Wpis z mikrobloga

Opłaca się jeszcze robić zęby przed trzydziestką?
I tak nigdy nie będę z kimś, więc to bardziej dla samego siebie, ale z drugiej strony sam siebie nie szanuję, więc nie wiem po co. Wstyd nosić aparat mając 30 lat...
#zeby #dentysta #przegryw
  • 34
@depcioo: mi jakiś czas temu dentystka (ze specjalizacją w ortodontyce) tak narzekała na mój zgryz, że zastanawiałem się czy nie zdecydować się na aparat (lvl 36 here). U mnie w pracy też ktoś 30+ ma aparat.
@depcioo Nikt nie powiedział że będzie tanio, ale na zębach tak samo jak na butach i oponach nie warto oszczędzać (σ ͜ʖσ)

Jak teraz spojrzałem na ceny to się cieszę że zęby wyprostowałem prawie 15 lat temu, jeszcze będąc uczniem gimbazy na utrzymaniu rodziców xD
@depcioo: ponoć nie warto.
Są tendencje do "wracania" np ludzie którzy w końcu zdjęli w ciągu roku mieli ten sam zgryz z powrotem. Do tego Apart w #!$%@? niszczy szkliwo, chyba że tylko na noc.

Nie to że zawsze, ale szansa jest, więc to zależy od ciebie czy chce ci się #!$%@?ć kilka lat żeby wrócić do 0.
@Domowy_Solnik Bo trzeba jeszcze się trochę pomęczyć potem z retencyjnym (który zakłada się na noc), żeby ten zgryz utrwalić. Przy stosowaniu się do zaleceń szansa powrotu do starego zgryzu maleje niemalże do zera.

Szkliwo bardziej sobie popsujesz złymi nawykami niż aparatem
@SkrytyZolw: Aparaty ortodontyczne utrudniają oczyszczanie zębów z płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Stanowi to czynnik ryzyka dla powstawania odwapnień szkliwa (białych plam) a następnie próchnicy. Najczęściej przebarwienia pojawiają się w okolicy przydziąsłowej zębów i wynikają one z utraty substancji mineralnych szkliwa.

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia-i-ortodoncja/powiklania-po-leczeniu-ortodontycznym-aa-Lycc-wZTc-i3ta.html#:~:text=Aparaty%20ortodontyczne%20utrudniaj%C4%85%20oczyszczanie%20z%C4%99b%C3%B3w,z%20utraty%20substancji%20mineralnych%20szkliwa.