Wpis z mikrobloga

@merti chyba warto dodać, że gołym okiem takiego efektu nie widać więc żeby ktoś się zaraz nie zachwycał, że cudownie byłoby na to patrzeć czy coś. :p
@Rancor: kolega @Krupier ma rację - tutaj masz wyaśnienie

Single shots like this require planning. The first step is to realize that such an amazing triple-alignment actually takes place. The second step is to find the best location to photograph it. But it was the third step: being there at exactly the right time -- and when the sky was clear -- that was the hardest. Five times over six years
@Krupier: @toresh Dokładne wcześniejsze zaplanowanie lokalizacji i momentu wykonania zdjęcia jest moim zdaniem oczywiste. Bardziej chodziło mi o to , że zjawisko znane w astronomi jako "światło popielate Księżyca" jest jak najbardziej widoczne gołym okiem
@toresh @Rancor mi chodziło o to, że nie zobaczy się gołym okiem tak tej góry na tle księżyca w taki sposób, a nie o odbite światło (chociaż tego bez lornetki czy coś pewnie też by nie było widać).
mi chodziło o to, że nie zobaczy się gołym okiem tak tej góry na tle księżyca w taki sposób,


@Krupier: Tu się zgodzę. Średnica kątowa Księżyca to około pół stopnia łuku kąta i tego nie przeoczymy

a nie o odbite światło (chociaż tego bez lornetki czy coś pewnie też by nie było widać).


@Krupier: A tu się już nie zgodzę, bo "światło popielate" sam często obserwowałem gołym okiem, choć ciężko
@NieBendePrasowac @StaraSzopa:
Drodzy koledzy, "zdjęcie roku" nie zależy najczęściej tylko od walorów estetycznych, ale musi być unikatowe, uwieczniać ulotną chwilę, niezwykłe wydarzenie.

Zdjęcie z wpisu jest bardzo dobre, ale nie jest w żaden sposób unikatowe: każdy fotograf może je powtórzyć, bo jedynym wymaganiem jest sprzęt i położenie sprzętu. Nawet księżyc znajduje się w tej pozycji kilka razy w roku :)

Równie dobrze autor mógłby zrobić podobne zdjęcie, ale z Sacra Di
Nawet księżyc znajduje się w tej pozycji kilka razy w roku :)


@NoMercyIncluded: Księżyc musi być wówczas w konkretnej wartości deklinacji z dokładnością do kilku sekund łuku kąta i dokładnie w tym momencie być na horyzoncie. Ciężko mi teraz powiedzieć czy na pewno zdarza się to aż kilka razy w roku. Nawet jeśli to już na pewno nie w tych samych fazach, a do uchwycenia światła popielatego potrzebna jest faza wąskiego