Wpis z mikrobloga

Wystarczy porównać wydajność tj. stosunek kosztów produkcji do ceny sprzedaży wyprodukowanej energii. OZE to cofnięcie się do XVIIw. i drewna, bo i OZE i drewno przywiezione z lasu ma podobną wydajność energetyczną w okolicy 3-4.
Paliwa płynne/gaz to wydajność energetyczna w okolicy 20-40. Tj inwestując w wydobycie 1USD, możemy wyprodukować 20USD energii.
Atom to wydajność energetyczna w okolicy nawet 100.

Dlatego energia będzie drożeć i to bardzo szybko. By podnieść zwrot z
  • Odpowiedz
Juz tylko glupki wierza w mit taniej energii z OZE


@151346136: Zakładas, że technologicznie doszlismy do sciany w zakresie wytwarzania i magazynowania z oze?
Ford T miał 20 koni i 2.9 l pojemnosci. Od tego czasu trochę technologicznie w sprawnosci silników się zmieniło, wiec i w dziedzinie oze oraz magazynowaniu też może się zmienić.
  • Odpowiedz
  • 0
@DJ007: w zakresie wytwarzania na pewno / prawie na pewno
Fizycznie w wiatrakach zbierami ponad 90% mozliwej do zebrania energii z wiatru. To udowodnione fizycznie
W panel fotowoltaicznych rowniez ponad 90% sprawnosci jaka moga osiagnac. Czy mozna uzyc nowych materialow? Byc moze, obecne sa juz przy maksie.

Jezeli chodzi o baterie to nie sadze bysmy byli przy limicie. Ale tez nie sadze, zeby bylo przez nami 10 krotne zwiekszenie wydajnosci (pojemnosc
  • Odpowiedz
Posluchaj sobie co ta Pani, z branzy, mowi o bateriach.


@151346136: Słuchałem, wrzucałeś chyba tydzień temu.
Ja nie twierdzę, że atom jest zły, jestem wszystkimi rękoma i nogami za, ale tak jak w wielu dziedzinach postęp zaskakuje, tak może być i w oze i magazynowaniu. Nie pamiętam gdzie to czytałem, ale ponoć jakiś typ w XVIII wieku prognozował, że za 150 lat Londyn będzie cały zawalony końskim łajnem, bo wszystkich będzie
  • Odpowiedz
  • 0
@DJ007: moze byc, moze nie byc
podobno jestesmy w emergency sytuacji z globalnym ociepleniem

Mamy dalej wrzucac w to tony gotowki? Tracic zasoby, czas!, talent w nadziei, ze moze bedzie jakis breakthrough?
Bo przeciez nie mozna wykluczyc ze nie bedzie
Ale czy tak wlasnie powinnismy postepowac?

Moim zdaniem nie. Rozwijamy OZE i baterie 20 lat.
Kiedy sa najwieksze postepy w rozwoju technologii? Kiedy silnik spalinowy podany przez Ciebie jako przyklad mial
  • Odpowiedz