Wpis z mikrobloga

mirki, pytanie?
mam do kupienia prcek+ płyta do rtx2060 (już ją mam)

i teraz pytanie:
chcę postawić serwer do domu który ogarnie proxmoxa z: opensensa+ truenasa+ debiana pod ngnixa

mam w domu:
-serwer z 10500t + mobo z raidem + 32gb ram
-fujitsu s920 jako router
-3 lapki 4/8c+16gb ramu

iść w wirtualizacje ryzen 3700pro i serwer z 10500t zrobić kompa dla rtxa
czy
kupić drugiego 10500 do kompa do grania i olać wirtualizacje.

ale biorąc pod uwagę prąd, wirtualizacja na r3700/3900 (miałbyć 4750ge ALE płyta główna na tym procku wyłącza 1 z 2 portów pcie x16) będzie dużo tańsza niż chodząca kupa złomu 24h: 1 komp vs komp+ 2 lapki+ cienki klient

#homelab #selfhosted #komputery #technologia #serwery
  • 14
  • Odpowiedz
@mati1990: Ja mam Wyse 5070 i na nim Proxmox (OPNsense VM + Adguard Home na LXC) czyli odpowiednik Twojego S920. To nic innego nie ma robić jak tylko obsługiwać sieć. W przypadku gdy się będziesz bawił to możesz wszystko uwalić i nic się nie stanie.

Pod TrueNAS/NAS mam osobny sprzęt, i3-8100, i to mi tylko obsługuje Debiana z Dockerem (Plex, qBit i inne *arry). Ten Intel 10500T powinien mieć iGPU więc
  • Odpowiedz
  • 0
@Immortale: no na tym truenasie mam sporo zabawek:
rustdesk
nextcloud
edytor pdf
jellyfinn
apka do domowego budżetu
speedtest
guacamole
bawie się z auto yt-dl
jdownloaader
apka do listy zakupów
coś tam jeszcze mniejszego
  • Odpowiedz
@mati1990: No to jakiegoś USFF sobie weź pod to. Ja tak mam NUCa pod #!$%@? typu właśnie jakieś apki do czegoś. Jellyfin, Nextcloud i ew. coś co potrzebuje storage możesz wrzucić na NASa. Reszta na czymś małym. Jak wszystko będziesz miał na jednym serwerze a ten padnie to nie będziesz miał nic :D oczywiście jeżeli budżet/miejsce nie pozwala to wiadomo, że nie ma innego wyjścia natomiast jeżeli możesz sobie pozwolić to
  • Odpowiedz
  • 0
@Immortale no u mnie podpiąłem kabel od isp pod 24p/4sfp+ przełącznika z vlanem wan i lan. I chciałem spiąć w ha wirtualnego opensensa i fujitsu. To by mi pozwalało się bawić na serwerze bez strachu że net padnie
  • Odpowiedz
@mati1990: Zabawa z routerem w HA w labie bez znajomości sieci jest średnia. Szkoda tracić czas.

O ile mnie UPS nie kłamie to ~80-115W w tym jest:
Wyse 5070 (J5005, 31*G RAM i i350-T4)
NUC 8i5 (i5-8259U, 32G RAM, NVMe+SSD)
RPi4
NAS (i3-8100, 64G RAM, 4x 18TB -> 2x WD Whitelabel + 2x Toshiba MG09)
UAP-AC-PRO (PoE)
USW-16-PoE

Pewnie jeszcze coś tam mam o czym nie pamiętam :D
Immortale - @mati1990: Zabawa z routerem w HA w labie bez znajomości sieci jest średn...

źródło: Screenshot 2024-01-21 141628

Pobierz
  • Odpowiedz
@mati1990: Tylko czy w domu się koniec końców przyda? No nie wiem :D

EDIT: za szybko wcisnąłem enter. Lab ma być jak najmniej skomplikowany i jak się coś wypieprzy (a wypieprzy nie raz) to naprawa powinna móc poczekać i nie mieć większego wpływu na resztę. Debuguj sobie takie HA w wolnym czasie :P
  • Odpowiedz