Wpis z mikrobloga

Mireczki,

mam dom w stanie surowym zamkniętym. Po ułożeniu podłogówki i zalaniu anhydrytem okazało się że ciśnienie w instalacji podłogowej spadło do zera. Wina na szczęście leżała w śrubunku przy rozdzielaczu i po uszczelnieniu i zalaniu wodą od 10 dni było wszystko w porządku. Utrzymywały się 2 bary.

Dziś przyszedłem na budowę (nie byłem od środy, nikogo innego też nie) i okazuje sie, że ciśnienie spadło do 1 bara. Nigdzie nie widać wilgoci. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to to, że przez ostatnie dni i noce były pootwierane okna i przez zimne noce woda zmniejszyla objętość. Pytanie czy mogło ono spaść aż tak. Hydraulik wpadnie dopiero w poniedziałek, więc może ktoś tu będzie w stanie cos powiedzieć i mnie uspokoić? ()

#budownictwo #budowadomu #budujzwykopem #hydraulika
Hayabussa - Mireczki,

mam dom w stanie surowym zamkniętym. Po ułożeniu podłogówki i ...

źródło: temp_file6256800269750377704

Pobierz
  • 84
  • Odpowiedz
@Hayabussa: a masz odpowiedni pojemnik przeponowy w instalacji?
Pytam bo ja sobie przerabiałem instalacje kominka i ominąłem ten zbiornik. I jak w instalacji była ciepła woda to ciśnienie miałem 3 bary. Ale jak oda ostygła to isnienie spadało do 0.7.
  • Odpowiedz
Sprawa jest prosta. Rury były zapowietrzone. Podłogówki tak szybko nie odpowietrzysz. Tym bardziej że wodę wlałeś i finisz. Jak będzie uruchomiona pompa woda bedzie przesuwac bąble powietrza w najwyższe miejsce gdzie masz odpowietrznik ale to potrwa
  • Odpowiedz
Pytanie retoryczne do specjalisty ds rozwoju wykop.pl:
I to jest temat który powinien być przypięty na główną? Specjalistyczny o hydraulice w budownictwie? xD
  • Odpowiedz
Może miałeś zapowietrzoną podlogówkę i albo powietrze poszło odpowietrznikiem, albo powietrze zmieniło swoją objętość w układzie, przez co spadło ciśnienie. U mnie w nowym domu też ciśnienie spadało na początku używania podłogówki mimo że była robiona próba ciśnieniowa. Jak już układ się całkowicie odpowietrzył to dopiero wtedy ciśnienie się ustabilizowało.
  • Odpowiedz
Jak mi zrobili mikrodziurkę w pętli to ciśnienie spadło do 0, 1 bar to raczej nie jest potwierdzenie że jest gdzieś dziura. Ale też nie wyklucza tego, u mnie dziura "żyła" 2 miesiące zanim puściła i padło do 0.
  • Odpowiedz
Nie chcę Cię martwić, ale gdzieś jest nieszczelność... albo wszędzie, gdzie pexa nie dokręcili należycie. Takie skoki nie mają prawa bytu przy poprawnie wykonanej podlogowce.
Btw, ładny domek z tego będzie.
  • Odpowiedz
@Hayabussa pytanie czy obiegi podłogówki robione z łączeniami czy każdy obieg jest pełny bez łączeń ? Jeśli bez łączeń prawdopodobieństwo że masz nieszczelność w anhydrycie jest nikła. Chyba ze były wiercenia lub zagięcia/załamania rury pex. W takim przypadku nieszczelność jest na rozdzielaczach a to da się naprawić bezinwazyjnie.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: ale jak nabiłeś te 2 bary wodą? Woda jest nieściśliwa. Musisz mieć albo poduszkę gazową, albo zbiornik wyrównawczy, bo inaczej ciśnienie będzie świrowało.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: tak jak wyżej woda nie jest ściśliwa a ty pewnie nie masz żadnego naczynia przeponowego. W 1000m pexa 16mm masz trochę ponad 100 litrów wody. Zmiana jej temperatury o 5 stopni to zmiana ciśnienia o 2 bary. Zapowietrzony układ byłby mniej wrażliwy na zmiany temperatury
  • Odpowiedz
Instalacja zapewne, w celach testowych, "nabita" jest powietrzem, które gdzieś uchodzi. Możesz wodą z mydlinami (przy pomocy pędzelka) posmarować krytyczne elementy instalacji - może gdzieś utworzą się bąbelki, co wskaże nieszczelność.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: nie ma opcji, aby ciśnienie tak mocno spadło od takiej różnicy temperatury.
Generalnie do pkt wrzenia, ciśnienie wody (ten czynnik to praktycznie woda) się za bardzo nie zmienia.
Poniżej masz tabele ciśnienia od temp.
https://www.ebmia.pl/wiedza/kalkulatory/przeliczniki/tabela-cisnienia-od-temperatury-pary-wodnej/

Chyba, że przy 2 barach, miałeś w instalacji ok. 110 stopni Celsjusza. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Albo masz gdzieś wyciek, tylko go jeszcze nie widać. Albo więcej nieszczelności, które po spadku
  • Odpowiedz