Wpis z mikrobloga

@j__b: Nie znam sie na oznaczeniach. Ruch wiezy czy gonca jest oznaczony jako genijalny? Bo chetnie se rozkimie tylko musze wiedziec co rozkimam :)
  • Odpowiedz
@j__b: Tak sie domyslalem tylko nie wiem po co. Ewidentnie podpucha dla wiezy tylko co daje? Wxc8
Szach skoczkiem i co z tego? Ablo biale g4 i dalej co z tego?

Nie do konca rozumiem dlaczego biale majac przewage figury postanawiaja ja poswiecic* (nawet jesli to jest goniec - on te sie czasem przydaje :P)

Chyba ze licza na promocje piona ;P
  • Odpowiedz
@j__b: No to albo sie biale pogubily i nie nadazyly za programem (bo zakladam ze te info o dobrym ruchu daje program) albo chcialy skonczyc.

Ale Zrobie sobie screena - kiedys moze mi sie uda kumpla namowic na chellenge zeby dokonczyc tak zeby biale wygraly :))

Bo nie daje mi spokoju to ze moze finalnie chodzilo o promocje piona. Wtedy to juz maly problem :)
  • Odpowiedz
Ale Zrobie sobie screena - kiedys moze mi sie uda kumpla namowic na chellenge zeby dokonczyc tak zeby biale wygraly :))


@gorzki99: Nie ma szans, żeby bez jakiegoś grubego błędu czarnych (jakieś widły) białe to wygrały. Przecież w praktyce mogą oddać wieżę za pionka i to daje remis, nie da się zamatować skoczkiem.
Obstawiam prostą rzecz. Komputery, zwlaszcza przy niskim ELO, lubią sobie rozdawać genialne ruchy gdy gracz wykona poświecenie, a
  • Odpowiedz
@j__b: Najlepszy ruch, jaki możesz wykonać wg silnika, to taki, który utrzymuje remis. Więc najlepszy ruch z "poświęceniem" algorytm interpretuje jako genialny ruch. O ile czarny nie podstawi wieży za darmo albo nie odejdzie królem daleko od pionka, białe nie mają możliwości wygrania.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@r4do5: Doszedłem do takiego samego wniosku, tutaj było już granie na remis.
Próbowałem się postawić na miejscu czarnych, ciężko mi było jednak wywnioskować na tym poziomie, że te poświęcenie da remis.
Wręcz nawet zaczynam się zastanawiać skąd przeciwnik wpadł na ten pomysł.
  • Odpowiedz
@j__b: Oddanie gońca to nie jest najprostszy sposób na uzyskanie remisu. Silnik nie rozumie, która droga dla człowieka jest najłatwiejsza i wszystkie ocenia tak samo. Białymi najłatwiej chodzić gońcem na d6 lub e7 i cofać się na g4. Czarnymi najłatwiej chodzić wieżą po linii h. Obie strony nie mają sposobu na uzyskanie progresu w tej pozycji.

Skąd pomysł na oddanie gońca za darmo? Wieża związuje skoczka, więc nie ma on ruchu.
  • Odpowiedz
Nie ma szans, żeby bez jakiegoś grubego błędu czarnych (jakieś widły) białe to wygrały.


@venomik: Ja tam zaden ekspert ale skoro tak twierdzisz to pewno wiesz.

BTW pytanko: znasz moe jakis fajny program szachowy? Najlepiej taki gdzie nie trzeba zaczynac od poczatku tylko na pryklad od takiego ustawienia. Kiedys mialem chessmastera ale nie wiem co teraz jest polecane (do sliowania umiejetnosci i zabawy)
  • Odpowiedz
@gorzki99: Ekspertem nie jestem, wręcz przeciwnie. Ale na tyle trochę teorii ogarniam, żeby takie pozycje ocenić. Skoczek nie ma jak eksportować piona przez tyle pól do przodu, to nierealne.

A co do silników to lichess i chess.com na pewno maja dostępne. Nie wiem jak tam z możliwościami na bezpłatnym koncie chess.com, ale na lichess masz dostęp bez problemu do stickfisha 16, czyli bodaj jeszcze rok temu najlepszego silnika szachowego.
I edytor
  • Odpowiedz
Chyba wygralem? :PP


@gorzki99: A umiesz matować gońcem i skoczkiem?
Ja jak miałem ostatni raz to zrobić to od razu zaproponowałem remis, co się będę ośmieszać :D
  • Odpowiedz