Wpis z mikrobloga

Hej.

Testuje fedore40 z kde 6.x i zauważyłem że niektóre aplikacje źle skalują czcionki. Są to aplikacje korzystające z QT które wyświetlają kod HTML, typu Kmail czy Akregator.

Jak sądzę znalazłem już zgłoszenie tego problemu i potencjalne jego rozwiązanie. Jednak w fedorze nie działa to co ktoś podał jako rozwiązanie problemu gdyż wyskakuje komunikat o ochronie pamięci.

Opis i potencjalne rozwiązanie problemu:
https://bugreports.qt.io/browse/QTBUG-113574

Może ktoś z was spotkał się z tym problemem i sobie z nim poradził w inny sposób?

#linux #kde #kmail #fedora
glewik - Hej. 

Testuje fedore40 z kde 6.x i zauważyłem że niektóre aplikacje źle ska...

źródło: Zrzut ekranu_20240420_172233

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • 0
@Kryspin013:
sądziłem że komendy z opisu naprawiają problem

python3 -m venv venv
./venv/bin/pip install pyside6
./venv/bin/python qt_webengine_fractional_scaling.py

Dobra. przeczytałem to jeszcze raz... tym razem po drzemce (wstałem dziś o 4am) i już rozumiem
QT_SCALE_FACTOR_ROUNDING_POLICY=RoundPreferFloor kmail i wyświetla czcionki odpowiedni przeskalowane
  • Odpowiedz
python3 -m venv venv

./venv/bin/pip install pyside6

./venv/bin/python qtwebenginefractionalscaling.py


@glewik: o ziomek, zacznij sprawdzać losowe skrypty które uruchamiasz w systemie bo kiedyś możesz się niemiło zaskoczyć.

QTSCALEFACTORROUNDINGPOLICY=RoundPreferFloor nie zmienia nic


@glewik: To jest obejście. Nie mam KDE. Po prostu ogarnij w terminalu czy wyłączysz #!$%@? program i w terminalu uruchomisz ten sam program ze zmienną:

env QT_SCALE_FACTOR_ROUNDING_POLICY=RoundPreferFloor program
To czy jakkolwiek to coś zmienia.
  • Odpowiedz
Dobra. przeczytałem to jeszcze raz... tym razem po drzemce (wstałem dziś o 4am) i już rozumiem

QTSCALEFACTORROUNDINGPOLICY=RoundPreferFloor kmail i wyświetla czcionki odpowiedni przeskalowane


@glewik: jako workaround możesz sobie dopisać

QT_SCALE_FACTOR_ROUNDING_POLICY=RoundPreferFloor
do ~/.pam_environment (zadziała po przelogowaniu), a potem #!$%@?ć jak już naprawią.
  • Odpowiedz