Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Co lepsze dla programisty #norwegia czy #szwecja?

Singiel here i szukam czegoś nowego, chce zacząć od nowa i podoba mi się skandynawski klimat jednak nigdy tam nie mieszkając na dłużej nie mam pojęcia jak jest w rzeczywistości. Szukam tego co każdy na #emigracja czyli dobrej jakości życia, nie wiem miłych, pomocnych ludzi, możliwości, itd. Nie jestem typem imprezowicza i z jednej strony lubię być sam, z drugiej czasem mam ochotę nawiązywać nowe znajomości.

#praca #pracait #it #programowanie #programista15k #skandynawia #norweski #szwedzki



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Co lepsze dla programisty #norwegia czy #szwe...

źródło: rtiE6p2NbvEPz53NmRa7jTLtKqmMVswN

Pobierz
  • 32
@lunaexoriens:
Mordo, jeżeli w Polsce jest dla Ciebie zimno, szaro i ponuro to uderzaj tylko i wyłącznie na południe. I to daleko na południe najlepiej.
W Polsce mieszkam na wyżynie śląskiej i więcej słońca widuję przez dwa miesiące zimy niż widywałem przez całe lato np w Południowej Holandii.
Teraz mieszkam we Flevoland i w zimę jest na pół- albo pada i na plusie albo zimno i czyste niebo, ale za to
@chybajade ta ich poczta to zlosliwie mowiac moze byc zaklad pracy chronionej - poziom ogarniecia jest dramatyczny nawet jak na Norwegie ( ͡º ͜ʖ͡º)
Zreszta ponoc w kazdym urzedzie robi sie ciezko jak ktos ma nietypowy problem, i bardzo wiele zalezy od tego na kogo sie trafi. No, ale jak pisalem nieraz - norweskie "ta det rolig" [wez to na spokojnie] dotyczy wylacznie sytuacji kiedy ktos inny
@mirko_anonim: Moja koleżanka wychowana w Norwegii mówi bez akcentu i ma międzynarodowe imię. Na imprezie poznała Norwega który przegadał z nią cała imprezkę. Jak ja chciał dodać na IG to kapnął się, ze to polka(bo miała nazwisko w nazwie i flagę) i wtedy zaczął zadawać głupie pytania, zmienił całkowicie charakter i potem powiedzial, ze przez jej pochodzenie nie jest zainteresowany. Moja różowa zna tez kilku Polaków którzy byli gnębieni w szkole
@mirko_anonim: postaram się odpowiedzieć w miarę bezpośrednio. Z racji tego, że większość polaków pracuje w branży budowlanej, kobiet przy sprzątaniu i to jest taki stereotyp utrwalony w norweskiej podświadomości. Do tego nie oszukujmy się, że większość emigracji stanowi kwiat polskiej inteligencji. Bazując na tym stereotypie zdarza się, że nie mogą oni pojąć sytuacji gdy dana osoba wychodzi poza schemat. Gdzie owe wychodzenie poza schemat też nie jest najmocniejszą cechą tej nacji.
@MortenDahl: no nie wiem, osoby które ja znam co były gnębione w szkole albo w pracy przez pochodzenie wychowały się tutaj i nie przyjechały tutaj jako nastolatkowie, bo już wtedy trudno sie odnaleźć, tylko np w podstawówce. A inne osoby które znam co przyjechały tutaj w dorosłym wieku i przeżyły jakieś niemile sytuacje sa tez bardzo ogarnięte życiowo. Choć nikt nie ma prawa cię wyśmiewać i poniżać niezależnie od tego gdzie
@kaminami: znam sytuację chłopaka w podstawówce co był właśnie gnębiony, trafił do Norwegii mając 7-8 lat. Tyle że w tej sytuacji rodzice nie byli mu w stanie na początku pomóc poprzez barierę językową, czy sposób w jaki się tutaj rozmawia, czyli taką nieznajomość kraju itp. Znasz jakieś osoby co przeżyły coś miłego w tym kraju? Ja wybrałem ten kraj świadomie i wiem że chcąc tutaj żyć trzeba się dostosować do realiów.
@MortenDahl: Pewnie, ze znam. Sam przeżyłem dużo miłego w tym kraju mieszkając np podczas studiów w kollektiv z prawie samymi Norwegami którzy nauczyli mnie mówić dobrze po norwesku, poznali mnie z ludźmi, a jakby nie oni to nie poznałbym swojej różowej. Ale to nei znaczy, ze nie można dyskutować o tym, ze w Norwegii jest dużo rasizmu i dyskriminacji, a my Polacy musimy przestać się bać o tym mówić. Inaczej kolejne
@kaminami: co to znaczy dużo dyskryminacji? Więcej niż gdziekolwiek indziej? Absolutnie nie przeczę o tym, że ona jest bo przecież sam tutaj żyje i najgorsza jest taki ukryta, gdzie wcześniej starałem się pokazać jej tło i podłoże. Z drugiej strony martwi mnie to, że niektórzy nasi rodacy nie pomagają budować naszego pozytywnego wizerunku. Jak to że rodzice nie mogą pomóc dziecku może nie mieć znaczenia? Znam tutaj wiele polskich rodzin, gdzie