Wpis z mikrobloga

Planuję u siebie dużą modernizację sieci domowej po ponad 20 latach. Mam zatem do zamontowania router, który zasilany jest zasilaczem 12V 2A. Niestety w danym miejscu nie ma możliwości, by dany zasilacz podłączyć i potrzebuję zrobić przedłużkę tego przewodu do nawet 10 metrów. I teraz się zastanawiam jak tego dokonać.
Ogólnie rzecz biorąc zasilacz daje z siebie 12V i 2A. I teraz obawiam się spadków napięcia/natężenia - ktoś ma jakieś rady? Jaki kabel zastosować (jaki przekrój), może dać zasilacz 12V 3A (czy to bez znaczenia)? Osobiście wolałbym puścić 12V po kablu niż ciągnąć do routera 230V. Problem jest taki, że zasilanie i skrętka musi iść w jednej rurce (ok. 9 - 10m), więc nawet z racji bezpieczeństwa nie chciałbym puszczać tam jednocześnie 230V.

PS. Czy 12V obok skrętki może powodować jakieś zakłócenia?

#komputery #komputer #informatyka #sieci #siecikomputerowe #elektronika #elektryka #internet #dom
  • 22
  • Odpowiedz
@MisiekD: nie prościej pociągnąć przedłużacz 230, z kilkoma gniazdami bo pewnie jutro do routera będziesz też dokładał nas.
230 obok skrętki nie daje zakłóceń. Ale jak chcesz myśleć przyszłościowo i z rozmachem to kładź też światłowody.
  • Odpowiedz
  • 0
@sargento: no właśnie nie chciałbym takiej kochy z zasilaczem robić przy routerze na ścianie, tylko zwyczajnie wypuścić kabel i dolec do routera.
Poza tym, przy tym zasilaniu będzie lecieć też obok internet, więc dla bezpieczeństwa wolałbym, żeby tam 230V nie płynęło.
Kostek też nie zamierzam dawać, żadnych gniazdek. Ja generalnie nie mam problemu z gniazdkami, ale ten router znajduje się wysoko na ścianie, pod sufitem i to na środku przedpokoju, gdzie
  • Odpowiedz
@MisiekD wykorzystaj żyły Poe że skrętki, spadkami napięcia raczej nie masz się co przejmować przy 10 metrach albo pomprostu przedłuż kabelkiem zasilanie.
  • Odpowiedz
Natomiast jest rurka plastikowa, w której od lat był włożony kabel internetowy i teraz tam jest skrętka.


@MisiekD: to weź sobie przyklej do tej rurki drugą rurkę gdzie puścisz kabel 230 albo podwiąż go do niej trytytkami.
  • Odpowiedz
  • 0
@plokiju1098: 1.5mm2? Nie mniej, nie więcej? Nie wiem jak z tymi spadkami to wygląda. PS. A zasilacz też mam dać ten sam 12V 2A czy mam dać 12V 3A, czy to nic nie zmieni?
  • Odpowiedz
  • 0
@plokiju1098: Jeszcze czytałem gdzieś, że jak to zasilacz impulsowy (a tak to impulsowy) to może też ewentualnie pomóc na końcu danie kondensatora, co o tym sądzisz?
  • Odpowiedz
@MisiekD: Przecież Ci napisali że są adaptery PoE GBE, każdy większy producent ma to w ofercie. Jak masz dobry router to nawet splittera nie musisz tylko od razu ze skrętki zasilasz.
  • Odpowiedz
  • 0
@tellet: Napisałem wyżej, że używam wszystkie 8 żył. Ponadto, napisałem wyżej, że wolałbym jakichkolwiek kostek przy routerze uniknąć (wolałbym wszystko zapakować w korytko i jest pięknie).
  • Odpowiedz
@MisiekD nie kombinuj. Możesz spokojnie te 12v przedłużyć kabelkiem 0,75mm2 i nic się nie stanie. Będzie działać. Możesz sobie taką skrętkę puszczać i przy 400V. Nic się nie ma prawa stać ani zakłócać.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@tellet Ale ja wiem o czym Ty piszesz, tylko napisałem wcześniej, że 8 żył będzie zajęte w skrętce (połączenie 1Gbps, a dodatkowo wolę puścić 2 osobne żyły (na zasilanie). Nie będę puszczał drugiej skrętki (8 żył) tylko po to, żeby zasilić router 2 żyłami, zarabiać RJ-ki i dodatkowo, i tak nie upchnę dyskretnie adaptera PoE w korycie przy routerze (będzie musiał wystawać).
Dlatego pytam o różne, możliwe (dobre) rozwiązania.
Jeśli już nic
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@brokenik ale przedłużyć nawet o 10m i myślisz, że będzie bez spadków? Jeśli tak, to ja zrobię takie testy, ale wolałbym "jakąś pewność" już mieć :)
  • Odpowiedz
@MisiekD: To z najprostszych opcji i bez druciarstwa się nadaje router zasilany POE i wszystko po jednej RJce puszczasz- zarówno GBE jak i POE, bez adapterów od strony routera- wtedy wchodzi do niego tylko jeden kabel.
Druga opcja dalej bez druciarstwa to poe injector/splitter - wtedy obok routera gdzieś będzie musiało to sterczeć, żeby wychodził barrel jack.
Opcja 3 to już druciarstwo typu 12v po dodatkowych żyłach obok tego patchcordu i
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@tellet Ale ja to wszystko już wiem mordo :)
Póki co będę testował opcję, że leci 1Gbps, dodatkowo puszczam 2 przewody i lutuję na koniec barrel DC jack. A po drugiej stronie zasilacz 12V. Najlepsza opcja, najmniej inwazyjna i wszystko wejdzie i do rurki i do korytka. A 1Gbps i tak musi być i tak, a router już dawno kupiony i na pewno nie będę zmieniał.
  • Odpowiedz