Wpis z mikrobloga

Myślałem że informatyzacja kraju coś zmieni, uprości i w ogóle, ale chcąc wysłać deklarację #ofe przez Profil Zaufany #epuap cała ta pieprzona szumnie nazwana Platforma Usług Elektronicznych #zus wy ebuje się bo musi być #flashplayer zainstalowany. Kto to kurna w ogóle wymyślił? Żeby złożyć PIT przez #edeklaracje też muszę mieć jakiś pierniczony Adobe Air, który już od dwóch lat nie wspiera #debian #linux

Który to geniusz wymyślił żeby wykorzystać zamknięte i restrykcyjnie komercyjne platformy do budowania usług publicznych? Kto dostał w łapę żeby moje dane przelatywały przez serwery #prism i #nsa ? Tak mnie bulwersuje że moje podatki idą na takie gówniane systemy, na które wydano miliardy złotych i jeszcze nie działają poprawnie. Czyż to nie jest #dyskryminacja i #wykluczeniecyfrowe?

#gorzkiezale #opensource #webdev #programowanie
  • 9
@majorponury: hmm, a jakie masz lepsze alternatywy - chociazmy do Adobe Air? Java? Tez komercyjne i tez dziala jak chce. W czystym C mieli pisac by każdy sobie skompilował? Jak jesteś pr0 to możesz PITa wysłac czystym XMLem pod konkretny webservice - jest to ładnie opisane.
@Szarlejowiec @M4ks: tu nawet nie chodzi o Linuksa. Ja nie mam czasu się tym zajmować, sztuka dla sztuki była na studiach. Informatyzacja miała się przyczynić do poprawy jakości obsługi petenta i przyspieszenia pewnych procesów, a nie skomplikowania. Tymczasem żeby w ogóle się zalogować do ZUS trzeba przejść przez ePUAP, podpisać się profilem zaufanym, odebrać maila z kodem (!). Nie mówiąc już o tym, że zmusza się człowieka do instalowania dodatkowych wtyczek,
trzeba przejść przez ePUAP, podpisać się profilem zaufanym, odebrać maila z kodem


@majorponury: nie przesadzaj, jakiś stopień zabezpieczeń być musi. Oczywiście z podpisem cyfrowym byłoby szybciej i przyjemniej, niestety jeden pakiet kosztuje bodajże trzy stówki.
Tymczasem żeby w ogóle się zalogować do ZUS trzeba przejść przez ePUAP, podpisać się profilem zaufanym, odebrać maila z kodem (!).


@majorponury: wtyczki nie sa wymagane, to raz. Dwa, że nawet jeśli to takie skomplikowane (mam wrazenie,ze wiecej roboty jest z rejestracja konta na fejsie) to i tak szybciej i latwiej niz latac z papierem do urzedu..