Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do zwolenniku najmu - dlaczego Wam najem odpowiada bardziej niż kredyt? Przecież wynajmując całe życie cała ta kasa idzie na cudzy kredyt, a biorąc kredyt i go spłacając zachowuje się część włożonego kapitału w postaci mieszkania po spłacie kredytu. Dodatkowo, z najmu można zawsze być wyrzuconym z dnia na dzień, i nie można nic zmieniać w mieszkaniu, nie można przeprowadzić żadnego remontu dla polepszenia warunków ani estetyki. W dodatku ludzie kupują obcym ludziom pralki, lodówki i inny sprzęt w razie awarii. Dlaczego?

Pomijam aktualne stopy procentowe, bo są za wysokie i te kredyty to niepewność od 2022. Ale pomijając ten fakt, co przyświeca(ło) ludziom, że najem całe życie jest OK np. w okresie, kiedy te stopy procentowe były niższe? Mobilność, możliwość przeprowadzki co rok? Czy co jest takim dużym plusem, którego nie zauważam?

#nieruchomosci #kiciochpyta
  • 65
  • Odpowiedz
Mam pytanie do zwolenniku najmu - dlaczego Wam najem odpowiada bardziej niż kredyt?


@farbowanylisek:
Możesz się wyprowadzić kiedy chcesz. nawet raz w miesiącu.
Landlord musi ci wyremontować/odświeżyć mieszkanie minimum raz w roku.
Jak ci się zepsuje pralka, lodówka, piekarnik, żarówka, telewizor, smartphone, laptop to landlord zobligowany jest go wymienić.
Jak sąsiad jest zapijaczonym alkoholikiem robiącym z chaty meline to po prostu możesz się z dnia na dzień wyprowadzić
Znajdziesz lepszą pracę
  • Odpowiedz
@farbowanylisek można zmieniać, można remontować, nie można być wyrzuconym z dnia na dzień, widocznie wynajmowałeś od januszy. Ja wynajmuje, bo lubię zmieniać miejsca, wszystko mam swoje, wynajmuje puste lokale, pieniadze mam na rozwijanie firmy zamiast splacania dwukrotnosci wartosci mieszkania w kredycie.

Poprzednie mieszkanie mialem +\- 65m2 z ogrzewaniem za 1200 miesięcznie. Powodzenia z takimi kwotami przy kredycie :) niestety jak ze wszystkim, dobrze wynająć też trzeba umieć.
  • Odpowiedz
  • 7
@farbowanylisek
Najczęściej są to:
brak zdolności kredytowej
Strach przed wieloletnim kredytem
Firma wynajmuje mieszkanie dla pracownika i jego rodziny

Lepsza lokalizacja w stosunku do własnościowego - studenci
Tańsze - mieszkania pracownicze
I zapewne wiele innych ale te wydają mi się najważniejsze.
  • Odpowiedz
@farbowanylisek: nikomu nie odpowiada. kazdy rozsadny czlowiek bedzie chcial kupic. Wydaje mi sie rzadzacy przez te programy chca wywlaszczyc spolczenstwo z nieruchomosci, tak zebys mial wybor albo splacac kredyt do smierci, albo wynajmowac cale zycie. Bedzie jak na zachodzie.
  • Odpowiedz
  • 1
@WielkiPowrut88
Możesz ale będziesz płacił za to co masz w umowie. Do tego kaucje itp. no faktycznie wolność.

dlaczego niby trzeba odświeżać mieszkanie raz w roku? Ja rozumiem jeśli taki zapis jest w umowie ale weź wyjaśnij gdzie taki obowiązek niby ciąży na wynajmującym?

Czy plusem jest że wynajmujący wymieni ci zepsuta nowa pralkę na sprawną? Na przykład taka 10 latnia?

Z resztą się zgadzam i faktycznie największym plusem jest elastyczność. Nie
  • Odpowiedz
@WielkiPowrut88

Landlord musi wyremontować/odświeżyć mieszkanie minimum raz w roku

Spotkałeś się z tym w umowie? Jeśli tak, to było to dotrzymywane? Raz mój landlord nie potrafił nawet pospieszyć się z tym, żeby naprawić instalacje elektryczną xD Wątpię, żeby jakikolwiek landlord dzwonił sam z propozycją remontu wynajmowanego mieszkania.

@GomiGomi chyba tak
@budzy to chyba dla obrotnych tylko te mieszkania ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale faktycznie w takiej sytuacji to
  • Odpowiedz
@farbowanylisek

Wynajmowałem ostatnio 8 miesięcy mieszkanie w Gdańsku, 5000 zł za miesiąc z opłatami, 70m w najlepszym możliwym miejscu.

Mieszkania w bloku były wystawione na sprzedaż po 1 500 000 zł.

Biorąc kredyt musiałbym wyłożyć 300 000 zł wkładu własnego i płacić ratę 8688 zł z czego 7860 zł to odsetki do banku, do tego opłaty za media więc pewnie z 10000 zł miesięcznie.

Poza tym nie chcę mieszkać w Gdańsku, tylko
  • Odpowiedz
@farbowanylisek często to nie jest kwestia bycia zwolennikiem najmu, tylko braku moZliwoaci zakupu mieszkania. Mi kalkulator kredytowy wyliczył rate 3,5k miesięcznie, za najem ze wszystkimi rachunkami typu: prąd, woda, gaz, internet, doładowanie telefonu) wychodzi 2,5k miesiecznie. A do raty kredytu należy doliczyć czynsz i wymienione wcześniej opłaty. Jeśli ktoś jest singlem, albo jest mało zarabiająca para, to tacy ludzie wolą najem, bo to jedyna opcja, która pozwala w miarę normalnie żyć zamiast
  • Odpowiedz