Wpis z mikrobloga

Mam umowe najmu mieszkania na okres roku (najem okazjonalny) i przedłużamy ją co roku o kolejny rok (od 2020), ale nie mam zapisu w niej o wypowiedzeniu.
W przyszłym roku planuje kupić mieszkanie i wyprowadzić się z tego wynajmowanego, ale mam problem z właścicielem, który nie chce się zgodzic na zawarcie w kolejnym aneksie dopisku o okresie wypowiedzenia. Nie mam teraz czasu na szukanie mieszkania na 6 czy 9 miesięcy, więc wolałbym zostać w obecnym.
Właściciel przekazał mi że interesuje go umowa tylko minimum to rok.

Czy właściciel ma prawne możliwości zmusić mnie, jeśli będę się chciał wyprowadzić, do płacenia najmu do końca okresu? Chcę do tego podejść uczciwe i mógłbym mu nawet znaleźć kolejnego najemcę, a chęć rozwiązania umowy przekazać odpowiednio wcześniej, ale właściciel jest uparty i mam opcje albo umowa na równy rok albo nie podpisujemy kolejnej.

#nieruchomosci #wynajem #mieszkanie #prawo
  • 14
  • Odpowiedz
Czy właściciel ma prawne możliwości zmusić mnie, jeśli będę się chciał wyprowadzić, do płacenia najmu do końca okresu?


@MathiasRaven: właściciel nie może. Sam to robisz podpisujac taka umowę na rok. Jednocześnie masz tytuł prawny do mieszkania na cały rok
  • Odpowiedz
@MathiasRaven dla własnego spokoju spróbuj poszukać nowego lokum na 9 miesięcy. Jeśli gość nie chce się z Tobą dogadać jak z drugim człowiekiem to wiedz że traktuje Cię jak numerek w Excelu. Nie warto x takimi ludźmi trzymać
  • Odpowiedz
@MathiasRaven: jak obecna umowa wygaśnie to mieszkasz dalej na podstawie art 674 KC. Mówisz mu, że mieszkasz jeszcze przez pół roku, a jak mu się nie podoba to niech Cię eksmituje (w pół roku i tak nie zdąży)
  • Odpowiedz
@pamareum: Pewnie zaczęłyby się groźby, odcinanie prądu czy inne eksmitery na kiju. Ludzie chcą normalnie mieszkać i płacić, ale rentierka się na to nawet nie zgodzi więc trzeba kombinować z szarpaniem się w oparciu o prawo eksmisyjne ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@MathiasRaven: jak taki #!$%@?, to zapewniaj go, że podpiszesz na kolejny rok, a w dzień podpisania jowej umowy powiedz, że jednak nie. Niech traci cenne dni na znalezienie nowego najemcy.
  • Odpowiedz
@MathiasRaven: a jesteś pewien, że to 6-9 miesięcy wystarczy ci na przeprowadzkę? Ogólnie jeśli nie ma w umowie na czas określony zapisu o wypowiedzeniu, to nie możecie tej umowy rozwiązać jeśli wynajmujący się nie zgadza. Chyba że da ci oficjalne pismo z podwyżką czynszu czy coś
  • Odpowiedz
@MathiasRaven: Polecam też założyć dodatkowy czas na założenie formalności/remont/przeprowadzkę. Te 3 miesiące mieszkania na kartonach, albo w pyle gładzi, może nie być warte tych 3 czynszów.
  • Odpowiedz
Czy właściciel ma prawne możliwości zmusić mnie, jeśli będę się chciał wyprowadzić, do płacenia najmu do końca okresu?


@MathiasRaven: oczywiście, skoro wynajmujesz na rok, to płacisz za rok, on do niczego CIę nie zmusza, a po prostu musisz wywiązać się z zawartej umowy, kwestie etyczne to osobna kwestia
  • Odpowiedz
@MathiasRaven: Byłem w podobnej sytuacji, najem okazjonalny na czas określony zazwyczaj nie przewiduje wypowiedzenia. Udało się dogadać z właścicielem, ale kosztowało słono - 2 extra czynsze plus dodatkowa kaucja.
  • Odpowiedz