Wpis z mikrobloga

Potrzebuję od ojca pożyczyć 100 tys zł, do wkładu własnego na budowę domu. Za rok planuję oddać mu te 100 tys. W jaki sposób najlepiej to zrobić, żeby nie rodziło to komplikacji ze skarbówką? Darowizna od ojca dla mnie, a za rok, darowizna w drugą stronę?
#finanse #kredythipoteczny
  • 70
  • Odpowiedz
@AlKaczone: spisanie umowy pożyczki też jest jak najbardziej ok (należy to zgłosić), a ma taką zaletę, że ojciec może nasłać na Ciebie komornika, jeśli “zapomnisz” mu oddać. Wada jest taka, że bank może obniżyć Ci zdolność z uwagi na inne zobowiązania, bo Twój wkład własny nie jest “własny” (jest długiem).

Polecam też sprawdzić czy zatajanie stanu faktycznego własnych zobowiązań nie jest formą przestepstwa gospodarczego.
  • Odpowiedz
@AlKaczone
Jesteście w grupie 0 więc podatku nie ma. I możecie sobie tak co 2 dni przesyłać. Tylko bardzo ważne, każda taka darowizne musi zgłosić osoba obdarowana. Najlepiej zrobić sobie prowizorna umowę darowizny i robić to przelewem na konto - czasami US chce otrzymać kopię potwierdzenia.
  • Odpowiedz
  • 27
Pożycz. Zgłoś skarbówce. Podatek to bodajże 0,5 proc. Mąż ode mnie pożyczał.


@Zawsze_w_szpilkach: dlaczego ma płacić 0.5 jak może 0?

@AlKaczone powiedz tdcid żeby w tytule przelewu napisał "darowizna dla mojego syna Alkaczone Alkaczońskiego" a potem wypełniasz druczek darowizny

Mozna przez internet wysłać ale wcześniej trzeba i tak sprawdzić jak wygląda papierowy formularz bo np w polu "procentowy udział" jest konkretny format w jakim to trzeba wpisac (100/100 jak dostajesz gotówkę
  • Odpowiedz
@AlKaczone: Bież w darowiźnie i gitara. Jak oddasz to nie będzie problemu przy spadku. Sytuacja jest taka, że jak Ci ojciec umrze to teoretycznie przy zachowku może Twoje rodzeństwo/matka się przysadzić, że dostałeś kase od ojca i masz się podzielić tym. Dla 100% pewności, niech ojciec przy darowiźnie zaznaczy, że kwota ta zostaje wyłączona za zachowku.
  • Odpowiedz