Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Perypetie poszukiwania pracy jako senior java dev z 5,5 letnim doswiadczeniem w branzy.

Zarobki w pracy przed zwolnieniem: zaczynałem od 19k netto b2b, po roku podwyżka do 24k netto b2b, po dwóch latach 26k netto b2b (płatne urlopy 26 dni + 5 dni płatnego "chorobowego" w ciągu roku, urlopy w święta również płatne), potem 1 miesiąc ławki płatnej 50% i decyzja o zwolnieniu.

Umiejętności: Java, Spring, Hibernate (PostgreSQL/OracleSQL), Docker, AWS (podstawowe serwisy typu lambdy, SQS, SNS, S3, EKS, Route53, ApiGateway, Cloudformation itd.), Elasticsearch, Kubernetes + pisanie okazjonalne skryptów w bashu/python
Certyfikaty:
- K8S CKAD
- AWS Certified Developer Associate
- Oracle Certified Professional Java Developer SE 11 1Z0-819
(Certy robiłem tylko dlatego, że nalegali bo nie mam wyższego, ale płacili więc luz. Minus tego że kazali zakuwać po pracy w wolnym czasie, do K8S i Javy wystarczył po 1 miesiącu, natomiast kurs AWS to 3-4 miesiące zakuwania codziennie te 2h)

Ławka: 01.09.2023
#!$%@? z projektu: 30.09.2023
Post na linkedin ze szukam pracy + szukanie na job boardach OD: 01.10.2023
Ilośc wiadomości z linkedina od rekruterek: 7 przez 5 miesięcy
Ilość zaproszeń na rozmowe z linkedina: 1 (uwalony na etapie algorytmów, drugi etap)
Ilość wysłanych CV: 150 (około 30 CV na miesiąc bo nie myślałem że będzie aż tak bardzo tragicznie - wysłane CV do firm w Katowicach/Gliwicach, Kraków, Full remote)
Ilość odpowiedzi: 12
Ilość zaproszeń na rozmowę z job boardów: 7 (5 rekruterek po wstępnej rozmowie telefonicznej mnie z dupy odrzuciło nie podając powodu xD Albo gadka szmatka babki opowiada o 10 minutach o firmie, potem o projekcie, technologie a nagle przegląda CV i mówi "a teraz zauważyłem, że w pana CV nie ma studiów". Ja mówię no tak. A ona "a to nara, bo klient wymaga magistra z polibudy". W myślach "^%&$ to po co dzwonisz i marnujesz mi czas..."
Ilość finalnych ofert: 2
- Pierwsza: 17k brutto na start z 70% KUP i 20k brutto UoP z 70% KUP po 6 miesiącach na czas nieokreślony co dawałoby 14,7k na rękę. Odrzuciłem bo bałem, że zrobią mnie w konia a jednak 17k brutto po prawie 6 latach to śmiech na sali. Brak bonusu rocznego, standardowe benefity. Kolejny powód to legacy technologie, monolit w javie 8 i kilka mikroserwisów w javie 11 (wprost mówili, że nie mają clouda ani k8s, tylko własne maszyny)
- Druga oferta to 21000zł netto b2b bez urlopów i chorobowego czyli jakieś 15-16k na rękę. Technologie java 11 + java 17, w dodatku kazali mi się na start uczyć Reacta i Node.JS bo mają trochę w javie i trochę w node.js. Bonus roczny 5%, brak typowych benefitów bo to b2b

Start: 01.03.2024
Czas szukania pracy: 6 miesięcy (na ławce już szukałem)

Etapy rekrutacji były różne - zazwczyczaj od 3 (małe firmy/startupy):
1. rozmowa z HR o firmie, projekcie + 20 minut gadania po angielsku,
2. rozmowa techniczna - livecoding + typowe pytania rekrutacyjne z googla, system desing.
3. Rozmowa z managerem, dogadanie stawki, negocjacje, podpisanie umowy)
do 5 etapów (korporacje)
1. rozmowa z HR o firmie, projekcie + 20 minut gadania po angielsku.
2. Zadanie domowe na 2-3h (realnie to zawsze było te 16h roboty... cały weeekend w #!$%@?)
3. Rozmowa techniczna + livecoding.
4. Rozmowa z managerem, opiekunem projektu.
5. Rozmowa z klientem, gdzie klient często miał swojego senior deva i on też mnie przepytywał i kazał jakiś kod klepać xD)

W przypadku nie-korpo każdy etap i czekanie na decyzje trwał od 2 do 4 dni, sumarycznie 2 tygodnie i decyzja.
W przypadku korpo każdy etap i czekanie na decyzje trwał od tygodnia do dwóch tygodni (przeważnie dwa tygodnie), sumarycznie od 1,5 miesiąca do 3 miesięcy

Podsumowując - nie wiem czy kryzys to zastój gospodarczy, AI czy Hindusi, ważne jest to, że kryzys jest ewidentny. Rozmawiałem z kilkoma kolegami programistami co też zostali #!$%@? z dnia na dzień, oni mieli więcej szczęścia bo szukali pracy raptem 3-4 miesiące, ale również musieli zgodzić się na stawki niższe o 10-20% niż mieli w poprzedniej pracy.

#programowanie #programista25k #programista50k #informatyka #informatyk #pracait #pracbaza #korposwiat



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 16
  • Odpowiedz
@mirko_anonim

nagle przegląda CV i mówi "a teraz zauważyłem, że w pana CV nie ma studiów". Ja mówię no tak. A ona "a to nara, bo klient wymaga magistra z polibudy".


Ale jak to. Przecież na wypku piszą że studia nic nie dają i jak ma się expa to nikt nie patrzy na wykształcenie ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Nie czytałem całego ale widzę że piszesz o jakiejś ławce. Jak klepiesz w outsourcingu to nie dziwie się, że 'kryzys' Cie dopadł.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: u mnie podobnie 5.5 roku co prawda .NET (+ wcześniej kilka lat też w IT) i troche mniejszy stack, ale są studia (podwójne) + certy z Microsoftu.
W obecnej robocie zatrudniają ciągle (przybyło jakies 15-20% osób w ciągu roku), 17k brutto na UoP + KUP więc bez szału, ale nie narzekam, jakoś tam powoli do przodu.
Na Linkedin w zeszłym roku było w miesiącu po 30-50 zaczepek rekruterów (mam w
  • Odpowiedz
@pulaas: myslę, że rekruterzy patrzą tak, żeby było wyższe to raz a dwa żeby to była informatyka to już pewnie zależy od wymagań klienta, ale dobrze odsiewa bootcampowców (chociaz nie mówię, że wszyscy się nie nadają)
  • Odpowiedz
myslę, że rekruterzy patrzą tak, żeby było wyższe to raz a dwa żeby to była informatyka to już pewnie zależy od wymagań klienta, ale dobrze odsiewa bootcampowców (chociaz nie mówię, że wszyscy się nie nadają)


@obieq: dokładnie tak jest u mnie w pracy jest teraz wymóg posiadania wyższego wykształcenia. Teraz powoli zamieniamy gorszych dev na lepszych dev.
  • Odpowiedz