Wpis z mikrobloga

@n_____S: Nic nie widzą podczas śmierci klinicznej, bo widzenie, czyli wzrok, to efekt światła wzbudzającego światłoczułe komórki nerwowe w oku.

To co czego ludzie doświadczają podczas śmierci klinicznej, albo snów, odbywa się całkowicie w mózgu bez udziału oczu, zatem to nie jest widzenie, tylko wyobraźnia.

Chrześcijanie swoje wyobrażenia identyfikują z Jezusem, bo tak są ukształtowani przez swoją religię. Wyznawcy innych religii będą identyfikować to być może ze swoimi bóstwami czy świętymi
  • 0
@kubako:

Chrześcijanie swoje wyobrażenia identyfikują z Jezusem, bo tak są ukształtowani przez swoją religię.

dlatego się zapytałem właśnie, aby dowiedzieć się prawdy. Jeśli np. muzułmanie albo judaiści "widzą" (cokolwiek to znaczy) również Jezusa, to sprawy tej już nie da się wytłumaczyć zdrowym rozsądkiem (nie jest to wtedy wyobraźnia (w mózgu) ani sen (też w mózgu)).
@n_____S: Najlepiej zacząć od pytania czy chrześcijanie faktycznie widzą Jezusa. Z tego co wiem, to zwykle przy NDE widać rozmaite tunele światła, przestrzenie, miejsca, out od body experience, ale czy spotyka się konkretne postaci? I czy każdy tego doświadcza?

Wpisałem w google "muslim near death experience" i wyskoczyło parę badań gdzie odpytywano osoby np z Iranu które przeżyły doświadczenie NDE i one mówią właśnie o światłach, o doświadczeniu OOBE. Nikt nie
  • 0
@kubako: hmmm, jeśli Bóg naprawdę istnieje i Biblia mówi prawdę, to jesteś ofiarą szatana/Antychrysta, który jest w stanie zrobić wszystko, byle nas przekonać, że istnieje tylko ten świat, że nie ma innego, nie ma żadnej obietnicy ani żadnego misterium. Bardziej opłaca się wierzyć, niż nie wierzyć w zmartwychwstanie Jezusa itd. - chociażby w najmniejszym stopniu.
@n_____S: Jeśli by tak było, to szatan najwyraźniej jest w stanie zrobić bardzo dużo, żeby mnie przekonać, stworzyć cały fałszywy, ale spójny z obserwacjami obraz rzeczywistości. Natomiast bóg nie bardzo pokazuje jakiekolwiek zainteresowanie tym by mnie przekonać. Jedyne co dał to biblię i garstkę apologetów. Apologeci są w większości nieprzekonujący, a biblia na każdym kroku utwierdza w przekonaniu, że jest dziełem ludzkim. W Biblii opisane są rozmaite historie i wydarzenia, przez
  • 0
@kubako:

Ale nie możesz sobie powiedzieć na 1 minute nie bede wierzył i faktycznie nie wierzyć (lub na odwrót, jeśli nie wierzysz, to uwierzyć)

Chodziło bardziej o to, żeby zrobić wszystko co się da, by uwierzyć (np. czytanie Ewangelii, spowiedź (spełniając warunki dobrej spowiedzi), Eucharystia, msza, oglądanie świadectw etc.)
Chodziło bardziej o to, żeby zrobić wszystko co się da, by uwierzyć


@n_____S: Ale, żeby to robić musisz w to wierzyć albo wierzyć, że ta wiara ma sens, co się sprowadza do tego samego ¯\(ツ)/¯

Jacyś hindusi od 3000 lat wierzą, że zjedzenie krowy spowoduje w przyszłym życiu sporo kłopotów. A traktowanie krów z nabożną czcią przyniesie ci szczęście w przyszłym życiu. Jeśli to prawda, to warto tak robić - logiczne.
@n_____S: Też widzą Jezusa. Hindus, dr Rajiva Parti opisał to nawet w książce "Świadectwo. Prawdziwa historia hinduskiego lekarza, który przeżył śmierć kliniczną, spotkał Jezusa i przebudził się do nowego życia".