Wpis z mikrobloga

Dziś kolejna próba paraliżu kraju przez rolników. Przeciwko czemu oni protestują? Zielonemu Ładowi, który nawet nie wszedł w życie i nie ma żadnego wpływu na AKTUALNĄ sytuację? Przeciwko importowi zbóż i rzepaku z Ukrainy, którego praktycznie od zeszłego roku nie ma? xD

Kilka faktów:
- Ani zboże z Ukrainy, ani Europejski Zielony Ład nie są przyczyną niskich cen skupu zboża w Polsce. Koniec i kropka.
- W 2023 roku do Polski importowano 1 mln ton zbóż z Ukrainy, co przy krajowej produkcji na poziomie 35,2 mln ton nie może mieć realnego wpływu na nic
- Ceny pszenicy, rzepaku i kukurydzy w kontraktach na giełdzie MATIF w Paryżu spadają. W Azji spadają. W USA spadają. Tanieje WSZĘDZIE
- na świecie produkcja przewyższa konsumpcję. Globalna nadwyżka zbóż w 2022 r. wyniosła ok. miliarda ton

ponad połowa (!) gospodarstw w Polsce ma mniej niż 5 hektarów (!) a niemal 3/4 (!) nie przekracza 10 ha. Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w Polsce wynosi 11,42 ha. Dla porównania, areał przeciętnego gospodarstwa rolnego w UE wynosi 17,4 ha, przy czym w Dani przekracza on 75 ha, we Francji i Niemczech 60 ha, a w Czechach 120 ha.

Jak takie polskie pyrtki mają rywalizować z dużymi podmiotami? Ukraińskie gospodarstwa ich zmiotą, nawet jak będą miały większe wymagania odnośnie upraw. Rolnictwo w Polsce to błędne koło. Większość gospodarstw sobie nie radzi, bo są dramatycznie małe. Przez rząd wspierane są głównie małe gospodarstwa, bo sobie nie radzą. Wsparcie jest przeżerane byle się utrzymać na powierzchni zamiast inwestować, KONSOLIDOWAĆ SIĘ, wspierać DUŻE GOSPODARSTWA. Bo tych jest kilkaset, może tysiąc z hakiem. A małorolnych milion. A głos każdy ma jeden.

Źródło: https://www.ifp.org.pl/ziarno-niezgody/

#rolnictwo #neuropa #4konserwy #ukraina #protest #sejm
mentari - Dziś kolejna próba paraliżu kraju przez rolników. Przeciwko czemu oni prote...

źródło: temp_file91052099323119068

Pobierz
  • 92
@mentari: jak czytam o tych gospodarstwach poniżej 5ha, to albo takie faktycznie istnieją gdzieś na wschodzie kraju albo tak jak u mnie w okolicy, są to gospodarstwa widmo - czyli ziemia wydzierżawiona komuś z większym areałem, dopłaty wzięte, a poza tym to emeryturka albo praca w jakimś zakładzie.

Ja się nie dziwię, że małorolni albo bezdzietni tak robią, bo to po prostu dobry biznes dla nich.
@mentari bo rolnicy to generalnie mają cechy i mentalność górników:
-nie widzą związków przyczynowo-skutkowych dla bardziej złożonych rzeczy niż wuda=kac
-z doświadczenia wiem że ich ulubiona inwestycja to bmw/audi inny wieśniakowóz w leasing
-onucostwo, fakt że lider protestu jest znanym skarpetosceptykiem powinien dać pozwolenie na pacyfikacje tych protestów
Najsmutniejsze jest chyba to że ludzie wierzą że ta banda kretynów robić to z troski o nasze zdrowie bo przecież nawet bez regulacji pan
@maradero Nie o to chodzi. Miałem na myśli że te statystyki mówiące że w Polsce jest mało dużych gospodarstw a mnóstwo małych to fikcja (w dużej mierze).Bo te małe gospodarstwa są na papierze a w rzeczywistości są prowadzone przez jedną osobę/firmę. U mnie ojciec też sobie zostawił kilka hektarów ojcowizny ale dzierżawi facetowi który ma kilkadziesiąt hektarów i park maszynowy.
@missioncritical: Napiszę Ci tak z tymi małymi gospodarstwami poniżej 5 hektarów przeliczeniowych- tacy rolnicy są zwolnieni z płacenia podatków, więc najczęściej gospodarz miał wielka rodzinę i sporo potomstwa, więc rozdzielił ziemię na synów i córki, żeby nie płacili podatków i mieli różne dopłaty. Później i tak jeden do wszystko obrabia, a reszta ma zwolnienie z opłat i różne dopłaty do wszystkiego i dofinansowania. ¯\(ツ)/¯ Tylko, że to jest oddzielny temat tak
@mentari: Rolasy to ogólnie niezbyt bystra grupa wyborcza, więc regularnie jakiś polityk ich podpuszcza. Teraz chochoł to zielony ład firmowany przez ich patriotyczny rząd.

Dla nich od zawsze cała UE jest be i niepotrzebna, ale dopłaty to już dobre są. A w ogóle to Niemiec całą ziemią wykupi za grosze.
@mentari: paszol won towarzyszu! Nie znasz się a wypisujesz jakieś brednie…
Akurat w tym przypadku ROLNICY mają racje i jest pełna zgoda, bo to co na papierze nie pokrywa się z rzeczywistością.

Dokształć się, poznaj historię zmian, problemów rolników w całej Europie, historię ochrony rynków wewnętrznych państw to zobaczysz o co jest ta walka i dla nas konsumenta końcowego ważne jest dobro Polskiego Rolnika.

PiS w mediach był antymigracyjny a co
@mentari: co to za gówniana propaganda?
Rzepak i kukurydzą to nie tylko zborze importowane z Ukrainy. Dodatkowo masz potwierdzone ile zboża z Ukrainy wjechało do naszego kraju. Myślisz że nic to nie zmienia?
Zielony ład nakłada ugotowanie części ziemi.
Dodatkowo NIEMA NIC GORSZEGO NIŻ MALO WIELKI FIRM ROLNYCH, gdyż
-jakość jedzenia się obniża
-tworzymy molochy które mogą dyktować cenę.
-likwidujemy masę miejsc pracy.
-bogaci się bardzo wąska grupa ludzi.
-nasz kraj
Tak na pewno ktoś kto ma czas na pracę 160h jeszcze kupuje sobie traktor za 100 tyś by robić drugie tyle w polu.


@maradero: tak. Dokładnie mam takiego kolegę i to na niezłym stanowisku. Skończ bronić rolasów, bo większość to, jak pokazały te blokady, samolubne, sterowalne pachołki, idące po linii najmniejszego oporu.
@mentari: nie wiem dlaczego w ogóle upierasz się, że one muszą obowiązywać żeby rolnicy mogli strajkować. Co to w ogóle za #!$%@? logika. Przecież strajki odbywają się również w ramach sprzeciwu, dla czegoś co ma nadejść. Podobnie było, np. z ACTA, o czym już wspominałem.