Wpis z mikrobloga

Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie, a ja #!$%@? nie wiem xD.

Optometrysta przepisał mi oksy, w ktorych widze dobrze, a okulista przepisał mi zupełnie odwrotnie i w nich tez #!$%@? widze dobrze (ostrzej. ale niekoniecznie oznacza to, ze tak powinno byc) i #!$%@? wie xD. Z czego okulista przy oku ktore widzi z daleka w 4k, dał mi -0,5 xD, a optometrysta +0,25 i w obydwu przypadkach uposledzili mi moje #!$%@? 4k na dystans, z czego optometrystowe okularki mniej. Prawe zdaje sie byc dobrze skorygowane w obydwu przypadkach XDD. A i astygmatyzm tez stwierdzili na odwrót tzn - optometrysta minusy, a okulista plusy. Co wiecej okulista otwarcie zanegował recepte na oksy od optometrysty xDD.

Optometrysta wykonał komputerowe badanie wzroku, a okulista zakroplił oczy i klasycznie tablica, balonik.
To jak to w końcu jest, ktore badanie jest bardziej miarodajne - to z zakropleniem oka czy komputerowe.

a i bez oksów widze dobrze, po prostu jedno oko nadrabia widzenie z daleka, a drugie z bliska xD

ps. a trzeci okulista mimo stwierdzenia minusa w lewym oku, zera w prawym, stwierdził ze w ogole okularów nosić nie powinnam, bo sie oczy rozleniwią xD, a mi tutaj lewe oko niedomaga z małymi literkami xDD, za to z 200m policzy ilość prętów na balkonie i czy wywieszone tam gacie zostały dobrze doprane.

#okulary #optometrysta #okuiista
  • 15
  • Odpowiedz
@niesepomoc: Niezle prychlem :)
Najlepsze ze czeka mnie to samo. Z tym ze ja poki co mam tyko opinie (i okulary) od okulistki.

Ze wzgledu na pesel nie widze z bliska i +2,5 se nosze do czytania czy kompa. Ale to takie z marketu za 30pln. Celuje w kupno jakis lepszych. Ciekawe co wyjdzie na badaniach skoro jak piszesz moze byc roznie :P

Ale fakt faktem. Jak zaczynalem nosic to musialem
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99

Ciekawe co wyjdzie na badaniach skoro jak piszesz moze byc roznie :P

Nah, podejrzewam ze ja nie mam szczęscia do optometrystów/okulistów lub mam #!$%@? oczy ze zbyt małą wadą, zeby to jakoś ładnie ująć w trafną diagnozę.

@Kinda tak pewnie zrobie. Będzie pewnie trzecia para i tez będzie niesatysfakcjonująca xD.
  • Odpowiedz
  • 0
@niesepomoc: Nah, podejrzewam ze ja nie mam szczęscia do optometrystów/okulistów lub mam #!$%@? oczy ze zbyt małą wadą, zeby to jakoś ładnie ująć w trafną diagnozę. - więc z tobą będzie pewnie łatwiej i trafniej.

Dopisuje, bo niedoprecyzowałam
  • Odpowiedz
@niesepomoc: samo badanie komputerowe nie jest badaniem, a wstępem do badania foropterem albo na oprawie próbnej. Notacja cylindrów dodatnich i ujemnych oczywiście wpływa na zapis korekcji. Być może nawet zapisali to samo. Nadal jest to badanie subiektywne i bazuje na twoich odpowiedziach.
  • Odpowiedz
najlepsza droga żeby zepsuć sobie bardziej wzrok, a nawet dostać zeza.


@fotograf_warszawiak: Ja Ci tyko moge powiedziec co powiediala mi okulistka. A powiedziala:

Ma pan taka sama wade w obu oczach wiec niech pan na poczatek wezmie takie "marketowe" (nawet powiedziala w ktorym najlepiej kupic :P). Jak pan zobaczy ze sie sprawdzaja i bedzie pan ich uzywal to prosze przyjsc i wypiszemy recepte.

Bylem jakos 2 lata pozniej (z innego powodu)
  • Odpowiedz
  • 0
@fotograf_warszawiak: tak, był też foropter u optometrysty, odmierzanie źrenic + odmierzanie źrenic juz na oprawkach i szkłach,

A u okulisty oprawa próbna + linijka i krople. Natomiast mnie zastanawiało co jest bardziej miarodajne z punktu widzenia końcowej konkluzji okularowej. Skoro badanie i tak jest subiektywne, to czy przypadkiem po kroplach nie jest to bardziej miarodajne we wniosku końcowym - w koncu krople relaksują mięsnie oka i źrenice.

Natomiast okulista wprost powiedział,
  • Odpowiedz
@niesepomoc: po kroplach badanie jest bardziej obiektywne, ale dla Twojego komfortu ważne jest co oko zaakceptuje - czyli lepiej bez kropli. Tak jak pisałem wcześniej - po przeliczeniu OL wg okulisty, wychodzi sfera +0,25, cylinder -0,75 i oś 170. Czyli prawie to samo co u optometrysty. Możesz poprosić chat gpt o przeliczenie notacji cylindrów z dodatnich na ujemne i sobie porównać. Te wyniki są bardzo zbliżone, natomiast z mojego doświadczenia -
  • Odpowiedz
  • 0
@fotograf_warszawiak: o prosze, widzisz zmylił mnie ten tekst ktory uslyszalam, slowo w słowo cytując

"kompletnie na odwrót" - tak to ujął xD a ja potem patrze i widze minusy na sferze i plusy na cylindrze i mam takie... to jak to w koncu jest, dalekowzroczny jaszczomp, czy krótkowzroczny kocur ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i wychodzi na to, ze dalekowzroczny jaszczomp. Dzięki wielkie za wyjaśnienie.
  • Odpowiedz
  • 1
@niesepomoc są 2 sposoby zapisu wady wzroku pod astygmatyzm.
Mianowicie pod jednym kątem masz pewną wadę wzroku, a pod kątem 90° względem pierwszej osi masz inną wadę wzroku.
CYL, cylinder, jego wartość się dodaje do mocy sferycznej SPH (tej bazowej).

Czyli przykładowo moce jednego oka:
SPH: -2.00 CYL: -1.00 OŚ: 015
to to samo co:
SPH: -3.00 CYL: +1.00 OŚ: 105
dla tego samego oka.

A to oznacza że pod kątem
  • Odpowiedz
  • 0
@niesepomoc astygmatyzm, czyli zamiast okrągłej naturalnej soczewki oka, masz ją w lekkim stopniu jajowatą.
A jak wiadomo, jajo ma 2 osie, tą mniej i tą bardziej wygiętą.
  • Odpowiedz