Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Podsumowanie 6 miesięcy szukania pracy jako programista:

Liczba aplikacji:
- ogółem: 174
- zakończonych po wysłaniu CV: 160
- zakończonych po rozmowie z rekrutywką (nie byłem zainteresowany): 3
- zakończonych po etapie zadania rekrutacyjnego: 3
- zakończonych po rozmowie technicznej: 7
- zakończonych złożeniem oferty: 1

Mój background: student jednego z najlepszych kierunków informatycznych w Polsce, 3 miesiące doświadczenia (staż w dużym korpo). Wysyłałem CV tylko tam, gdzie spełniałem większość wymagań i wymagane doświadczenie było <= 1 rok. Aplikowałem na frontend i backend (głównie Python), na stażystę i juniora. Finalnie udało mi się znaleźć pracę jako junior (backend) w jednej z moich ulubionych technologii, w najbardziej odpowiadającym mi trybie pracy i z całkiem dobrym wynagrodzeniem, także jednocześnie #zalesie i #chwalesie.

Z moich obserwacji wynika, że najwięcej ofert było chyba we wrześniu, a od nowego roku jest tragedia i chyba nigdy wcześniej nie było tak mało.

#programowanie #programista15k #it #pracait



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 21
  • Odpowiedz
student jednego z najlepszych kierunków informatycznych w Polsce


@mirko_anonim: to wyobraz sobie gdzie bys teraz byl gdybys zamiast marnowac 3-5 lat zycia na bezwartosciowy papierek zaczal prace w IT w czasach najwiekszego eldorado
  • Odpowiedz
  • 28
@mirko_anonim

student jednego z najlepszych kierunków informatycznych w Polsce


Ktoś cię oszukał. Nie ma czegoś takiego.
Reszta brzmi tak klasycznie, że ja się zastanawiam czy was taśmowo nie robią w jakiejś fabryce.
  • Odpowiedz
3 miesiące doświadczenia

chyba nigdy wcześniej nie było tak mało ofert

@mirko_anonim: gratuluję sukcesu, niemniej jednak nie sądzę, byś miał kwalifikacje, by wydawać takie osady. Ja już w 2017 słyszałem takie same opinie, że it's over dla juniorów itp., a świat ciągle idzie dalej.
  • Odpowiedz
@ly000 taki żywot pythoniarzy. Nie wiem jak można szukać roboty znając język, na który nie ma żadnych ofert juniorskich w PL xD to już lepiej być takim obsranym crudowcem jak ja
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 1
Anonim (nie OP): @Huczek
Tak, tak, wiadomo, że na politechnice w Koninie jest taki sam poziom jak na AGH. Zgaduję, że jesteś jednym z tych który nie dostał się nawet na to pierwsze coś i najgłośniej krzyczy HUR DUR FSZYSTKIE STUDIA W PL TO GUNWO!!!111oneoen
Nie, rzeczywistość jest taka, że na top 3 uczelnie techniczne cholernie trudno się dostać, potem utrzymać. Ale nie dowiesz się tego od ludzi, którzy z listy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: jak na juniora szukanie pracy tylko 6 miesięcy to bardzo dobry wynik ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) na grupie na facebooku dla początkujący widziałem wpisy absolwenta bootcampu, który szuka pracy już 1,5 roku i dalej się nie poddaje ()
  • Odpowiedz
student jednego z najlepszych kierunków informatycznych w Polsce


Ktoś cię oszukał. Nie ma czegoś takiego.

Reszta brzmi tak klasycznie, że ja się zastanawiam czy was taśmowo nie robią w jakiejś fabryce.


@Huczek: realia:

student jednego z najlepszych kierunków informatycznych w Polsce (czyli pewnie AGH/PW)

najlepsza polska uczelnia to jakieś miejsce 600 na 1000 rozważanych uczelni i to chyba nawet w europie a nie na świecie

( ͡°( ͡°
  • Odpowiedz
  • 0
@mirko_anonim Studia warto skończyć, ale to jakie studia skończyłeś w IT nie ma znaczenia. Możesz być po AGH, a chłop co skończył liceum wieczorowo, bo w tygodniu szlifował skille w 3 technologiach prędzej dostanie pracę niż ty.
Dotrze to do ciebie jak przepracujesz więcej niż 2 lata
  • Odpowiedz
to wyobraz sobie gdzie bys teraz byl gdybys zamiast marnowac 3-5 lat zycia na bezwartosciowy papierek zaczal prace w IT w czasach najwiekszego eldorado


@Oskariat: tyle ze w 2018 bardziej jeszcze był kult papierka xd
  • Odpowiedz
@Oskariat: byłby w dupie bo jeśli mial informatyke w liceum to nie wyszedł z materiałem poza tablicę jednowymiarową. Mialby roczny gap-year, moze by cos pokodował ale miałby punkt wyjscia, czyli setki takich samych ludzi jak on. Tak przynajmniej ma studia i uwierz mi, ze wieksza czesc firm jesli rekrutuje na staze to cv beż studiów leca do kosza
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: o ile nie studiujesz na UW albo PW to tak, polibuda w koninie i AGH ma taki sam poziom xD nie oszukujcie sie ze jest inaczej bo kwit z nic nie znaczacej uczelni jest tak samo wazny wszędzie, czyli dobrze miec ale nie zadecyduje o zatrudnieniu jak masz 3+ lat expa
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: realia sa (przynajmniej byly parę lat temu) takie, ze faangi nie sa glupie i wiedza, skad maja najlepszych juniorow/stazystow a tak sie sklada ze sporo absolwentow wspomnianych uczelni wyemigrowalo do US czy Kanady majac wybor, czy isc do Microsoftu czy Google xd
  • Odpowiedz
@szmichal: a skąd założenie że faangi to najlepsze firmy dla pracownika? Średnia kasa dla L1,2,3 a zeby wbić na L4, l5 to już trzeba mieć ze 130 IQ, #!$%@?, nadgodziny, stres, kilka miesięcy zakuwania algorytmów na pamięć a i tak według statystyk średnia przepracowanego stażu przez stycznego programistę to 11 miesięcy a potem wypowiedzenie
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: bo płacą dwa razy tyle co srednia rynkowa (oczywiscie nie w Polsce xd w NL dla początkującego seniora sufit to 85k eur rocznie, w faang ponad 120k eur) pracujesz przy projektach o skali nie spotykanej nigdzie indziej
  • Odpowiedz
@szmichal: a co on uposledzony ze sam nie umie sie nauczyc? To by tlumaczylo problemy ze znalezieniem pracy.

Na 20 programistow ktorych znam tylko jeden ma studia i wcale nie zarabia najlepiej.

Ale jak dla ciebie 120k euro to imponujace zarobki, szczegolnie przy #!$%@? i presji w faang, to ciezko dyskutowac.
  • Odpowiedz
@Oskariat: 120k eur brutto na etacie to maly hajs gdzie rynek daje 85-90k a freelance/b2b wyglada zupełnie inaczej niż w PL? Nie powiedziałbym. I chyba sie nie zrozumielismy, napisalem ze jak ktoś ma expa to kwitem z uczelni mozna sie podetrzec. Z kolei jesli zaczynasz przygode w IT dyplom uczelni (jakiejkolwiek) albo status studenta boostuje twoja aplikacje o kilkadziesiąt procent. O tym sa moje komentarze jak i dyskusja o zasadnosci studiów.
  • Odpowiedz