Wpis z mikrobloga

Widzę że coraz więcej ludzi serio wierzy że to jest jakaś bańka na nieruchach. Otóż nie, nawet jeśli teraz nie pomożemy developerom to chwilowa korekta to jest max co nas czeka.

Wykresiki na ktore tak lubimy patrzeć i porównywać z przeszłością i szukać zależności to są tyko wykresiki które odzwierciedlają daną ekonomia, a ta odbywa się na ulicach.

A co mamy na ulicach? Wydojonych biedaków, klasę średnią i bogacenie się bogoli. W co wlozylibyscie grube pieniądze jakby leżały wam na koncie? No właśnie. Dopóki system będzie drenował od biedaków do bogoli to tak to będzie wyglądać, wykresiki tego nie zmienią. Polecam posłuchać Garego Stevensona.

#nieruchomosci
  • 15
  • Odpowiedz
@Jestem_robotem123: a co jeśli:
1. zaczniemy łapać ukrów pod deportacje
2. oni to zauważą i zwieją tam, gdzie ich nikt nie łapie (fur dojczland)
3. wywróci się przez to rynek najmu i gospodarka

nadal bogole będą ładować się w beton? jak ROI z wynajmu poleci jeszcze bardziej na pysk i siądzie konkiunktura? dla kolegi pytam
  • Odpowiedz
chwilowa korekta to jest max co nas czeka.


@Jestem_robotem123: hmm, patrz na obrazek niżej. Dlaczego nie oczekiwać powrotu dostępności do poziomu 2015 (albo i wyższych poziomów?).

Stopy są kilkukrotnie(!) wyższe, od 2015 zbudowano pewnie z 1 mln unitów, demo leci na pysk. Jedyny boost to Ukraińcy, którzy właśnie są brutalnie wyganiani.

Na dzisiejsze, sam powrót do 2015 oznacza jakieś 9k/m2 we Wro/Poz/Gdańsk i 10-11k m2 w Wawie.
rzzz - >chwilowa korekta to jest max co nas czeka. 

@Jestem_robotem123: hmm, patrz n...

źródło: Zrzut ekranu 2024-04-29 164918

Pobierz
  • Odpowiedz
@affairz: Ukraińców masz w Polsce a problem dotyczy większości krajów zachodnich także nie przeceniałbym uch wpływu na rynek, a na pewno nie na ogólnoświatowy trend


@Jestem_robotem123: to wymieniaj trollu tą większą ilość krajów zachodnich, przyrost naturalny już teraz ujemny ale na pewno pokupowane nieruchomości się sprzedadzą za 20-30 lat na emeryturze, ciekawe komu i za ile XDD
  • Odpowiedz
Stopy są kilkukrotnie(!) wyższe, od 2015 zbudowano pewnie z 1 mln unitów, demo leci na pysk.


@rzzz: No właśnie, to pomysł co się wydarzy jak stopy spadną (bo przecież nie wzrosną).

Bk2% pieknie pokazal jak kapital przebierał nóżkami żeby wejść w nieruchomości tylko byl blokowany stopami. Jak dali bk2% to cena szybko się "urealniła"
  • Odpowiedz
No właśnie, to pomysł co się wydarzy jak stopy spadną (bo przecież nie wzrosną).


@Jestem_robotem123: Po pierwsze proces odbędzie się powoli, stopy nie spadną z 7% na 2% w ciągu miesiąca (a tak zadziałała beka2%, co więcej wszystko zostało ogłoszone na kilka miesięcy w przód xD).

Po drugie, jest coś takiego jak nasycenie. W 22 wybudowali 240k kwadratów, co sugerujesz zatem, że to będzie rosło?

Jak, kto w tym będzie mieszkać?
  • Odpowiedz
@rzzz: nic takiego nie oznacza, wystarczy, że stopy spadną do 1.5 jak w 2k15 i zdolność wystrzeli do góry bez żadnych spadków i tak się ta "dostępność" zwiększy. Tu nie potrzeba spadków, tylko tendencji do wzrostu pensji i spadku stóp

Zresztą na tym wykresie Twoim to dostępność już jest taka sama jak w 2015
  • Odpowiedz
nadal bogole będą ładować się w beton? jak ROI z wynajmu poleci jeszcze bardziej na pysk i siądzie konkiunktura? dla kolegi pytam


@affairz: tak, a co?

ale w krajach zachodnich masz trwającą od dawna korektę na nieruchomościach


#!$%@? w dupie a nie "trwającą od dawna korektę", w takich Czechach spadło o 1%, u Niemców nowe mieszkania dalej rosną, tanieje tylko stary szrot
  • Odpowiedz
ale w krajach zachodnich masz trwającą od dawna korektę na nieruchomościach, tylko u nas nad Wisłą ceny dalej lecą w górę


@affairz: Nie "w krajach zachodnich" tylko na kilku wybranych rynkach. Cały były blok wschodni z wyłączeniem Czech i Słowacji notował w ostatnich kwartałach wzrosty. W Belgii, Irlandii, Hiszpanii, Włoszech czy Portugalii również wzrosty.
  • Odpowiedz