Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #nieruchomosci
ja mam takie pytanie małe... szczere... i prosilbym o wyjasnienie jak debilowi bo przyznam szczerze jestem kompletnym idiota jesli chodzi o takie rzeczy :/

a mianowicice ostanio wszyscy pluja na deweloperke, ze podnosi ceny i ze kredyt 0% jeszcze bardziej nakrecil te dzialania i że rzad pompuje kase landlordom.
a ja sie tak zastanawiam: czy ktos was zmusza do kupowania tych mieszkan? przeciez jedynymi osobami napychajacymi kieszenie sprzedajacych i bankow sa klienci ktorzy wywalaja te pieniadze na cos czego kupowac nie musza.

wystarczyloby olac oferty sprzedazy i ceny na rynku automatycznie by sie wyregulowaly. taka sytuacja miala na przyklad miejsce w niemczech gdzie ceny domow i mieszkan #!$%@? w kosmos i ogloszenia wisialy miesiacami az do konca zeszlego roku gdy nagle pojawily sie korekty w doł :) dlaczego tak sie stalo? bo nikt nie kupowal drogich nieruchomosci. ¯\(ツ)/¯
  • 21
  • Odpowiedz
klienci ktorzy wywalaja te pieniadze na cos czego kupowac nie musza.


@Notes: A myjesz się gorącą wodą? Kupujesz jedzenie? Śpisz w ciepłym pod dachem? Mieszkanie, czyli bezpieczne schronienie, w życiu każdego człowieka to podstawowa potrzeba, a nie zachcianka której kupować nie muszą.
  • Odpowiedz
To o czym mowisz miało u nas miejsce w 2022 roku.

Dlatego preferencyjne kredyty są tak wielkim złem. Bo tworzą nienaturalna sytuację w której część ludzi których w obecnych warunkach rynkowych nie było by stać na mieszkanie, sztucznie znajduje się w warunkach - że taka możliwość się pojawia.

Co gorsza ostatecznie ta możliwość dla ogromnej większości z tych osób okaże się pułapką wiążącą ich finansowo na całe życie z mieszkaniami które nie
  • Odpowiedz
  • 1
A myjesz się gorącą wodą? Kupujesz jedzenie? Śpisz w ciepłym pod dachem? Mieszkanie, czyli bezpieczne schronienie, w życiu każdego człowieka to podstawowa potrzeba, a nie zachcianka której kupować nie muszą.


@Iskaryota: idealny przyklad :) przeciez piekarz nie podnosi cen chleba tylko dlatego, ze klient ma mozliwosc wziac chwilowke w prowidencie. dlaczego? bo jakby piekarz podniosl ceny to wszyscy wypieliby sie na niego dupa i poszli kupowac w innym miejscu.

probujesz mi
  • Odpowiedz
probujesz mi tez wmowic, ze jesli nie kupisz mieskzania w kurniku deweloperskim to zostaniesz bez dachu nad glowa? w gre wchodzi tylko "kup teraz" bo inazej bedziesz bezdomny? (σ ͜ʖσ)


@Notes: No a jakie są inne opcje? Neetowanie u starych do 40? Socjalki których jest tyle, co pies napłakał? Czy najem u landlorda? Ja bym bardzo chciał, by istniały jakieś rozsądne alternatywy, ale
  • Odpowiedz
  • 0
@acpiorundc: to akurat jest gówniane rozwiazanie i w pelni sie z toba zgadzam. identycznie jest z zasilkami i innymi "plusami"
nie popieram dokladania do interesu. ale to, ze jest drogo to chyba kwestia tego, ze banda idiotow (ktorzy chieliby tanio) rzucila sie na chów klatkowy a i tak przeplaca.
wypiac dupe na te oferty to odrazu faja deweloperom zmieknie i tyle :)

@iamjashin glos rozsadku :) tylko w dalszym ciagu to
  • Odpowiedz
  • 0
No a jakie są inne opcje? Neetowanie u starych do 40? Socjalki których jest tyle, co pies napłakał? Czy najem u landlorda?


@Iskaryota: w takich niemczech rynek najmu jest rozwiniety i jest git. poza ulubionymi miastami gdzie ceny tez wywalilo w kosmos bo KAZDY CHCE mieszkac w centrum europejskiej "stolycy"

ale prawda jest taka, ze moznesz osbie kupic za 50€ bilet miesieczny i po ulubione latte dojezdzac z jakiegos zadupia.

neetowanie
  • Odpowiedz
jesli nie kupisz mieskzania w kurniku deweloperskim to zostaniesz bez dachu nad glowa?


@Notes: możesz jeszcze kupić od janusza z wtórnego, ale nawet wielka płyta nie jest tańsza od rynku pierwotnego obecnie, więc nie ma za bardzo wyboru.

Wynajem nie jest alternatywą dla własności.
  • Odpowiedz
A myjesz się gorącą wodą? Kupujesz jedzenie? Śpisz w ciepłym pod dachem? Mieszkanie, czyli bezpieczne schronienie, w życiu każdego człowieka to podstawowa potrzeba, a nie zachcianka której kupować nie muszą.


@Iskaryota: idealny przyklad :) przeciez piekarz nie podnosi cen chleba tylko dlatego, ze klient ma mozliwosc wziac chwilowke w prowidencie. dlaczego? bo jakby piekarz podniosl ceny to wszyscy wypieliby sie na niego dupa i poszli kupowac w innym miejscu.


probujesz mi
  • Odpowiedz
w takich niemczech rynek najmu jest rozwiniety i jest git.


@Notes: ale my jesteśmy w Polsce i rozmawiamy o rynku polskim.

poza ulubionymi miastami gdzie ceny tez wywalilo w kosmos bo KAZDY CHCE mieszkac w centrum europejskiej "stolycy"


@Notes: Oh not this shit again.

ale prawda jest taka, ze moznesz osbie kupic za 50€ bilet miesieczny i po ulubione latte dojezdzac z jakiegos zadupia.


@Notes: Znowu zapominasz, że mieszkamy
  • Odpowiedz
@Notes: inaczej developerzy z punktu widzenia swojego interesu zachowują się jak biznesmeni i gdyby nie lobbing ciężko mieć pretensje o to do nich.

To w ministerstwie i politykach jest problem (to czy robią to pod czyimś wpływem czy z własnej głupoty to oddzielny temat).
  • Odpowiedz
  • 0
Wynajem nie jest alternatywą dla własności.


@Yuri_Yslin: zgodze sie po czesci. na pewno wynajem nie jest alternetywa dla wlasnosci na cale zycie. ale wynejem jest na pewno alternatywa dla wlasnosci w okresie kiedy cie na te wlasnosc nie stac a mam takie wrazenie, ze wiekszosc wykopkow ktore aktualnie pluja na deweloperow ma troche roszczeniowe podejscie, ze "to mieszkanie w nowym budownictwie z widokiem na zielone drzewa" mi sie po prostu nalezy"
  • Odpowiedz
  • 0
Na szczęście są to państwowe i regulowane cenowo przedsiębiorstwa więc januszerka nie mogła tego jeszcze #!$%@?ć.


@PfefferWerfer: do ktorych tez sie dokladamy z podatkow ;) tak funkcjonuje panstwo odkad wymyslona taka instytucje :)

Mieszkanie jest unikalne dzięki swojej lokalizacji w miejscu w którym jest praca. Na nic ci się nie zda mieszkanie 200 km dalej jeśli pracę i dom masz tutaj. Ilość miejsca jest skończona, a każda działka ma swojego właściciela
  • Odpowiedz
do ktorych tez sie dokladamy z podatkow ;) tak funkcjonuje panstwo odkad wymyslona taka instytucje :)


@Notes: No tak, po to istnieją. To tylko umowa społeczna zdecydowała że teraz wodociągi nadal są usługą komunalną, a mieszkania stały się usługą rynkową. 35 lat temu też były usługą komunalną i argumentacja była taka sama jak dzisiaj wobec sieci ciepłowniczej czy wodociągowej.

i wlasnie w tym problem. sa to prywatne dzialki prywatnych firm i
  • Odpowiedz
@Notes bo zawsze się znajdzie ktoś kto kupi. Jak nie dla siebie do mieszkania to na inwestycję. Nawet jakby nikt nigdy nie chciał od niego odkupić tego mieszkania, to wynajmie. I tutaj już zawsze ktoś się znajdzie. Bo ludzie muszą gdzieś mieszkać. Jeśli tylko inwestorzy będą mieli mieszkania, to ceny wynajmu będą kosmiczne. Wtedy będzie bardziej się opłacało kupić niż wynajmować... I jesteśmy w punkcie wyjścia. Zawsze znajdzie się ktoś kto będzie
  • Odpowiedz
  • 0
Jak w Niemczech spadną stopy to pompa wraca.


@PfefferWerfer: w miedzyczasie stopy spadly a wraz z nimi ceny :)

35 lat temu zostaliby wywłaszczeni pod osiedle centralnie planowane i essa.


@PfefferWerfer: nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ale budynki mieszkalne budowano juz przed wojna ;) i zeby cie zaskoczyc wcale nie mam na mysli ani 2 ani 1 wojny swiatowej xD
chodzi mi o to, ze wlasnosc ziemska istniala od
  • Odpowiedz
w miedzyczasie stopy spadly a wraz z nimi ceny :)


@Notes: Nie spadły, nadal są najwyżej od 23 lat (4,5%, ostatnio raz wyżej mieliśmy 4,75% w strefie euro w 2001 roku)

nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ale budynki mieszkalne budowano juz przed wojna ;) i zeby cie zaskoczyc wcale nie mam na mysli ani 2 ani 1 wojny swiatowej xD

>chodzi mi o to, ze wlasnosc ziemska istniala od zawsze
PfefferWerfer - >w miedzyczasie stopy spadly a wraz z nimi ceny :)

@Notes: Nie spadł...

źródło: foot_fetish

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
Nie spadły, nadal są najwyżej od 23 lat (4,5%, ostatnio raz wyżej mieliśmy 4,75% w strefie euro w 2001 roku)


@PfefferWerfer: masz chyba jakies inne tabelki kolego :) ponizej wklejam wykres przedstawiajacy odsetki na kredyty hipoteczne w niemczech (bo o niemczech mowilismy) aktualnie na dzien dzisiejszy jest 2,84%

eby nie dało się łatwo budować barykad i wojsko mogło pacyfikać wystąpienia w przyszłości. Mógł to zrobić, bo ziemia należała do państwa ¯\(ツ)/¯
Notes - >Nie spadły, nadal są najwyżej od 23 lat (4,5%, ostatnio raz wyżej mieliśmy 4...

źródło: Bildschirmfoto 2024-04-17 um 16.54.53

Pobierz
  • Odpowiedz