Wpis z mikrobloga

Myślę, że spora część z was nie zdaje sobie sprawy, w jakiej dupie jest pokolenie 20 latkow pod katem stosunku zarobków do cen #nieruchomosci.

Pensja specjalisty w Polsce na stanowisku niekierowniczym często ma sufit 10k. I tak, wiem, na wykopie każdy 20k na łapę i IT, ale są też inne branże...Jeśli ktoś kilka lat temu zarabiał 6k, to dziś ile zarabia? Z 8k. A ile urósł ceny za JEDEN m2? Z 9 na 16k?xDDd

Wyobraź sobie, że zarabiacie we dwójkę z kobietą 15k (8 i 7 np). To dalej mocno ponad ŚREDNIA KRAJOWĄ. Kochacie się, chcecie mieć dziecko. Na mieszkanie 3 pokojowe nigdy was nie będzie stać. Chyba, że na totalnym zadupiu z dojazdami 2h w 2 strony. Nie odłożycie za dużo do wkładu, a kredyt po same kule i życie jak przeciętny szarak, mimo niezłych zarobków.

A jako kawaler to zarabiajac mniej niż 10k nawet nie myśl o kurniku 30-35m2, bo kosztuje pół miliona xD

I wiecie co mnie denerwuje? Że obecne pokolenie powiedzmy 32-36 latków śmieje się, że uu DA SIE, JA KUPIŁEM. SPOKO. Kupiłeś z 3 lata temu, dziś zarabiasz niewiele więcej, a ceny urosły znacząco i rosnąć będą. Pensje nie. Dochodzi inflacja.

#pracbaza #pieniadze #inflacja #takaprawda #zycie #rozwojosobisty #polakicebulaki #niebieskiepaski #rozowepaski #gospodarka
  • 105
tak tak, tak jak kolejnym clickbaitem jest to, że np amerykańska szeroko rozumiana klasa średnia - już jest biedniejsza od amerykańskiej klasy średniej, która była 30 lub 50 lat temu


i na tym żerują populiści typu Trump


@spere: to jest absolutna prawda,
srednia cena domu w US skoczyla z jakichs 320k $ do 430k $ w 4 lata,
to jest procentowy skok praktycznie identyczny jak w warszawie,
w stanach ludzie sie
@programista15cm: ale kazdy nie bedzie tam pracowal bo nie ma tylu miesc pracy....
ja np szukam pracy jako programista od pol roku, mam wszsystkie skille potrzebne na juniora, a i tak zero odzewu, nawet do klepania formatek do maili mnie nie chcieli
@programista15cm: to znaczy ze mam wiekszosc skilli z mapy frontend, ale oprocz tego znam podstawy backendu, baz danych, postawilem np fukcjonujaca strone z uzytkownikami (taki kalkualtor z baza danych), mam tez znajomosc pythona, pisze sobie np skrypty w pracy (w innej branzy) ktore mi automatyzuja prace, robilem tez wlasne projekty z ml, ktore dzialaja.
@gharman: z takim skillem po studiach kierunkowych raczej coś Ci się prędzej czy później trafi. Inna sprawa, że w ciągu ostatnich kilku lat pchanie się na ten rynek to dużo ryzyko bylo.
A co do nieruchomości to polecam urealnienie oczekiwan i nie celowanie w nowe budownictwo w największych miastach w Polsce... na to nigdy każdego nie było stać i nie będzie, tym bardziej swiezakow po studiach którzy chcą je kupić bez
@Kopyto96 no niestety.
Xnasfie lat temu rodzina mojego przyjaciela sprzedała swoje mieszkanie. Osiedle z lat 90, fajna lokalizacja, ale nie centrum. Od tego czasu place poszły mniej więcej x 2-3 w górę. Pół roku temu sprzedano to mieszkanie za trochę ponad 5x więcej. Eh....
z takim skillem po studiach kierunkowych raczej coś Ci się prędzej czy później trafi. Inna sprawa, że w ciągu ostatnich kilku lat pchanie się na ten rynek to dużo ryzyko bylo.


@tonawegla: ja akurat jestem po innych studiach (budownictwo)