Wpis z mikrobloga

Potrzebuję od ojca pożyczyć 100 tys zł, do wkładu własnego na budowę domu. Za rok planuję oddać mu te 100 tys. W jaki sposób najlepiej to zrobić, żeby nie rodziło to komplikacji ze skarbówką? Darowizna od ojca dla mnie, a za rok, darowizna w drugą stronę?
#finanse #kredythipoteczny
  • 70
  • Odpowiedz
@AlKaczone: Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości z zaliczką 100.000 zł. Pisemna. Nic nie trzeba zgłaszać. Umowa po roku nie dochodzi do skutku i zaliczka podega zwróceniu.
  • Odpowiedz
@AlKaczone: Nie wiem jak jest z darowizna, ale jak ktos pisal, pożyczka jest wygodna, bo można pożyczke na 0% w rodzinie bez żadnych podatków, należy to tylko zgłosić do US (deklaracja PCC-3). Co więcej, to co chcesz zrobić brzmi jak typowy przypadek pożyczki.
  • Odpowiedz
@AlKaczone: Nie ma co kombinować z fikcyjną darowizną. Może to przysporzyć problemów jeśli, ktoś US będzie dociekliwy. Fikcyjna darowizna i tak jest wadliwym oświadczeniem woli, zgodnie z art. 83 §1 kodeksu cywilnego (Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.). Istnieje niewielka szansa, że US to wychwyci i zacznie
  • Odpowiedz
@JesusKawhist: Miałam darowane mieszkanie od dziadków. Bardzo bardzo mocno im zależało, żebym nigdy nikomu nie musiała płacić ani złotówki (ja byłam przez nich wychowana, ja z nimi byłam, kiedy potrzebowali). Poruszyli tę kwestię przed notariuszem i usłyszeli: majątek będzie należał tylko do wnuczki, państwo się majątku wyzbywacie i nic wam nie zostaje, więc nic nie zostanie z państwa majątku po państwa śmierci i nikt nie może niczego od wnuczki dochodzić. Wiem,
  • Odpowiedz
@AlKaczone: A po co się bawić w darowizny. 100k to nie jest jakaś kosmiczna kwota. Ojciec wypłaca w gotówce i dajce Ci do ręki, potem płacisz za wszystko co się da gotówką. Nikt tego nie będzie sprawdzał.
  • Odpowiedz
@AlKaczone: przerabiałem temat. Umowa pożyczki na oprocentowaniu 0% z datą zwrotu maksymalną xx lat i dowolną wysokością raty wpłacanej w dowolnym terminie. Umowę zgłaszasz w US, mimo że nie zachodzi tu podatek z racji pokrewieństwa. W ten sposób wszystko jest legalnie. Niestety nie pamiętam ale rodzice też chyba musieli to zgłosić do US jako pożyczkodawca.
  • Odpowiedz
@Zawsze_w_szpilkach jeżeli była to typowa darowizna to notariusz powiedział głupotę. Bo darowizny są wliczane (inny czas w zależności czy jesteś dziedzicem ustawowym) i można domagać się od nich zachowku. Dlatego w takich sytuacjach spisuje się umowę dożywocia, która wyciąga nieruchomość z potencjalnej masy spadkowej. Ewentualnie quasi dożywocie które pozwala uniknąć podatku ale tutaj już najlepiej uderzać do US o decyzje bo różnie bywa w zależności od urzędu.
  • Odpowiedz
  • 0
@AlKaczone na pewno nie zróbcie akcji że ojciec wpłaci kasę sprzedawcy, skarbówka wtedy nie uznaje darowizny. Musi wyladowac na twoim koncie a później rob co chcesz
  • Odpowiedz