Wpis z mikrobloga

#elektronika #majsterkowanie
Chciałbym używać powerbanka jako UPS do raspberry pi. Chciałbym żeby powerbank cały czas się ładował i na wyjściu miał podłączone raspberry. W momencie odcięcia zasilania niech raspberry się zasila powerbankiem. Jedyny problem jest taki, że w momencie przełączania zasilania, na wyjściu powerbanka jest brak zasilania przez około sekundę.
Zastanawiam się, czy mogę po prostu na wyjściu powerbanka zamontować kondensator. Wg kalkulatora 2F powinny wystarczyć. Zastanawia mnie czy jest to dobry pomysł, z takiego powodu, że na początku rozładowany kondensator bierze bardzo duży prąd, a tym samym przeciążę port USB. Jak rozwiązać ten problem?
  • 11
  • Odpowiedz
@JestemKaspi: właśnie ten UPS do raspberry kosztuje tyle samo co 20 razy pojemniejszy powerbank, który ma pass-trough, czyli powinien działać jako UPS. Chciałem po prostu nie kupować kolejnego powerbanka, tylko przerobić jednego z tych co mam.


@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin: szukaj powerbanka z passthrough.

Sam superkondensator się nie nada. Musiałbyś zrobić baterię z kondensatorów, mieć układ ładowania i rozładowywania dbający o ich kondycję i przetwornicę utrzymującą napięcie - bo napięcie na kondensatorach spada
  • Odpowiedz
Chciałbym używać powerbanka jako UPS do raspberry pi.


@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin: możesz, jak znajdziesz właściwy powerbank. Niektóre mają to oznaczone wprost, jako "PD pass-thru" itp.
Albo możesz użyć gotowego "gołego modułu" który działa idealnie tak jak ty chcesz, i kosztuje kilka złotych:
https://www.aliexpress.com/item/1005006105485607.html ale jak wpiszesz w szukajkę "TZT Type-C 15W 3A Fast Charge UPS" to ci go znajdzie w cenie 1.89$ przy 3pcs. Do kompletu dokupić tylko 1, 2 (lub więcej, do
hrumque - >Chciałbym używać powerbanka jako UPS do raspberry pi. 

@FrediKamionkaGmin...

źródło: Clipboard01

Pobierz
  • Odpowiedz
@MickM z tymi tanimi z Ali jedynie co mi się zdarzało, to źle (w ogóle nie) przylutowanie koszyki baterii. w sensie, że jedna strona, jedna końcówka przy lutowania, i koszyk niby się trzyma, a druga luźna w powietrzu, cyny nie ma w otworze.
Ale mi to akurat zero problemów, bo ja i tak te koszukinwylutowuje i wstawiam tam 2x 26650 na paskach-blaszkach
  • Odpowiedz
@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin: ten moduł, który tu pokazuję - ma step-up o wydajności do 3A, więc trochę słabo. Trzeba by dwa równolegle spiąć, czyli tak z 4 ogniwa byś potrzebował (spięte równolegle wejścia i wyjścia)
(te moduły co prawda pójdą na 1 ogniwie 18650, bo one są równolegle łączone, ale zależy tu mocno jaka jest wydajność prądowa zastosowanych ogniw - nie każde będzie zadowolone z prądu 3A na jednej sztuce)
  • Odpowiedz