Wpis z mikrobloga

Dzień dobry Mirko!

Zwracam się do Was z pewnym problemem dotyczącym mojego kominka z płaszczem wodnym. Mam nadzieję, że ktoś z Was będzie w stanie udzielić mi cennych wskazówek lub sugestii rozwiązania.
Opiszę krótko moją instalację oraz problem, który mnie nurtuje. Mam kominek z płaszczem wodnym, który jest uzupełnieniem do głównego źródła ciepła w moim domu - kotła gazowego kondensacyjnego Junkers CarapurSmart. Założenia były takie, aby kominek ogrzewał podłogówkę oraz dostarczał ciepłą wodę. Powierzchnia domu, na której jest rozłożona podłogówka, to 136m2. Garaż to 36m2, rurki w odstępie 15 cm, na tę chwilę ogrzewanie garażu jest wyłączone. Pozostała powierzchnia domu to 100m2, rurki w odstępie 10 cm.
Niestety, pomimo zaawansowanej instalacji, po odpaleniu kominka odczuwam ciepło jedynie w pomieszczeniu, gdzie jest zainstalowany, w pozostałych pomieszczeniach nie jest odczuwalna praca podłogówki, efekty są odczuwalne jedynie przy pracy kotła gazowego.
Skład mojej instalacji to m.in.:

Kocioł gazowy Junkers CarapurSmart
Kominek z płaszczem wodnym Lucy 20 kW
Wymiennik ciepłej wody Kospel SB-200
Bufor ciepła z wymiennikiem spiralnym Biwal 300 l.
Sterowniki: CR400/CW400/CW800 oraz Tech ST-392 zPID

Po konsultacjach z hydraulikami, producentem kominka, sterownika i instalatorem od Junkerów, niestety nie udało się znaleźć skutecznego rozwiązania. Próbowałem różnych ustawień, nawet ograniczając pracę jedynie do podłogówki, jednak bez rezultatów.
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc albo sugestie, w którą stronę mogę podążyć, aby poprawić efekty działania mojej instalacji. Może ktoś miał podobny problem albo zna skuteczne rozwiązanie?

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie rady i sugestie!

#budujzwykopem #kominek #ogrzewanie #centralneogrzewanie
Rumbago - Dzień dobry Mirko!

Zwracam się do Was z pewnym problemem dotyczącym mojego...

źródło: kominek

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
Zaczynałem od 45 teraz mam w granicach 70. Próbowałem róznych ustawień, żeby osiągnąć oczekiwany efekt.
W pompa do podgrzania bufora ustawiona jest na 60 a pompa na podłogówkę na 55.

Niezależnie od temperatury jaka jest ustawiona, problem jest taki, ze jak osiągnie ustawioną temperature i załączy się pompa na podłogówkę to bufor jest bardzo szybko ochładzany i zaraz się wyłączy oraz bardzo długo się spowrotem nagrzewa.
  • Odpowiedz
@Rumbago: dobrze rozumiem że wyjście na podłogówkę ustawiasz na 55? kurde ja w największy mróz jaki miałem ustawiałem 37 standartowo mam 28-33 powrót 19-22. Na wyjściu z bufora masz kolejne sprzęgło, zawór trójdrożny do obsługi podłogi?
  • Odpowiedz
  • 0
@PotatoAim: wyjście na podłogówkę jest 37. 55 to temperatura na buforze przy jakiej ma się uruchomić pompa na podłogówkę.
Na resztę pytań nie odpowiem bo się za bradzo na tym nie znam.
  • Odpowiedz
@Rumbago: z tego co widzę na wyjściu z bufora masz sprzęgło czyli zawór trójdrożny z pompą (ten #!$%@? w styropianie) na 90% masz coś namieszane na sterowaniu w nim. Jaki masz sterownik do tego?. Ewentualnie opisz jak zachowuje się zawór podczas pracy na jakie wartości się nastawia.
Ogólnie nie zajmuje się hydrauliką, ale robiłem "doktorat" po instalacji bo też nikt nie wyjaśnił jak to wyregulować. Ogólnie sterowanie tutaj wyjściem jest proste
  • Odpowiedz
  • 0
@PotatoAim:

Tech ST-392 zPID będę w domu to będe obserował i napiszę.
Też mnie chyba czeka "doktorat" z tego bo nikt nie jest w stanie mi pomóc. Hydraulik chyba za bardzo nie miał pojęcia (mój błąd), tak jak pisałem, kilka osób już się przewijało przez tą kotłownie, pisałem do producentó kominka i sterowników i nic...
  • Odpowiedz
problem jest taki, ze jak osiągnie ustawioną temperature i załączy się pompa na podłogówkę to bufor jest bardzo szybko ochładzany i zaraz się wyłączy oraz bardzo długo się spowrotem nagrzewa


@Rumbago: ustaw pompkę by ruszała przy niższej temperaturze, ja bym dał 30 nawet bo tak jak masz to co ci daje nagrzanie bufora skoro potem w nim dość gorąca woda sobie stoi bo pompka się wyłączyła
  • Odpowiedz
w pozostałych pomieszczeniach nie jest odczuwalna praca podłogówki


@Rumbago: nie jest odczuwalna, ale czy pompa podlogowki dziala? Jaka temperatura wpada na podlogowke? Moze to subiektywne odczucie, bo wiadomo, ze cieplo przy kominku bedzie o wiele bardziej odczuwalne.
  • Odpowiedz