Wpis z mikrobloga

Niby człowiek wiedzioł, ale się łudził ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Po pierwszym roku spłacania symulacji na 800k jesteśmy lżejsi o 70k a kapitał ledwo tknięty o 6k i odsetki biją...
Nawet mając płynność finansową to się człowiek zastanawia czy na pewno jest sens w tym roku schodzić z najmu na rzecz kredytu...

#nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedweloperskie #finanse #kredyt #boldupy
villager - Niby człowiek wiedzioł, ale się łudził ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Po pierwszym roku spłac...

źródło: Zrzut ekranu z 2024-02-27 09-18-46

Pobierz
  • 128
Tak wlasnie dzialaja raty rowne, gdzie najpierw splaca sie odsetki.


A zrob sobie symulacje rat malejacych, gdzie odsetki spadaja z kazda rata w dol ;)


@MetroStation: raty malejące są bez sensu. Nadpłacając różnicę pomiędzy ratą malejącą i równą osiągniesz to samo jakbyś brał na racie malejącej. Masz jednocześnie większą zdolność (raty równe daje się na wyższe kwoty) i elastyczność (możesz nadpłacać, ale nie musisz jak np. stracisz robotę albo kontrakt).

Mówiąc
@villager: ja wiem że zdolność, ale jak masz możliwość to bierz ratę równą a nie malejąca. Porownaj sobie całkowitą kwote splaty w symulacji dla obu tych wariantow
@murison: to jest bez znaczenia, jestem dzisiaj po konsultacji z doradcą. po co nakładać kaganiec w postaci umowy na wyższe raty, jak możesz zamiast tego każdego miesiąca sam decydować czy chcesz nadpłacić? i wyjdzie to samo

jestem świadom że wypada dorzucać do tego interesu conajmniej 2-3k/msc nadpłaty, natomiast to ile warto nadpłacać to bardzo skomplikowane równanie zależne od gospodarki i indywidualnej sytuacji
Rata malejąca daje dokładnie taki sam efekt jak rata równa z nadpłatą, która wyrówna spłacany kapitał do tego samego poziomu co ma rata malejąca


@LemurChmur: Oczywiście z tym, że zdolność kredytowa będzie zupełnie różna dla rat stałych i malejących. Wyższa zdolność wyjdzie na ratach stałych i dlatego są one tak popularne w naszym kraju. Jeśli kogoś stać na raty malejące to i tak sensowne jest dopłacanie do wysokości pierwszej, czyli najwyższej