Wpis z mikrobloga

@jabol6000: jeszcze grubo przed osiemnastką miałem bodajże 60+ zdjęć RTG, na rzadko którym dostawałem ołowianą kamizelkę. Ciekawe czy zmutowałem
  • Odpowiedz
@zar0x: na zwykłej tomografii robi się setki zdjęć RTG aby zobrazować struktury w 3D i nadal takie badania są prowadzone, jak widać więc ryzko jest marginalne.

Jeszcze lepiej: przy radioterapii dawki promieniowania są tysięce razy wyższe i to prom. jonizującego, które silą rzeczy przenika również przez tkanki zdrowe, a i tak ryzyko nowotworów wtórnych jest bardzo niskie.
  • Odpowiedz
  • 271
Smiechłem ale tak na prawdę to logiczne, bo ten lekarz robi dziennie kilkadziesiąt takich zdjęć a Ty masz jedno na pół roku powiedzmy. Dostajesz małą, bezpieczną dawkę a on dostałby dużą i niebezpieczną.
  • Odpowiedz
@open_or_die: no nie, TK to odpowiednik około 50 RTG, jest szkodliwa, ale kilka w roku możesz mieć w miarę bez żadnych większych skutków ubocznych.

Radiolog robi pewnie coś koło 1000 do 2000 RTG RTG w roku.
  • Odpowiedz
Profesorze @Elberus jak to się stało, że zdołał Pan obalić cały dorobek naukowy świata w dziedzinie radiobiologii? I to jednym zdaniem w serwisie wykop.pl, niebywałe! Nagroda Nobla już na Pana czeka.

XD
  • Odpowiedz
@Mackwi oczywiście, że tak. Ludzie nie mają pojęcia jak działa promieniowanie jonizujące. Niżej masz komentarz typa co twierdzi, że nie ma bezpiecznej dawki promieniowania xD Są też tutaj tacy co twierdzą, że jak zostaniesz napromieniowany to sam zaczynasz promieniować. Nie wszyscy ludzie mają podstawową wiedzę ogólną i warto dbać o to by ich uświadamiać, choćby dlatego by potem tłum debili nie blokował budowy elektrowni atomowej,która jest poska racja stanu. To się nazywa
  • Odpowiedz
@Elberus co ty nie powiesz kolego, czyli idąc dalej twoim "nieszablonowym" tokiem myślenia codziennie twoje życie jest zagrożone, ponieważ przyjmujesz NIEBEZPIECZNE dawki promieniowania naturalnego, które jest obecne WSZĘDZIE na ziemi, pod ziemią i nad nią. A i ucieczka w kosmos nie pomoże, bo tam to już w ogóle promieniowanie okrutne. Jak to jest, że chodzisz jeszcze po tym świecie, gdy zewsząd czyha na ciebie tak potworne zagrożenie?
  • Odpowiedz