Wpis z mikrobloga

Kupuje ktoś tu i sprzedaje często samochody lub jest obeznany w temacie? Mam zamiar kupić auto i zastanawia mnie jak to jest umową kupna-sprzedaży.
Czy inaczej wygląda to gdy kupuje się od prywatnego, a inaczej handlarza/firmy? Mam na myśli gwarancję, rękojmię itd.?
Mam postawienie, że jeśli kupię auto to przez pierwsze dni mam zamiar sporo jeździć by ewentualnie wykryć usterki o których nie wiem. Czy jeśli auto wyląduje mi na lawecie, mam prawo oddać je poprzedniemu właścicielowi, a ten oddaje kasę?
#samochody #motoryzacja #prawo
  • 13
via Android
  • 0
@Zulf Ale jak sprawdzić? Załóżmy, że wszystko jest git, robię serwis olejowy (jeśli nie było papieru, że był ostatnio robiony). A po kilku dniach auto wywala check engine i nie chce jechać? Albo gdzieś wywala olej/płyn mimo, że podczas oględzin wszystko było suche, a podczas jazdy próbnej nadal było git
@WUJICO: nic z tych rzeczy o ktorych napisałes nie działa chyba ze chcesz sie bujać po sądach, kupując auto zawsze licz sie ze musisz jeszcze wsadzić bo nigdy nie kupisz sprawnego w 100% bo mało kto sprzedaje auta sprawne. Druga sprawa NIGDY nie kupuj od handlarzy.
via Android
  • 0
@opk20 liczę się z tym, ale chcę by auto nie miało wad ukrytych.
@Zulf No nie wiem, bo coś zataił np. odpiął Aku by wykasować błędy, auto po wypadku gdzie nie ma poduszek itd.
@Adams_GA Czyli wychodzi na to, że lepiej w takim przypadku jednak kupić od handlarza? Sporo rzeczy się nasłuchałem o handlarzach, czy komisach. Ale jedyne auto, które kupiłem i miało wadę ukrytą było od prywatnego właściciela. UPG- chłop dolał
@WUJICO: Kupując od osoby prywatnej również przysługuje Ci rękojmia, chyba że w umowie będzie napisane, że odpowiedzialność z tytułu rękojmi jest wyłączona, przy czym to wyłączenie będzie nieskuteczne, jeśli sprzedawca wadę podstępnie zataił. Jeśli kupujesz od osoby prywatnej a nie od przedsiębiorcy to są pewne różnice w terminie przedawnienia roszczeń z rękojmi (art. 568 kc) i nie masz udogodnienia dowodowego z art. 556(2) kc. Jeśli chodzi o gwarancję to w żadnym
@WUJICO: No i bardzo ważne, przy umowie osoba prywatna - osoba prywatna możecie praktycznie dowolnie zmieniać regulacje ustawowe dotyczące rękojmi, nawet rozszerzyć tą ochronę tak, że będzie większa niż ma konsument (art. 558 kc). Także nie ma się co bać, tylko trzeba mieć dobrze napisaną umowę no i sprzedawca musi się na taką zgodzić.
via Android
  • 0
@memcenas Z tym na pewno będzie problem. Mi wyłącznie zależy by ustrzec się od wad ukrytych, więc jeśli z czymś jest problem to chciałbym o tym zostać poinformowany
@WUJICO: Ale handlarze też często nie przyjmują zwrotów dobrowolnie i musisz się bawić w sądy. Chyba tylko niektóre firmy jak autohero czy AAA pozwalają na „przetestowanie” auta i do iluś dni przyjmują zwrot