Wpis z mikrobloga

@tom-ek12333: ostatnio taki pomysł testowałem. top 300 spółek by market cap, co tydzień wrzucać po $10 w top 15 najszybciej rosnących i #!$%@? mnie obchodzi co upstart robi. strategia bije indexy. akcje cząstkowe na xtb bez prowizji
  • Odpowiedz
  • 0
@nimamkolan: Więc Warren Buffet, Benjamin Graham to stare dziady i ich zasady już są nieaktualne?

Chodzi o to, że dlaczego ktoś miałby bardziej lubić spółkę kiedy jest po 200$, niż kiedy była po 140$?
Czy coś się w niej zasadniczo zmieniło poza ceną?
  • Odpowiedz
@tom-ek12333: no i chlop dobrze ogarnia, przeciez to co spolka robi i czym sie zajmuje nie ma zadnego znaczenia na tym smiesznym rynku. Liczy sie tylko to jak gruby chce zeby kurs wygladal XD
  • Odpowiedz
@tom-ek12333: są aktualne ale co do zasady kupując etf na sp500 #!$%@? wiesz co większość tych firm z indeksu robi, a kupowanie regularne etfa co miesiąc w długim terminie to i tak najlepsza strategia dla leszcza. i to jest ok

kiedy spółka jest po 200 czy 140, to jak kupujesz co miesiąc long term to i tak nie ma znaczenia po 15 latach. #!$%@? mnie obchodzi, czy kupowałem apple po 20
  • Odpowiedz
  • 0
@kexus512: rynek owszem jest śmieszny. Nieracjonalny. Tylko kiedy zacznie iść w dół to lepiej nie trzymać śmiecia.

Trzymając świetna spółkę która nie jest przewartościowana, spadki nie dotkną Cie tak mocno i nie sprzedasz.
Trzymając śmiecia... możesz nie wytrzymać
  • Odpowiedz
  • 0
@nimamkolan: czasem ETF nawet na sp500 może być przewartościowany. Inwestor który kupuje na szczycie, najczęściej sprzedaje w drodze w dół.
Gdyby miał tyle zrozumienia żeby nie sprzedawać na dnie, nie kupowałby kiedy jest drogo. Proste.

Wskaźniki sp500 obecnie są jasne: "overvalued"
  • Odpowiedz
@tom-ek12333: sprawdz gdzie było sp500 10 lat temu 20 lat temu 30 lat temu. to overvalued nie ma żadnego znaczenia i jest subiektywne. po prostu kupuj co miesiac, złapiesz wszystkie górki i dołki i będzie uśrednione elegancko
  • Odpowiedz
  • 0
@nimamkolan: robię analizę co by było gdyby kupić w styczniu 2000 roku za 100 koła, lub kupować co miesiąc za 350ziko przez 300 miesiecy do dziś.

Czat GPT dziś wypluł mi, że kupując tylko raz mamy 320 tysięcy dziś.
Dokupując co miesiąc, wyszło 15 000 zł na koniec. Coś mu nie wierzę i jutro dokończę.
  • Odpowiedz