Wpis z mikrobloga

Nie ma czegoś takiego jak "pomoc polskim rodzinom w zakupie pierwszego mieszkania" i nigdy nie było.

Jedyny prawdziwy cel bk2%/0% to pomoc branży deweloperskiej oraz budowlanej w okresie relatywnie wysokich stóp procentowych. Problemy: mniejsze wpływy z vat/cit, presja na bezrobocie (w obecnych warunkach to akurat nikogo nie powinno obchodzić).

Ma się to odbyć kosztem ogółu (wieloletnie dopłaty do odsetek z budżetu) oraz kosztem kupujących kwadraty (kupno po zawyżonych cenach). Rykoszetem dostaną zakredytowani na warunkach rynkowych (utrzymanie stóp na wyższym poziomie, dłużej).
Cały sprytny plan polegał na tym, że kupujący, którzy łapią się na warunki będą zadowoleni, bo "mała rata, i nam należało się bo my bąbelki mamy".

Problem: gawiedź, która się nie łapie/nie chce korzystać z tego programu zauważyła, kto za to zapłaci.

Miałem dać changeMyMind.jpg, ale chyba nie ma po co.

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #kredythipoteczny
  • 22
  • Odpowiedz
@rzzz: A mi bk2 pomogła kupić wymarzone mieszkanie. To znaczy bez bk2 też bym kupił ale dzięki temu mogłem to zrobić taniej i bez wyrzucania swoich oszczędności na wkład. Zresztą znam wiele osób które kupiły mieszkanie dzięki bk2 a teraz sporo znajomych też już planuje skorzystać z bk0
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 8
A mi bk2 pomogła kupić wymarzone mieszkanie. To znaczy bez bk2 też bym kupił ale dzięki temu mogłem to zrobić taniej


@WielkiPowrut88:
@KokainowyStforek:

No ale co to za argument? Czym tu się chwalić?

To trochę tak jakby złodziej tłumaczył się, że on może zabrał babci torebkę, ale dzięki temu miał flaszkę za darmo, a tak to by musiał iść do pracy.
  • Odpowiedz
@KokainowyStforek:

Was dupa piecze że ktoś sobie tanio mieszkanko ogarnie.


Piec to powinna ludzi na zmiennych stopach, którzy przez takie programy będą płacić wyższe raty przez dłuższy okres wysokich stóp.

@WielkiPowrut88

teraz sporo znajomych też już planuje skorzystać z bk0


Brzmi jak FOMO. Zapytaj się co w przypadku gdyby program został odrzucony. Wyjdą na ulice protestować? Będą głosować na PIS?
  • Odpowiedz
Zapytaj się co w przypadku gdyby program został odrzucony


@CzarnaSylweta: Większość to pary które planowały zakup/budowę. Nie byli gotowi na bk2 więc przeciągają zakup w oczekiwaniu na wejście bk0. Gdyby nie program to i tak by kupili pewnie albo budowali się bez kredytu po prostu dużo dlużej.
  • Odpowiedz
@WielkiPowrut88: nie sadzisz ze gdyby nie bk0/bk2 to nieruchy juz by zaczely spadac (bo mialy taki trend) i tacy ludzie mogliby kupic to co chcieli bez pomocy panstwa? ale wtedy marza dewelopera by sie nie zgadzala
  • Odpowiedz
nie miałbym nic przeciwko temu gdybym tego nie sponsorował z podatków.


@Chris_Karczynski: No to mozemy przyjąć, że twoje podatki idą na drogi, którymi jezdzisz i szkoly w ktorych sie uczyles. A BK0% jest z podatkow innych ludzi, którzy mniej korzystają z dróg. Pasuje ci?
  • Odpowiedz
  • 2
@rzzz

Jest jakiś inny europejski kraj gdzie są darmowe dopłaty do kredytów czy tylko Polacy są tak głupi żeby się na to łapać jak na garnki za 10 tysięcy?
  • Odpowiedz
@rzzz oczywiście, że BK2% pomaga polskim rodzinom. Na przykład my z żoną mamy dzięki temu ratę niższą o 2500 miesięcznie. Dzięki temu nie tylko stać nas na mieszkanie i wymaksowanie IKE, ale też możemy planować wakacje w Japonii, a nie jakiejś Turcji na kiju.
  • Odpowiedz