Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (973)

Rosja
Kolejny marsz „Pułku Nieśmiertelności” poświęcony 9 maja odbył się w Belgradzie w obecności ministrów rządu Serbii. Tego dnia Serbia, podobnie jak wiele innych krajów poradzieckich, obchodzi Dzień Zwycięstwa. Minister spraw rodziny Milica Djurdjevic Stamenkovski powiedziała podczas wydarzenia, że ​​pomimo „trudnego kontekstu politycznego, serbsko-rosyjskiej przyjaźni i sojuszu nie można zgasić ani przerwać”. Podczas marszu uczestnicy akcji nieśli wielki sztandar „Nieśmiertelny Pułk Serbii”, a także flagi Rosji, Białorusi i Serbii. Niektórzy nosili także symbole poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w tym literę Z.
Źródło

Ukraina
Na Szczycie Pokojowym w Szwajcarii uczestniczące w nim kraje rozważą szereg głównych kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Według Zełenskiego jedną z kluczowych kwestii będzie możliwość zwrotu więźniów w formacie „wszyscy za wszystkich”, mówimy nie tylko o wojsku, ale także o cywilnych Ukraińcach przetrzymywanych nielegalnie przez Rosję. Rozważana będzie także kwestia bezpieczeństwa nuklearnego i żywnościowego. Światowy Szczyt Pokojowy odbędzie się w czerwcu w Szwajcarii. Planowane jest rozważenie kwestii ukraińskiej formuły pokojowej, której pomysł zaproponował prezydent Wołodymyr Zełenski jeszcze w 2022 roku.
Źródło

Oficjalne negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE powinny rozpocząć się pod koniec pierwszej połowy 2024 roku. Ocenę tę podała do wiadomości publicznej przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. „Negocjacje akcesyjne powinny rozpocząć się jak najszybciej i jestem optymistką, że ramy negocjacyjne mogą zostać zatwierdzone przez państwa członkowskie UE w czerwcu” – powiedziała. Jak wiadomo, węgierska prezydencja w Radzie UE rozpoczyna się 1 lipca, dlatego ważne jest, aby podjąć niezbędne decyzje wcześniej, nawet w trakcie prezydencji belgijskiej.
Źródło

W związku z budową Narodowego Cmentarza Pamięci Wojskowej („NVMK”) rozpoczęło się przygotowanie terenu pod prace budowlane - poinformował zastępca dyrektora „NVMK” DU Jarosław Staruszczenko.Jednocześnie zauważył, że nadal istnieją nieporozumienia z mieszkańcami, którzy sprzeciwiają się budowie cmentarza na tym terenie. Na jego budowę i eksploatację w 2024 roku Rada Ministrów przeznaczyła 515 mln hrywien. Kompleks pamięci zapewnia nie tylko obecność cmentarza wojskowego ze wszystkimi niezbędnymi urządzeniami rytualnymi do organizacji honorowych pochówków poległych (zmarłych) osób, które broniły niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Powstanie także kompleks muzealny, który utrwali pamięć o zmarłych Obrońcach Ukrainy.
Źródło

Białoruś
Takie czasy: w Mohylewie urządzono defiladę przedszkolaków w mundurach wojskowych. 250 dzieci maszerowało w mundurach różnych rodzajów wojska. Próby rozpoczęły się na długo przed paradą. Dzieci uczono „kroczyć i maszerować jak prawdziwi żołnierze”.
Źródło

Litwa
W czwartek Seimas podjął poprawki niezbędne do funkcjonowania systemu komendantur wojskowych, zakładające możliwość wzywania na ćwiczenia większej liczby żołnierzy rezerwy. Zmiany w ustawie przewidują możliwość powołania poborowych z Rezerwy Gotowości, którzy nie są przypisani do czynnej rezerwy oraz z rezerwy stałej - osób o nastawieniu patriotycznym, które chcą przyczynić się do obrony kraju w określonych, znanych sobie miejscowościach. Ćwiczenia te miałyby trwać do 10 dni w roku.
Źródło

Łotwa
Już w następnym roku szkolnym wszyscy uczniowie szkół średnich na Łotwie będą musieli rozpocząć naukę przedmiotu Obrona Narodowa. Ponadto Łotwa jest pierwszym krajem, który wprowadził go jako przedmiot obowiązkowy w ogólnokształcących szkołach średnich.
Źródło

Estonia
Na środowym posiedzeniu Riigikogu projekt ustawy zainicjowanej przez opozycyjną partię Isamaa, którego celem jest odebranie obywatelom państw trzecich (Rosja i Białoruś) prawa do głosowania w wyborach samorządowych w Estonii, przeszedł w pierwszym czytaniu. Wśród partii koalicyjnych ustawę popierają zarówno Partia Reform, jak i Estonia 200, ale nie Partia Socjaldemokratyczna.
Źródło

Polecam:
Od lutego 2022 r. Białoruś staje się coraz bardziej zależna od Rosji w zakresie infrastruktury eksportowej. Tylko w 2023 r. Białoruś przetransportowała 14 mln ton ładunków przez terytorium Rosji. Aby Białoruś mogła utrzymać swój obecny produkt krajowy brutto (PKB), eksport musi wzrosnąć w tym roku o co najmniej 7,6%. Osiągnięcie tego celu zależy od zdolności do utrzymania i modernizacji białoruskich połączeń kolejowych łączących Białoruś z Rosją, na co rosyjski rząd nie przeznaczył odpowiednich środków w budżecie.

Komentarz Johna C. Daly
Wojna Rosji na Ukrainie uniemożliwia modernizację białoruskich kolei

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz