Wpis z mikrobloga

#przegryw dzisiaj miałem kupić jedną książke szachową, a skończyło się że kupiłem ich siedem xD Jakiś znawca na tagu #szachy może powiedzieć czy w ogóle sens było je kupować? Niżej podsyłam jakie to są. Jak coś mój ranking na chess com to 1200 elo a na lichess 1600 ale dopiero zacząłem tam grać więc ten ranking można o dupe rozbić se

- Szybki kurs debiutów Jerzy Konikowski (miałem tylko tą kupić)
- Szybki kurs końcówek / Penelopa Jerzy Konikowski
- Kombinacje szachowe Jacek Gajewski, Jerzy Konikowski
- Metody treningu szachowego Artur Jusupow, Mark Dworecki
- Nowoczesne końcówki Adrian Michalczyszyn, Aleksander Bielawski
- Ocena pozycji i planowanie Max Euwe
- Rozwój twórczego myślenia Artur Jusupow, Mark Dworecki
  • 14
  • Odpowiedz
@DFWAFDS ja mam 1600 elo, a nie znam żadnego debiutu i raczej się do 2k nie będę uczył, bo po co?
Książka z końcówkami jest fajna, uczy schematów końcówek które trzeba znać.
Kombinacje szachowe też są spoko, zamiast zadanej w necie możesz na szachownicy robić i się przystosowywać do realnej deski.
Dawid czerw ma fajne książki rozpisane na blogu i mniej więcej na jaki poziom elo
  • Odpowiedz
  • 0
ja mam 1600 elo, a nie znam żadnego debiutu i raczej się do 2k nie będę uczył, bo po co?


@Koksixk: no właśnie ja czuje że mi tego brakuje, zawsze w debiutach widzę że mam słabiutką ocene na chess com, w środku trochę lepiej a końcówki to tak raz się uda a raz nie. Na razie wiedzy teoretycznej zero u mnie
  • Odpowiedz
@DFWAFDS no to się naucz prostych debiutów do 5 ruchu, może z dwa warianty i elo. Po co się tego uczyć jak do 2000 rankingu to Ci gość zagra ruch z dupy i na nic Ci cała wiedza, bez żadnej znnajomksic można na spokojnie z pierwszych 20 ruchów wyjść na dokładności 90+
  • Odpowiedz
  • 0
@Koksixk: ja bym bardziej chciał zrozumieć też te debiuty na zasadzie "dlaczego akurat tak ruszyć" wtedy wydaje mi się że nawet jeżeli ktoś ruszy na początku w sposób nieoczywisty to będę w stanie zrobić tak żeby go już w debiucie rozegrać dobrze mimo że gra nie będzie standardowa.
  • Odpowiedz
@DFWAFDS o, no to tu masz racje, ale wydaje mi się, że wiedza z jutuba byłaby odpowiedniejsza ( bo pewnie masz trochę mniej rankingu, a wiedza z książek jest cięższa). tak czy inaczej te książki się nie zmarnują, zawsze będziesz mógł później do nich wrócić, rozumiem, że oglądałeś gothamchessa? Ew z polskich to właśnie w/w Dawida i jaskolke
  • Odpowiedz
  • 1
@Koksixk: właśnie ja nie lubię za bardzo filmów na YT.., nic z tego nie wynoszę. Coś obejrzałem Dawida Czerwa, kilka analiz partii przez marianczello i jeszcze kogoś innego ale naprawdę oglądanie mnie nudzi i zaraz o tym zapomnę co było było w filmiku. Wolę jednak wiedzę pisaną ehhh. Takie oglądanie jest dla mnie bardziej w formie rozrywki że np. zobaczę sobie analizę kogoś przy obiedzie i zapomnę w sumie za pół
  • Odpowiedz
@DFWAFDS no to w takim razie dobrze zrobiłeś, bo niby skąd indziej się uczyc. W takim razie życzę szybkiego zapamiętywania i jak największych nobow w partiach
  • Odpowiedz
@DFWAFDS: Wiedza ogólna o debiutach wystarczy, żeby je rozumieć. Kontrola centrum, rozwój figur, roszada, połączenie wież, itd.. poczytaj partie dobrych zawodników z komentarzem..
  • Odpowiedz
@DFWAFDS: Z filmików na youtube trudno się nauczyć czegoś konkretnego. Większość rzeczy w szachach należy analizować wolno i dogłębnie, więc lekcje z książek mogą być bardzo pomocne. Siedem zakupionych książek to może być zbyt dużo jak na amatora i zacząłbym tutaj od najprostszych i najpomocniejszych pozycji traktujących o końcówkach i prostych ideach taktycznych/strategicznych. Zwróć uwagę dla jakich elo są przeznaczone Twoje książki, żeby się nie zamęczyć początkowym ogromem wiedzy do przyswojenia.
  • Odpowiedz
@DFWAFDS Na tym poziomie, którym grasz 1200 elo, a tak naprawdę to myślę że do 2k na chess comie, rządzi tylko taktyka. Teorii końcówkowej nie zna większość twoich rywali. Wystarczy Ci uniwersalna wiedza, że wygrana końcówka to taka, w której masz zdrową strukturę pionkowa, nie masz słabości do ataku przez rywala, masz jakąś przewagę(np. z pozycji masz gońca kiedy na szachownicy nie ma nic po za jego skoczkiem i 2-3 pionkami lub
  • Odpowiedz