Wpis z mikrobloga

Powiem wam, że jako już dorosły facet oglądnąłem jeden z odcinków "Muminków" i jako dziecko człowiek tego nie zauważa ale ta bajka przez swój klimat jest bardzo psychodeliczna, od początku przez muzykę, tajemniczość postaci i wywoływanie u człowieka takiego dziwnego uczucia, przecież te postacie, które tam występują ciągle są aluzją do naszych codziennych problemów, nawet depresji i wywoływanie takiej nostalgii poprzez grę na harmonijce przez Włoczykija! Ta bajka miała w sobie bardzo specyficzny taki zagadkowy i tajemniczy klimat przez co bardzo się różniła się od Gumisiów czy Smerfów.

#nostalgia #gimbynieznajo #heheszki #lata90 #seriale #film #swiat
wakxam - Powiem wam, że jako już dorosły facet oglądnąłem jeden z odcinków "Muminków"...

źródło: latest

Pobierz
  • 148
@macabrankov: Mi się bardziej wydaje że to takie postrzeganie świata z perspektywy dziecka , bardzo stereotypowe postacie tak jak by to dziecko widziało , dziwne miejsca które mają swoją aurę specyficzną , wydarzenia etc. gdzie po latach wszystko okazywało się wymysłem ale to się trzeba było na wsi wychować żeby mieć takie dzieciństwo bo w mieście tego raczej nie doświadczysz.
@wakxam: Pratchett napisał kiedyś, że to co nazywamy normalnością to tylko krąg światła wokół ogniska i ta bajka taka była. Niby typowe śmieszki w znajomym domu Muminków w znajomej dolinie, ale czuło się, że poza nią jest jakaś tajemnica i co jakiś czas z tego tajemniczego świata przybywało coś obcego i nieznanego. Chyba jeszcze tylko Wyspa niedźwiedzi miała podobny tajemniczo-mroczny vibe.
@bronek-kielonek: chodzi Ci o rubin z walizki? To był tylko wątek poboczny z Topikiem i Topcią, który wprowadzał Bukę. Buka to symbol samotności i z tego się bierze jej chłód. W książce "tatuś Muminka i morze" buka popłynęła za Muminkami bo szukała towarzystwa. Muminki jej wystawiały codziennie lampę na plażę i Buka tańczyła przy niej ze szczęścia. Raz zapomnieli zapalić lampy a Buka i tak tańczyła. Okazało się, że ona się
@wujek_stiopa: ja czytałam najpierw książki, które są jeszcze straszniejsze, ale Buka się tam zaprzyjaźnia z Muminkami i przestaje zamrażać. Szczerze mówiąc nie pamiętam jaki był los Buki w animacji, muszę sobie oglądnąć. Poza tym animacja była japońskiej produkcji, a oni się tam nie przejmują czymś takim jak strach dzieci ;) Wręcz przeciwnie, japońskie animacje są pełne mrocznych motywów, ale i tak bajka w tv mi się wydawała super radosna w porównaniu
@Miecz12: to polecam poczytać książki o Muminkach. Są króciutkie, w "tatuś Muminka i morze" Buka się zaprzyjaźnia z muminkami i przestaje mrozić bo nie jest już samotna :)
@wakxam: Ludzie nie doceniają roli bajek, oraz innych doświadczeń z dzieciństwa oraz ich wpływu na całe życie człowieka. Podczas podróży psychodelicznej, będąc już człowiekiem po 30-stce ujrzałem coś, co mogę nazwać podwalinami mojego świata wewnętrznego, na który składały się motywy, scenerie, postaci oraz emocje mocno związane z treściami, które konsumowałem jako kilkulatek. Treści te były wzbogacone następnymi doświadczeniami, ale stanowiły piękną bazę, fundament. Dziękuję światu, że mogłem wychować się na Muminkach,
@Radus: akurat o samotnym ojcostwie jest bajka na podstawie opowiadań "Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham" Sama McBratneya z lat 90. Polecam całą serię, rodzice czytali mi je do poduszki a potem samodzielnie.
@wujek_stiopa

Był taki okres w historii ludzkości - gdzieś pomiędzy 1950, a 2010, w których bajki dla dzieci były interesujące, dydaktyczne, nie narzucały ideologii i nie straszyły. Większość bajek sprzed 1950 roku była oparta na pobudzeniu lęków u dziecka (baba jaga, bajki braci Grimm), a większość po 2010 jest cukierkowo-tęczowa do porzyga.


Prawdopodobnie mylę się co do konkretnych dat i można znaleźć wiele wyjątków.


Jak mówią jak żyć tak jak lubisz to
@Rockoko:

Np. Postac buki ma wywołać strach przed potencjalnym zagrożeniem ze strony zboków lubiących dzieci


Jakieś potwierdzenie tego w deklaracjach autorów bajki? Bo dla mnie to już brzmi jak bullshit trochę i dopowiadanie sobie przez psychologów swoich teorii
@bary94pl: Ja bardziej widziałbym coś w rodzaju the long dark motyw z niedźwiedziem tyle że zamiast niedźwiedzia była by Buka a ty gralibyś muminkiem motyw fabularny prosty wybudziłeś się ze snu zimowego po drodze spotykasz różne postacie musisz chronić się przed zimnem buką itp trochę w klimacie horroru.
@nika_blue: To fakt chociaż pamiętam odcinek gdy włóczykij i tata Muminka płynęli gdzieś i w oddali widzieli że Buka kogoś ściga, spojrzenie buki i wrzaski tej kobiety którą goniła widać było że buke to bawiło czasami.