz
@Malomowny co do pyt. 3 da się w edycji kontaktu przypisać dzwonek, ale nie ma tak łatwo z dzwonkiem innym niż stock. Z tego co pamiętam trzeba się trochę nagimnastykować żeby wgrać niestandardowy dzwonek w listę dzwonków iPhone’a. Ale da się bo wgrywałem. Jest instrukcja w necie. Ad. 1 nie, mi wyświetla jeszcze z 2021
r. Ad. 2 jak wgrasz mp3 to moim zdaniem odtworzysz nawet jakimś VLC czy aplikacją muzyka. Ale
  • Odpowiedz
@Malomowny wybór darmowych aplikacji. Jak coś ma działać to trzeba za to jakiś grosz oddać. Na androidzie jak pamiętam zawsze coś się znalazło. Moim zdaniem wielozadaniowość jest gorzej zrobiona niż np na Samsungach. Pewnie chodzi o RAM (mam zwykłą 12), ale czasem mam wrażenie,że ubija apki bo tak.. żeby za długo nie były w tle.
  • Odpowiedz
@masterdick: żartujesz? wgrywasz dowolne mp3 finderem/iTunes (i to jest jedyny "trudny" krok tego procesu) i potem z biblioteki wybierasz ten utwór jako dzwonek. tyle.


@kabzior: w iPhone 8 z najnowszym dostępnym iOS nie ma takiej opcji, trzeba konwertować plik na dzwonek żeby był widoczny. Nie da się ustawić bezpośrednio mp3 jako dzwonek.
  • Odpowiedz
@Malomowny zupełnie serio - jeśli chcesz ustawiać osobne dzwonki na różne kontakty (i to jeszcze zgrane z kompa) to nie kupuj iphone.

Ten telefon jest bardzo uproszczony jeśli chodzi o możliwości dostosowania czegokolwiek względem androida. W ostatnich połączeniach zobaczysz ich tylko 100 i nic się z tym nie da zrobić. Ikonki tylko od lewej do prawej itd. Po prostu rzeczy robi się w pewien konkretny sposób który Pan Apple wymyślił i albo
  • Odpowiedz
  • 0
Dziękuje za odpowiedzi.

Co do kwoty jaką chce przeznaczyć, to średnio mi się widzi wydawać 5k na telefon, bo za to można auto kupić ;) Ale tak jak mówię oglądałem zdjęcia z 14 PRO i byłem w szoku.

Zastanawiam się czy to odświeżanie rzeczywiście jest aż tak widoczne.
Czy wg Was jest duża różnica w zdjęciach z np 14 do 14 pro???

Bo tak jak ktoś pisał wyżej, 14 zwykłą można kupić
  • Odpowiedz
@Malomowny: zalezy od roznicy cenowej. No i jak pisalem 13 pro nowego nie dostaniesz juz.

Ja sprzedalem 13 za 2600, a 13 pro kupilem za 2800. Cena/jakosc nie do pobicia.

Dla mnie nie tyle sama jakosc zdjec byla wazna co mozliwosc robienia makro i tylko dlatego go zmienilem. Gdyby nie to to srałbym na dodatkowy ram, odswiezanie itp i kupilbym zwyklq 15 za 4k i spokoj na 5 lat
  • Odpowiedz
  • 0
@MercedesBenizPolska: Tzn 13 Pro fakt nie dostanę, jedyny pro na jaki mógłbym sobie pozwolić to 14 PRO. Albo zwykła 14 lub 15, ale 15 ma znajomy i zły jest bo bateria dramat podobno.

W zwykłej 14 lub 15 nie zrobisz zdjęcia makro? Jeśli to jest zdjęcie w którym np robisz foto obiektu z bliska a tło jest rozmazane, to nawet mój stary xiaomi to ma. To o to chodzi?
  • Odpowiedz
zupełnie serio - jeśli chcesz ustawiać osobne dzwonki na różne kontakty (i to jeszcze zgrane z kompa) to nie kupuj iphone.

@Malomowny @dziadmankowy: Niby dlaczego? Raz, że tego nie robi się na codzień, dwa to nie jest robota wymagająca, nie wiadomo jakich zdolności i samo Apple daje ci narzędzie.
Wchodzisz w KontaktEdycjaDzwonek
i sobie wybierasz. A jak chcesz wrzucić dzwonek? Jak masz macOS to sprawa jest banalna,
Korda - >zupełnie serio - jeśli chcesz ustawiać osobne dzwonki na różne kontakty (i t...
  • Odpowiedz