Wpis z mikrobloga

Co byście powiedzieli że z takich zawodów jest obecnie najbardziej perspektywiczne?

analityk finansowy/biznesowy/ ekonomista
rachunkowość inwestycyjna/ analityk ilościowy (quant w hedgefundzie ehe już to widzę)
statystyk/ ekonometria/ analityk danych
administrator baz danych
bi developer
programista
tester oprogramowania
analityk systemowy
administrator/projektant sieci i systemów komp
projektanci grafiki i multimediów/ interfejsów/ ux
projektant AR/ inżynier systemów vr
specjalista wizualizacji danych
specjalista przeciw praniu brudnych pieniędzy/ (to można uznać za cyberbezpieczeństwo czy to jest coś innego?)
doradca finansowy
makler
sprzedawca, właściciel przedsiębiorstwa/ e-commerce
inżynier budownictwa/ architekt

Ogólnie moje zainteresowania kręcą się gdzieś wokół technologii, finansów z jakimś odchyłem do projektowania i przedsiębiorczości. Chciałbym język ang. na co dzień.
Nie kręci mnie branża lekarska, prawnicza, transportowa, marketingowa, środowiskowa (lasy, geodezja itp.), służby, turystyczna i inne za bardzo.
Chciałbym odpiąć czas od zarobku, żebym nie musiał być żeby zarabiać. No to tutaj w grę wchodzi zostanie w czymś kotem a dopiero potem sprzedawanie szkoleń (trochę gardzę i też to po prostu wynik pozyskania wiedzy za 10 lat), sprzedawanie programów/ digitalów graficznych (no tu lepiej), sklep internetowy z czymś (na razie nie mam pomysłu). Ewent. #!$%@? tyle hajsu na giełdę żeby żyć z dywidendy (no przydałoby się właśnie tą którąś pracą je zarobić). xd

#pytanie #praca #pracait #zarobki #kariera #rozwojosobisty #sztucznainteligencja #programowanie #datascience #analizadanych #finanse #ekonomia #grafika #grafikakomputerowa #architektura #pieniadze sorry za spam tagami
  • 35
  • Odpowiedz
@Turbojurek @ProstolinijnyW tester to jest drugi sort IT. każdy programista potrafi napisać test automatyczny czy przeprowadzić manualny, więc nawet gdyby programista został zastąpiony całkowicie przez AI, a testerzy nie, to ci i tak zostaliby wyparci przez przebranżawiających się programistów
  • Odpowiedz
@wygryw50k: Nie, nie każdy programista potrafi dobrze przetestować. Wręcz przeciwnie, dla niektórych to czarna magia. Chociaż nie patrzę tu na topkę, ale średniaków jak najbardziej.
A spytaj którego jakie zna rodzaje pokrycia testami unitowymi :)
Ale tak, jak nieogary będą wypierani to zechcą się przebranżawiać, co spowoduje jeszcze więcej chętnych testerów na rynku.
  • Odpowiedz
Czemu uważasz, że tester po 5-7 latach zostanie zastąpiony przez AI?


@ProstolinijnyW: Ponieważ jakieś 90% czynności, jakie wykonuje typowy tester, jest możliwa do automatyzacji już teraz. A w niedalekiej perspektywie firmy zauważą, że nawet rozmowa z teamem i sugerowanie poprawek UI może być z powodzeniem zastąpiona przez LLMy.

@Turbojurek

A spytaj którego jakie zna rodzaje pokrycia testami unitowymi :)


A po co mam pytać programistów, skoro mogę LLMa?
texas-holdem - >Czemu uważasz, że tester po 5-7 latach zostanie zastąpiony przez AI? ...

źródło: Zrzut ekranu 2024-03-14 o 08.16.42

Pobierz
  • Odpowiedz
@texas-holdem To i tak bez sensu pytanie bo testerzy nie powinni pisać testów unitowych. Testy automatyczne i manualne mogą zostać wyplute przez AI tylko wtedy kiedy otrzyma on idealnie napisaną dokumentację produktu. Problem polega na tym, że w 90% tej dokumentacji nie ma. Ai nie skontaktuje się z klientem czy analitykiem biznesowym na callu.
  • Odpowiedz
@texas-holdem: No możesz spytać, tylko co tobie daje taka ogólnikowa odpowiedź odnośnie testów? Wg prognoz to już dawno testerzy manualni nie powinni istnieć, bo przecież to takie proste testować kod i w ogóle to sami developerzy powinni sobie przetestować.
  • Odpowiedz
@texas-holdem:

powiedzmy sobie szczerze, jak AI będzie na tyle zaawansowane, żeby wykonać robotę programisty to wszystkie zawody umysłowe out i kapitalizm zapadnie się sam pod sobą albo elity wyrżną zwykłych ludzi, bo tylko będą tlen marnować.

Nie widzę tego bez głębokich przemian społecznych dotyczących systemu, długości pracy i tak dalej.
  • Odpowiedz
idealnie napisaną dokumentację produktu. Problem polega na tym, że w 90% tej dokumentacji nie ma.


@ProstolinijnyW: Tobie się naprawdę wydaje, że AI nie będzie w stanie napisać dokumentacji?

Ai nie skontaktuje się z klientem czy analitykiem biznesowym na callu.


Oczywiście, że się skontaktuje. I będzie podczas tego calla bardziej efektywna, pomocna i wyrozumiała dla klienta niż przeciętny tester.
  • Odpowiedz
IMO ma bardzo długą przyszłość, o ile może programiści się zredukują przez AI, o tyle testerzy wciąż będą musieli weryfikować bzdury wypluwane przez AI. Problem w tym że działka testerów jest mocno okupowana przez wannabe IT, jako ten prostszy wariant do wejścia w IT, teraz się przebić przez setki innych CV na testera to dramat.


@Turbojurek: no, ale właśnie nie uważasz, że jak ilość programistów by się zredukowała, to jednak większość
  • Odpowiedz
@texas-holdem a tobie się wydaje że da radę? 90% przedsiębiorstw w szczególności z branży bankowości/finansów/ubezpieczeń ma stara architekturę, moduł jest zależny od modułu, legacy kod na każdym kroku, syf na Confluence, nikt nic nie wie i trzeba zapytać 5 osób i zrobic calla by cos zmienić bez #!$%@? niczego. AI to fajny pomocnik z którego sobie sam korzystam, ale widzę jakie bzdury potrafi wypluć oraz sugerować złe rozwiązania. Uważam, że jako ludzie
  • Odpowiedz
@interpenetrate: kafelkarz, chirurg... Nie ma czegos takiego jak perspektywiczna praca w tym momencie. AI sie szybko rozwija i zanim skonczysz studia i nabedziesz doswiadczenia moze przyjsc AI rewolucja i wszystko zmienic. Ogolnie podstawowa zasada to pracuj na siebie, a nie na kogos i rob cos skalowalnego, gdzie mozesz zatrudnic pracownikow ktorzy beda na ciebie zarabiac. Wszystkie zawody gdzie bazujesz tylko na wiedzy i klikaniu w komputer zostana zastapione przez AI.
  • Odpowiedz
@login-znaki-alfanumeryczne: nie no, muszę na to patrzeć tak że mieć satysfakcję z tego co robię. No to nie wiem, podąża się za tą satysfakcją. Ktoś chce postawić garaże bo chce zarobić 30k, ma te 30k to chce postawić coś większego to robi flipy i zarabia i potem wymyśla sobie coś jeszcze innego i tak dąży za tym ale jest w biznesie budowlanki.
Ja w miarę nawet nie wiem co chce robić.
  • Odpowiedz